شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵
کتاب «ایرانیان استانبول» نقد و بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی «ایرانیان استانبول» برگزار می‌شود. این کتاب تألیف حسن حضرتی است و منتقدان در شنبه‌های مجله بخارا در این باره سخن می‌گویند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، هفدهمین نشست از سلسله نشست‌های عصر شنبه‌های مجله بخارا به نقد و بررسی این کتاب تألیف حسن حضرتی و دیگران اختصاص یافته که با همکاری موسسه ایکوم، کافه مانا و نشر لوگوس در ساعت 18 و 30 دقیقه، روز شنبه اول مردادماه 1401 با حضور توران طولابی، حسن حضرتی، محمدحسین صادقی، علی‌اصغر سلطانی، احمد محیط طباطبایی و علی دهباشی در کافه مانا واقع در بلوار کشاورز، خیابان وصال شیرازی، کوچه اسلامی ندوشن، پلاک 6 برگزار می‌شود و به صورت مستقیم پخش خواهد شد.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: استانبول برای ایرانیان در دوره قاجار یکی از کانون‌های مهم تجددخواهی و نوگرایی است. این شهر به ویژه در عصر مشروطه‌خواهی، برای احرار و اصلاحگران ایرانی حکم خانه دوم را داشت، در امان و دور از آزار و ستم دولت ایران، تاجران بازرگانان، روزنامه‌نگاران و احرار زیادی در این شهر پناه گرفته و با ایجاد انجمن‌هایی مانند انجمن سعادت ایرانیان استانبول، انجمن خیریه ایرانیان استانبول، انجمن برادران و تأسیس و راه‌اندازی روزنامه‌های فارسی‌زبانی مانند «اختر»، «شمس»، «سروش» و «خاور» کوشیدند از تلاش آزادی‌خواهی در ایران به اشکال گونه‌گون مادی و معنوی پشتیبانی کنند.

اثر حاضر سعی می‌کند در هفت جستار پرتوی بیفکند به این تکاپوها. در این میان در یکی از جستارها به دغدغه تجددگرایان عثمانی درباره مسائل ایران و به ویژه موضوع اشغال تبریز به دست روس‌ها می‌پردازد. مقاله اخیر نشانگر آن است که در عصر مشروطه‌خواهی نوگرا یان دو کشور بی‌اعتنا به مرزهای مذهبی و جغرافیایی، دل در گرو دستیابی به آرمان‌های مشترک انسانی در مسیر مبارزه با خودکامگی داشتند.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از طریق instagram.com/bukharamag و Instagram.com/cafemaana دنبال کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها