چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
ماهی قرمز بدهید کتاب بگیرید

ماهی‌های قرمز را نباید در آب‌های آزاد رها کرد، از این رو فرهنگسراهای تهران آماده‌اند تا ماهی‌های قرمز شما را در حوض‌هایشان نگه‌دارند و در ازای این ماهی‌ها به شما کتاب بدهند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تنگ کوچکش را محکم توی دستانش گرفته و چشم از ماهی کوچک قرمز داخل تنگ بر نمی‌دارد. اصرار دارد خودش ماهی را داخل حوض بیاندازد تا او را در خانه جدیدش ببیند. از پشت عینک با دقت زیادی ماهی خود را در میان دیگر ماهی‌های قرمز دنبال می‌کند. بعد از مدتی که از خوشحالی ماهی‌اش در جای جدید مطمئن می‌شود به سراغ کتاب‌هایی می‌رود که روی میز چیده شده‌اند. حالا او می‌تواند در قبال ماهی‌اش یکی از کتاب‌ها را هدیه بگیرد و اولین مبادله کالا به کالای زندگی‌اش را تجربه کند. مبادله‌ای که شاید پیش از آن فقط در کتاب‌های درسی از آن شنیده بود.

امسال هفتمین سالی است که بچه‌ها می‌توانند ماهی‌های قرمز سفره هفت سین خود را به مراکزی که سازمان فرهنگی هنری معرفی می‌کند، بدهند تا این ماهی‌ها در حوض‌های شهری رها شوند و در مقابل کتاب قصه هدیه بگیرند.

سال‌هاست که کارشناسان محیط زیست نسبت به رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سایر محیط‌های طبیعی هشدار می‌دهند زیرا چنین اقدامی می‌تواند برای سایر آبزیان بسیار خطرناک باشد. این ماهی‌ها به دلیل همه‌چیزخوار بودن می‌توانند تخم ماهی‌های دیگر را بخورند. همچنین در زمینه تولید مثل ماهی قرمز، وقوع پدیده ماده‌زایی وجود دارد به‌طوری‌که ماهی ماده می‌تواند بدون حضور ماهی نر و با استفاده از اسپرم ماهیان نر تخمک‌های خود را بارور کند. همین امر سبب می‌شود که ماهی قرمز به‌سرعت در محیط‌های وارد شده جمعیت‌های پایداری را تشکیل دهد و تبدیل به گونه‌ای مهاجم شود. به همین خاطر در صورت آزاد سازی این ماهی‌ها در رودخانه‌ها و دریاچه‌های طبیعی می‌توانند اکوسیستم آن منطقه را به هم بزنند. بنابراین بهتر است در آب‌های طبیعی به‌هیچ عنوان رها نشوند.

در همین راستا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هر سال از هفته دوم فروردین با اجرای برنامه‌ای با عنوان «ماهی حوض قصه‌ها» از کودکان و نوجوانان دعوت می‌کند تا ماهی‌های قرمز سفره هفت سین خود را به مراکزی که معرفی شده است بدهند و در مقابل کتاب قصه هدیه بگیرند. این برنامه با هدف حفظ محیط زیست و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندانی که دوست دارند امسال در طرح «ماهی حوض قصه‌ها» شرکت کنند تا 20 فروردین فرصت دارند تا به همراه ماهی قرمز خود به یکی از مراکز زیر مراجعه کنند.
فرهنگ‌سرای ملل: بزرگراه آیت‌الله صدر، بلوار قیطریه، بوستان قیطریه. تلفن: 22215062
 فرهنگ‌سرای اشراق: فلکه دوم تهرانپارس، انتهای خیابان جشنواره. تلفن: 77329272
فرهنگ سرای سرو: خیابان ولی عصر(عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، کوی ساعی دوم، تلفن: 88881879
فرهنگ‌سرای اندیشه: سیدخندان، بوستان اندیشه. تلفن: 88768995
 فرهنگ‌‌سرای گلستان: میدان هلال احمر، بوستان فدک. تلفن: 77848888
فرهنگ‌سرای رازی: میدان قزوین، بوستان رازی. تلفن: 55409487
فرهنگ‌سرای امید: میدان امام حسین(ع)، خیابان خشکبارچی، بوستان خیام. تلفن: 33305114
فرهنگ‌سرای خاوران: خیابان خاوران، سه‌راه هاشم‌آباد. تلفن: 33015420
فرهنگ‌سرای تهران: انتهای بزرگراه رسالت غرب، سه راه دهکده المپیک، خیابان ساحل، بوستان باغ نو. تلفن: 44143774
فرهنگ‌سرای امام(ره): نیاوران، خیابان باهنر، بین جماران و سه راه یاسر، خیابان امیرسلیمانی. تلفن: 26100895
خانه فرهنگ امام‌زاده یحیی(ع): خیابان ری، خیابان آبشار غربی، کوی شهید هداوند، پلاک 7. تلفن: 33553228
 خانه فرهنگ تلاش: خانی آبادنو، بلوار میلاد، خیابان شهرداری، بوستان 22 بهمن. تلفن: 55511125
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه «ماهی حوض قصه‌ها» می‌توانند با شماره‌ تلفن 1837 تماس بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها