دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
روایت طنزگونه دغدغه‌های ذهنی جوانان در «آن تهمتن نه، این تهمتن»

کتاب «روايت‌هايی از زندگی تهمتن؛ آن تهمتن نه، اين تهمتن» نوشته کتایون امامی، با نگاه طنزگونه به زندگی روزمره یک جوان تلاش دارد دغدغه‌های اجتماعی ایرانیان را به تصویر بکشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، هر یک از موضوعات داستانی این کتاب شامل دغدغه‌های ذهنی نویسنده است که گرچه در نگاه اول کوچک و کم‌اهمیت به نظر می‌رسند ولی در جامعه امروزی، مسایلی عمیق و ریشه‌دار هستند و به مباحثی از جمله تحصیل و اشتغال جوانان، رواج خرده‌فرهنگ‌های غلط و رفتارهای نامطلوب در بین مردم، دغدغه سالمندی، ازدواج، روابط فامیلی از دست رفته، نامگذاری فرزندان، مسکن و فرهنگ کتابخوانی اشاره دارند.

نویسنده در این مجموعه تلاش کرده تا به دور از تکلف و ساختارهای زبانی پیچیده  با نگاهی طنزآمیز و نثری ساده و روان و قابل درک برای همه گروه‌های سنی  به مسایل اجتماعی اشاره کند.

به عنوان نمونه درباره نامگذاری فرزندان آورده است: «شاید با خودتان فکر کنید این‌که نام و نام خانوادگی آدم‌ها چه باشد، تأثیری بر شکل‌گیری شخصیت آن‌ها وروند زندگی‌شان ندارد و یک فکر کاملاً قالبی است و این روانشناس‌های تلویزیونی توی ذهن‌تان فروکرده‌اند. از همان‌هایی که دستی پول داده‌اند به تهیه‌کننده‌ی برنامه تا بیاوردشان تلویزیون؛ توی یکی از آن برنامه‌های خانوادگی زرد. بعد هم بنشینند روی یکی از آن مبل‌های رنگی استودیوی ضبط برنامه و هی حرف بزنند. بعد هم می‌دانید دیگر، کافی است یک بار تصویرشان در این قاب جادویی دیده شود، از فردایش هرچه زنگ بزنی به دکان یا همان مطب‌شان، منشی طرف با صدایی که از همان روز تودماغی شده به شما می‌گوید که جناب دکتر تا شش ماه دیگر اصلاً وقت ندارند. درحالی‌که تا روز قبلش داشته مگس می‌پرانده. ولی من، می‌خواهم بهتان بگویم که سخت در اشتباه هستید و این موضوع یعنی نام و نام خانوادگی، خیلی هم در زندگی آدم‌ها مؤثر است و گاهی هم از نوع مخرب آن...»

نشر پلات اخیرا کتاب «روايت‌هايی از زندگی تهمتن؛ آن تهمتن نه، اين تهمتن» را در 210 صفحه با بهای 75 هزار تومان عرضه کرده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها