سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
نمایشگاه مجازی «هخامنشیان و نمادهای هویت جهانی و ملی در تخت جمشید»

نمایشگاه مجازی «هخامنشیان و نمادهای هویت جهانی و ملی در تخت جمشید» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نمایشگاه مجازی «هخامنشیان و نمادهای هویت جهانی و ملی در تخت جمشید» از 27 تا 30 آذرماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود. آثار این نمایشگاه از سوی مهسا ویسی گردآوری شده است.

در بناها و نقوش تخت جمشید عناصری به کار رفته است که موجب احساس هویت یگانه میان بیش از سی قوم مختلف در پهنه این امپراتوری شده است. هخامنشیان با به کار گیری اندیشه «صلح پارسی» حقوق همه اقلیت­‌های قومی و عناصر هویتی آن‌ها مانند زبان، سنت‌ها و مناسک را به رسمیت می­‌شمردند و در عین حال قوانین و مناسک خود را به آن‌ها تحمیل نمی­‌کردند.

مجموعه تخت جمشید بنایی برای گردهمایی سالانه سران ملل تابعه هخامنشیان بود که نام و نقش این ملل تابعه بر نقوش برجسته و کتیبه‌های تخت جمشید نقر شده است و نشان‌دهنده آن است که این امپراتوری یک واحد سیاسی یکپارچه بود. مجموعه تخت جمشید به طور کلی یک نماد هویتی در طول تاریخ ایران است و ورودی آن نیز با نام «دروازه همه ملت‌ها» خوانده شده است که حس مشترکی را میان ملل گوناگون ایجاد می‌­کرد.

نقش برجسته‌­های تخت جمشید نیز تصاویری برای ایجاد حس مشترک میان اقوام متنوعی که زیر لوای پارسیان تحت عنوان یک کشور گرد آمده بودند ارائه می‌­دهد. تصویری از هر قوم و ملت با پوشش و هدایای بومی مخصوص به خود بزرگترین و مهم‌ترین نقوش تخت جمشید را شکل می­‌دهد که القاکننده حفظ‌شان هر قومیت به عنوان جزیی از یک کشور و هویت واحد است و این مطلب را القا می‌کند که در لوای یک نظام سیاسی واحد می‌­توان به عقاید، پوشش، آداب و رسوم و مناسک خود معتقد ماند در عین حال به عنوان یک کشور واحد احساس اتحاد کرد.

در جایی دیگر نمایندگان ملل تابعه در حال حمل تخت شاهی به تصویر کشیده شده‌­اند که نشان از همبستگی این کشور دارد و اگر هر یک از افراد تخت را رها کنند، تخت به سرانجام نخواهد رسید و نشان از همراهی و همکاری همه ملل در برپایی یک هویت واحد به عنوان کشور ایران هخامنشی دارد. در این میان نقوش نگهبانان سلطنتی هخامنشی نیز بر دیواره‌های تخت جمشید نقر شده است که القاکننده امنیت و آرامش برای ورودکنندگان به مجموعه است. در این سپاه اقوام گوناگون کشور یکپارچه هخامنشی حضور داشتند و علی رغم تنوع فرهنگی تحت اقتدار یک نظام سیاسی واحد بودند.  

شاهنشاهی هخامنشی نخستین‌بار در تاریخ تمدن‌های بشری اندیشه همزیستی مسالمت‌آمیز در میان اقوام و تمدن‌های گوناگون را محقق ساخت. به تعبیر پژوهشگرانی چند آن چه از آن به عنوان هویت ایرانی یاد می‌شود برای نخستین‌بار در این دوره با ارائه نژاد ایرانی، زبان ایرانی، خط ایرانی و دین ایرانی زاده شده که امروزه از آن به عنوان هویت ملی یاد می‌شود. نگاره‌های تخت جمشید نیز علاوه بر حفظ تکثر فرهنگی و قومی اقوام گوناگون و احترام به آن، فرمانبرداری از یک ساختار سیاسی واحد را به تصویر می‌کشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها