سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۶
«روزه کله گنجشکی» کتاب مورد علاقه کودکان اراکی

«روزه کله گنجشکی» کتاب مورد علاقه کودکان اراکی در ایام رمضان است که این روزها مورد استقبال قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اراک، داستان کتاب «روزه کله گنجشکی» در حال و هوای این روزهای ماه رمضان از کتاب‌های مورد علاقه کودکان و نوجوانان است. این کتاب با متنی ساده و صادقانه زندگی کودکی را در یک ماه رمضان روایت می کند که در طول داستان اتفاقاتی شيرين و در عین حال موثر برایش رقم می خورد.

دیانا دختر کوچک روزه‌داری است که این کتاب را از کتابخانه عمومی اراک گرفته و ‌می‌گوید: این کتاب، داستان روزه کله گنجشکی است که دوستانم آن را خوانده‌اند و من هم دوست دارم آن را بخوانم.

این داستان علاوه بر روایت کودک از زندگی کودکانه، کنجکاوی‌ها و سلوک معنویش، نوعی جامعه شناسی و روان شناسی ساده از یک جامعه کاملا سنتی را با همه ویژگی‌های خاص خودش، افراد، مکان‌ها، مشاغل و نحوه زندگی در یک روستای فاقد هرگونه امکانات‌ امروزی روایت می‌کند.

داستان روایتی از دهه پنجاه زندگی نویسنده کتاب از یک ماه روزه‌داری در ماه رمضان است و  نوع نگارش متن کتاب نیز ترکیبی از خاطره و داستان است.

این کتاب روایت کودک کنجکاوی است که درماه رمضان روزه کله گنجشکی می‌گیرد و مسائل و اتفاقات روزمره‌اش را با نگرش خود تحلیل و همه اتفاقات را به سادگی و صداقت برای خواننده بیان می‌کند.

این کتاب در سال ۱۳۹۷ در هشتاد صفحه منتشر و با استقبال مخاطبین در سال ۱۳۹۸ تجدید چاپ شده و فایل صوتی کتاب نیز ضمیمه آن شده است.

ایرج احمدی هزاوه در خصوص کتابش گفت: «انگیزه من از نوشتن این کتاب بیان تفاوت نگاه کودکان آن روزگار با این زمان درباره ماه رمضان بود و دغدغه‌ای که بزرگترها برای آشنا کردن و آموزش‌های دینی و روزه گرفتن برای بچه‌ها داشتند.»

وی افزود: «روزه کله گنجشکی از سحر تا اذان ظهر بود و سپس تا اذان مغرب و زمان افطار ادامه داشت و کفاش محل دو قسمت روزه کله گنجشکی را به هم می‌دوخت.»

نویسنده در بخشی از کتاب آورده است: «خیلی دلم می خواست وقت دوختن روزه های کله گنجشکی حاضر باشم ولی مادربزرگ، من را سر می‌دواند و می‌گفت اگه خودت هم آنجا باشی ریا میشه و از ثواب روزه‌هات کم میشه!».

ایرج احمدی هزاوه نویسنده بومی استان مرکزی است. از این نویسنده کتاب‌های اتوبوس هزاوه، حمام خزینه‌ای، آن زمستان سرد و هزاوه خاستگاه امیران نیز چاپ و منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها