چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
سرپ‍رست معاون پژوهش و منابع دیجیتال کتابخانه ملی منصوب شد

علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حکمی فاطمه صدر را به عنوان سرپ‍رست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال کتابخانه ملی منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مراسم تکریم و معارفه سرپ‍رست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال  کتابخانه ملی با حضور علیرضا مختارپور، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، هوتن والی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع، محمدجواد جعفریان معاون اسناد، محمد هادی ناصری، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل و جمعی از معاونان و مدیران سازمان برگزار شد.

علیرضا مختارپور ،رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان با اشاره به منابع موجود در این سازمان گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران چند نوع منبع و گنجینه ارزشمند دارد که برخی از این منابع کتاب، نسخ خطی، نشریات، مدارک و بخشی ا ز آثار به جای مانده از تمدن غنی ایرانی و اسلامی را تشکیل می دهد. 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نیروی انسانی را از دیگر منابع ارزشمند این سازمان برشمرد و گفت: نیروی انسانی در سطوح مختلف مدیران، معاونان، کارشناسان و سایر همکاران، منبع دیگر این سازمان هستند که سرمایه های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران به شمار می روند و ارزش این سرمایه کمتر از سرمایه تاریخی اسناد، مدارک و کتاب نیست و می‌توان ادعا کرد نیروی انسانی منبع مهمتری است زیرا با مجموع فعالیت همکاران در بخش‌های مختلف مجموعه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حفظ می‌شود و به نسل بعد انتقال پیدا می‌کند.

مختارپور وجود تجربه سازمانی کارکنان را از دیگر منابع مهم این سازمان عنوان کرد و افزود: سومین منبع ارزشمند و قابل توجه در سازمان، تجربه سازمانی افراد است. زیرا علاوه بر نیروی انسانی، تجربه متراکمی از افکار، اندیشه‌ها، فعالیت‌ها و عملکردها در سازمان وجود دارد.

وی افزود: از یک نظر باید تاسف خورد که در این سازمان مانند بسیاری از سازمان های فرهنگی و غیرفرهنگی،‌ روند ضبط، ثبت و حفظ تجربه‌های مدیریت فرهنگی جدی گرفته نشده است و اگر یک محقق بخواهد تجربه مدیریتی همه مدیران این سازمان را در یک منظومه منظم، حرفه ای، دقیق و عملی به صورت ثبت شده دریافت کند، نمی توان منبعی را در این زمینه در اختیار محقق قرار داد. متاسفانه در ثبت و ضبط تجربیات فرهنگی کاستی هایی وجود داشته است.

وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها در در دوره‌های مختلف با تغییراتی همراه بوده و این تغییرات ساختاری در هر دوره امری طبیعی است. 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: در بخش‌های دیگر سازمانی هم، بخش ویژه پژوهش وجود دارد اما تمرکز ویژه‌ای برای هدایت،‌ ساماندهی، برنامه ریزی و راهبری امر پژوهش در این سازمان پیش‌بینی شده است.

وی افزود: وظیفه مستقیم و اصلی برای اندیشه ورزی، آینده پژوهشی، طراحی فکری امور، طراحی همراه شدن فعالیت‌های سازمان با فناوری های نوین، همراه شدن دستاوردهای حوزه‌های مربوط به اسناد و کتابخانه داری و کتابخوانی به عهده معاونت پژوهش است.

مختار پور اظهار کرد: از سرمایه های فراوانی در حوزه نیروی انسانی در معاونت پژوهش وجود دارد که در دوره‌هایی بروز و جلوه بیرونی فعالیت‌های این بخش به دلیل مقتضیات زمان یا اولویت گذاری روسای قبلی بیشتر بوده است.

وی افزود: در دوره ای 6 نشریه منظم کاغذی منتشر شده و در ادامه سمینارها، همایش ها ، کارگاه های متعدد با موضوعات متنوعی نیز برگزار شده است. اما به دلیل محدودیت های شیوع ویروس کرونا برخی از این فعالیت ها کاهش یافت. البته این موضوع امر جهانی بوده و بسیاری از همایش های بین المللی یا برگزار نشدند و یا از طریق فضای مجازی برگزار شدند و امید است با پایان دوره کرونا،‌ مسیر تازه ای از فعالیت های پژوهشی در این سازمان شکل بگیرد.

مختارپور با تشکر از خدمات غلامرضا امیرخانی، سرپرست سابق معاونت پژوهش و منابع دیجیتال،‌گفت: امیرخانی از جهت منبع نیروی انسانی از نیروهای نخبه و برگزیده به شمار می آیند. از نظر تجربه مدیریتی و تجربه سازمانی نیز از نیروهای با سابقه سازمان است. علاوه بر این موارد امیرخانی اهل فرهنگ، تحقیق و پژوهش و کتاب‌نویسی است که برای این سازمان ارزش محسوب می شود. از او درخواست کردم همچنان در پیشبرد برخی از مسائل و طرح‌های مدیریتی در سازمان فعال باشد. 

وی با اشاره به سابقه مدیریت و فعالیت های پژوهشی فاطمه صدر سرپرست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال  گفت: خانم دکتر صدر سال هاست که عمر خود را صرف تحقیق، پژوهش و تدریس در دانشگاه های مختلف کرده است . وی با روحیه انقلابی و تدین که شرط لازم برای هر مسئولیتی است در حوزه های عملی فعالیت موثری داشته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: در برخی از سال‌ها و برخی از دوره ها به بانوان توانمند کشور، توجه کمتری شده است، امید است با تعامل همه همکاران در بخش های مختلف معاونت پژوهش و منابع دیجیتال و اعضای هیات علمی، دوره ای درخشان در این معاونت را پیش رو داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، غلامرضا امیرخانی معاون سابق پژوهش و منابع دیجیتال سازمان گفت: این مسئولیت ها را باید فرصتی برای کمک به اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی کرد و در این راستا باید بهره لازم از فرصت‌هایی که در اختیار داریم برای خدمت رسانی ببریم.

وی گفت: در طول سال‌ها فعالیت خود در این مجموعه، شاهد فراز و نشیب های بسیاری در این سازمان بوده ام اما مجموع حرکت این سازمان روی به تکامل بوده است و شاید ثبت تجربیات مدیریتی به عنوان یک وظیفه، چراغ راهی برای مدیران فعلی و آینده باشد.

امیرخانی اظهار کرد: روسا و مدیرانی که در این سازمان مشغول به فعالیت بودند از چهره های فرهنگی و فرهیخته بودند و خوشبختانه باید گفت ریاست فعلی سازمان نیز متخصص و متبحر در حوزه کتاب و فرهنگ است و این مهم نوید روزهای بهتری را می‌دهد.

فاطمه صدر، سرپ‍رست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان با ابراز خرسندی از آغاز فعالیت در این معاونت گفت: تقارن قبول این مسئولیت با ماه مبارک رمضان که منشا خیرات کثیر برای همه مردم جهان به ویژه مسلمانان است را خیر می‌دانم و امید است این تقارن برای ادای مسئولیتی که به بنده محول شده، یاری رسان باشد.

وی ادامه داد: تجربه مدیریتی امیرخانی و معاونان سابق در معاونت پژوهش ذی قیمت است و امید است با کمک  امیرخانی و سایر معاونان این تجارب به کار آید و پشتوانه ای برای ارتقای معاونت پژوهش باشد.

سرپ‍رست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال گفت:سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور در چشم جامعه ایرانی حتی میان اصحاب قلم، اندیشه و فکر بیشتر یک سازمان خدمت رسان معرفی می‌شود و جنبه پژوهشی و علمی آن کمتر شناخته شده است، امید است با کمک یکدیگر این جایگاه را اعتلا ببخشیم و بدنه کارشناسی و تخصصی این معاونت در کنار سایر مدیران در جهت این هدف گا‌م های موثری را بردارد.

صدر دانش آموخته رشته فلسفه تطبیقی در مقطع دکتری از دانشگاه علامه طباطبایی است. تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی، امام صادق(علیه السلام)، فرهنگیان و ... مدیریت پروژه‌های پژوهشی در زمینه تولید منابع آموزشی، تدوین کتب درسی و عضویت در شورای اندیشه ورزی و راهبردی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از جمله سوابق کاری و علمی اوست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها