چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
25 دی‌ماه روز «تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» نامگذاری شد

شورای فرهنگ عمومی کشور، 25 دی‌ماه را به‌عنوان «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور مصوب کرد.

به گزاش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از اعضای مجمع هماهنگی مراکز تاریخ‌پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران‌(مهتاب) طی مکاتبه‌ای در بهمن‌ماه سال 1400 با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار نامگذاری روز 25 دی‌ماه به نام «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور شدند. 

این پیشنهاد روز گذشته 6 اردیبهشت‌ماه، در جلسه 771 شورای فرهنگ عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت و طبق مصوبه این شورا، روز 25 دی ماه به‌عنوان روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در تقویم رسمی کشور نامگذاری شد.  

یکی از مهم‌ترین شئون حفظ فرهنگ و هویت انقلاب اسلامی موضوع تاریخ نگاری انقلاب است که این موضوع در بیانات حضرت امام خمینی (قدس سره) و مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف مورد تاکید بوده است.  امام خمینی (قدس سره) در تاریخ 25 دی‌ماه سال 1367 ، با صدور پیامی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید‌حمید روحانی را مامور تدوین تاریخ انقلاب اسلامی کردند. 

در بخشی از پیام امام چنین آمده است: «امروز همچون همیشه تاریخ انقلاب‌ها، عده‏‌ای به نوشتن تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی ایران مشغولند که سر در آخور غرب و شرق دارند. تاریخ جهان پر است از تحسین و دشنام عده‌‏ای خاص، له و یا علیه عده‏‌ای دیگر و یا واقعه‌‏ای در خور بحث. اگر شما می‌‏توانستید تاریخ را مستند به صدا و فیلم حاوی مطالب گوناگون انقلاب از زبان توده‏‌های مردم رنجدیده کنید، کاری خوب و شایسته در تاریخ ایران نموده‏‌اید. باید پایه‌‏های تاریخ انقلاب اسلامی ما چون خود انقلاب بر دوش پابرهنگان مغضوب قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها باشد.»

نامه پیشنهادی به امضای مجموعه سازمان‌های اسنادی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر و مرکز بررسی اسناد تاریخی) رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها