چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
بنیاد امیرکبیر و کتابخانه ملی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران برای همكاری علمی پژوهشی، آموزشی و اشتراک منابع اطلاعاتی تفاهم‏‌نامه‌ای با بنیاد امیرکبیر (خانه موزه دکتر حسن حبیبی) امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ضمن بازدید از بنیاد امیرکبیر و خانه موزه دکتر حسن حبیبی، تفاهم‏‌نامه همكاری با رئیس این بنیاد امضا کرد.
 
بهره­‌گيری از منابع اطلاعاتی، ظرفيت‌­ها و فرصت­‌های پژوهشی و مطالعاتی برای اجرای دوره و طرح‌های تحقیقاتی مشترک و ایجاد فرصت مطالعاتی، برگزاری نمایشگاه‏‌ها، همایش­‌ها، نشست­‌ها و کارگاه‌­ها، دوره­‌های آموزشی و اطلاع‌­رسانی نسبت به مجامع، همایش­‌ها، جلسات نقد و سمینارهای تخصصی،‌ مبادله و اهداء نسخه فیزیکی یا دیجیتال منابع به‌منظور غنی‌سازی منابع یکدیگر ازجمله زمینه‌‌های همکاری مشترک میان دو طرف در یان تفاهم‌نامه است. 

 همچنین تامین دسترسی و بهره‌برداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از پایگاه‌های اطلاعاتی بنیاد امیرکبیر، امکان بهره‌برداری از منابع علمی شامل کتاب،‌ نشریات و سایر مدارک علمی با رعایت حقوق مادی و معنوی صاحبان اثر، تالیف کتاب، ‌انتشار نشریات و طرح‌های تحقیقاتی مشترک، تبادل و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و همکاری در انتشار فهرست نسخ خطی، نفایس و مرقعات بنیاد امیرکبیر از مفاد تفاهم‌نامه همکاری بنیاد امیرکبیر و سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران است.
 
در این تفاهم‏‌نامه مقرر شد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پایش محیطی مجموعه اسناد، مرقعات، نسخ خطی و چاپ سنگی، خدمات آموزشی، و مشاوره برای فهرست‌نویسی و رقومی‌سازی کتاب‌های چاپی، نسخ خطی،‌ چاپ سنگی، اسناد و مجلات موجود در کتابخانه‌های بنیاد را براساس کارشناسی‌های لازم انجام دهد. 
 
براساس این تفاهم‌نامه؛ بنیاد امیرکبیر نیز انجام  واسپاری یک نسخه دیجیتال از طرح‌های پژوهشی و نشریات سال‌های گذشته و جدید بنیاد، واسپاری دو نسخه از کتاب‌های منتشر شده به سازمان بر‌اساس قانون واسپاری،‌ استفاده از تجهیزات فنی برای دیجیتال‌سازی منابع و ارسال منابع وجینی و مازاد به کتابخانه ملی برای اجرای بخش‌نامه مبادله و اهدا را نیز به عهده گرفت.
 
در این برنامه علاوه بر علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و شفیقه رهیده، رئیس بنیاد امیرکبیر و خانه موزه دکتر حسن حبیبی؛ محمدجواد جعفریان، معاون اسناد ملی، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی، علی عاشورلو، مشاور رئیس سازمان و محمدهادی ناصری طاهری، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز حضور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها