چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶
۱۴ عنوان کتاب درباره نقش ارتش مازندران در دفاع مقدس رونمایی شد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران از رونمایی ۱۴ عنوان کتاب درباره نقش ارتش استان در دفاع مقدس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در ساری، مراسم بزرگداشت روز ارتش و تجلیل از فرماندهان و پیشکسوتان ارتش در مازندران با حضور سردار «عبدالله ملکی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارش‌های دفاع مقدس استان و امیر دریادار دوم «شفقت رودسری» فرمانده دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر و جمعی از فرماندهان ارتشی در مجتمع فرهنگی ورزشی برق در ساری برگزار شد.
 
سردار «عبدالله ملکی» با بیان اینکه هر ساله این دورهمی توسط اداره کل حفظ آثار استان برگزار می‌شود، اظهار داشت: امسال مراسم رژه نیروهای مسلح به خاطر ماه مبارک رمضان در استان برگزار نشد اما در رسانه‌ها و فضای مجازی اقتدار و عزت ارتشیان به خوبی به نمایش گذاشته شد.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه  سال گذشته 120 عنوان کتاب در حوزه شعر، داستان، رمان، قصه، خاطرات شهدا، تاریخ شفاهی و رزمندگان مازندرانی به چاپ رساندیم، افزود: در این مراسم نیز از 14 عنوان کتاب مربوط به ارتش جمهوری اسلامی رونمایی خواهیم کرد و کتاب امیر جمشیدی از فرماندهان لشکر و معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی از جمله آن‌هاست.
 
وی با گرامیداشت یاد و خاطره 48 هزار شهید ارتش ادامه داد: شهید خلعتبری یکی از خلبانان مازندرانی ارتش  است که رشادت‌های زیادی در دفاع مقدس از خود نشان داد و تلاش می‌کنیم المان این شهید را در زادگاهش رامسر نصب کنیم.
 
وی با اشاره به نصب المان خلبان شهید ذبیحی در شهرستان جویبار، بالگرد شهیدان شیرودی و کشوری در تنکابن و سیمرغ گفت: مردم ایلام و کرمانشاه برای این دو شهید عزیز یادواره‌های بزرگی را برگزار می‌کنند و هر ساله در ایام شهادتشان سنگ تمام می‌گذارند.
 
ملکی با بیان اینکه کتاب نقش لشکر 30 گرگان با همکاری اداره کل حفظ آثار مازندران و گلستان تدوین شد و باعث افتخار ماست، تصریح کرد: باید نقش ارتش را در قالب کتاب به نسل امروز و آینده منتقل کنیم.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران بیان کرد: استان مازندران سرمایه‌های عظیمی در ارتش جمهوری اسلامی دارد و باید به جامعه معرفی شوند.
 
این مسئول ادامه داد: هدف از این مراسم تجلیل و تکریم از رزمندگان ارتش است که در دفاع از عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی از خود رشادت‌ها و دلاوری‌ها نشان دادند و حماسه‌ها آفریدند.
 
 ملکی به نقش ارتش در دفاع مقدس و حفظ آرمان‌های نظام در مقاطع مختلف پرداخت و ادامه داد: مجاهدت‌ها و ایثار و از خودگذشتگی‌های ارتشیان باید به نسل‌های امروز و آینده منتقل شود.
 
این مسئول با بیان اینکه اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران در حوزه جمع آوری خاطرات و تدوین کتاب با موضوع نقش ارتش در دفاع مقدس فعال است، بیان کرد: در این زمینه کتاب‌های متعددی به چاپ رسید و در دسترس مردم قرار گرفت.
 
در این مراسم که با روایتگری چند تن از پیشکسوتان ارتش همراه بود، از 14 عنوان کتاب نقش ارتش مازندران در دفاع مقدس با عناوین «سرپل در غرب کارون»، «افسر شاه ناجر»، «سایه‌ای در تاریکی»، «خانه‌ای در چیفتن»، «نبرد پولادها»، «پرواز با شکاری کبری» و هشت عنوان کتاب شناختنامه شهیدان «پرویز ذبیحی اترگله»، «حسین قاسمی»، «محمدرضا صفایی»، «جعفر مهدوی»، «جهانبخش منصوری»، «سید محمد قاسمی شیرسوار»، «ابوالفضل خیرالدین» و «زین العابدین حقانی» رونمایی شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها