دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
«زرافشان شعر» ابراهیم خدایار در نمایشگاه کتاب تهران

انتشارات نگارستان اندیشه کتاب جدید ابراهیم خدایار، رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران را در نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد کرد.

ابراهیم خدایار در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در معرفی این کتاب پژوهشی که با نام «زرافشان شعر؛ مفهوم‌شناسی وطن در دیوان گل‌رخسار صفی‌آوا» در نمایشگاه کتاب 1402 عرضه خواهد شد، توضیح داد: گل‌رخسار صفی‌آوا یکی از تأثیرگذارترین شاعران معاصر تاجیکستان در روند شکل‌گیری و گسترش ناسیونالیسم فرهنگی بود و  دیوان این بانوی شاعر سرشار از دعوت به یکرنگی‌هاست.

خدایار که به مدت پنج سال رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان و تاجیکستان بوده با اشاره به اینکه اندیشه تألیف این اثر اولین بار در سال‌های ماموریت خود در این دو کشور در وی شکل گرفته، افزود: بخش‌هایی از این کتاب از سال ۱۳۹۷ در نشریات، روزنامه‌ها، مجلات پژوهشی و وبگاه‌های ایرانی منتشر شده است. از اوایل قرن بیستم به دنبال تأسیس جمهوری‌های مستقل در آسیای مرکزی با شکل‌گیری هویت‌های بومی و تغییر هویت فارسی به تاجیکی روند دوری مردم فارسی‌زبان منطقه به ویژه تاجیکانِ آریایی‌نژاد از میراث خود بیشتر نمایان شد. در عین حال در اواخر قرن بیستم با کسب استقلال کامل این جمهوری‌ها از اتحاد شوروی سابق میل بازگشت به میراث نیاکان و ورود رنگ و بوی ناسیونالیسم در اشعار تاجیک‌ها را شاهد شدیم.

دانشیار زبان و ادب فارسی دانشگاه تربیت مدرس در معرفی فصل‌های کتاب «زرافشان شعر» عنوان کرد: این کتاب 5 فصل دارد. در فصل نخست به مقدمه و کلیات موضوع اشاره شده است. در فصل دوم با نام «دختر زرافشان» به سیر زندگی و آثار گل‌رخسار اشاره و جایگاه وی در ادبیات معاصر تاجیک بررسی شده است. فصل سوم به نام «آب و آیینه» درباره دوره‌‌بندی شعر معاصر تاجیک و تحلیل وطن در میراث شعری گل‌رخسار توضیح می‌دهد. در فصل چهارم با عنوان «جام بلور» به 54 وطن‌سروده گل‌رخسار اشاره شده و در فصل پنجم بیان شده که اندیشه شاعر درباره وطن سیر تحولی و تکاملی سه گانه‌ای داشته که وطن جغرافیایی، وطن تاریخی و وطن فرهنگی یعنی وطن در قالب فرهنگ را شامل می‌شود.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها