شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
پرفروش‌های انتشارات شهید کاظمی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

ده‌ها عنوان از آثار انتشارات شهید کاظمی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بین پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفتند. «یادت باشد»، «سربلند»، «تو زودتر بکش»، «توقف ممنوع»، «درگاه این خانه بوسیدنی است»، «مربع‌های قرمز»، «غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند» و «شمرون کناردون» از آن‌جمله‌اند.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، سوم تا یازدهم بهمن‌ماه برگزار شد. انتشارات شهید کاظمی در این نمایشگاه با بیش از 450 عنوان کتاب حضور داشت. در این میان، حدود 80 عنوان از کتاب‌ها در سال 1400 تولید شده که استقبال مخاطبان از برخی از این آثار بیشتر بوده و در لیست پرفروش‌های دومین نمایشگاه مجازی تهران نیز قرار گرفتند.
 
پرفروش‌های مدافعان حرم
 
یادت باشد | اثر محمدرسول ملاحسنی | انتشارات شهید کاظمی
کتاب یادت باشد نوشته‌ی محمدرسول ملاحسنی کتابی درباره زندگی شهید مدافع ۲۶ ساله حرم، حمید سیاهکلی مرادی به روایت همسر۲۲ ساله‌اش، فرزانه سیاهکلی مرادی است.
این کتاب، داستانی زیبا درباره‌ی زندگی یکی از شهیدان مدافع حرم، حمید سیاهکلی مرادی است که در سن ۲۶ سالگی شهید شد. همسر او، فرزانه روایتی جذاب و خواندنی از زندگی‌شان ارائه داده است. فرزانه کتاب را از کمی پیش از آغاز زندگی مشترکشان نوشته است. یعنی زمانی که برای کنکور درس می‌خوانده و اصلا به فکر ازدواج کردن با هیچکس نبوده است. اما ماجراهای جالب خواستگاری حمید و فرزانه و اتفاقات بعد از آن است که دل فرزانه را می‌برد و جواب مثبتش را اعلام می‌کند. محمدرسول ملاحسنی تمام خاطرات، اتفاقات و بینش آن‌ها در یک کتاب گردآوری کرده است و نام آن را یادت باشد، گذاشته است.
 
برای زین أب | اثر سمیه اسلامی | انتشارات شهید کاظمی
خاطرات زندگی شهید مدافع حرم، محمد بلباسی، از کودکی تا شهادت
در منطقۀ خان‌طومان سوریه حین مبارزه با تروریست‌های تکفیری داعش به‌همراه دیگر هم‌رزمانش به درجۀ رفیع شهادت نایل شد و پیکر مطهرش هنوز به وطن بازنگشته است‌. محسن بهاری رزمندۀ مدافع حرم که در حماسۀ خان‌طومان حضور داشت، نحوۀ شهادت شهید بلباسی را این‌گونه روایت می‌کند: شهید کابلی با اصابت خمپاره به شهادت رسید. شهید بلباسی که در مناطق عملیاتی راهیان نور همیشه با او بود، رفت که شهید کابلی را بیاورد، شهید بریری هم برای کمک به بلباسی رفت تا در میان تیر و ترکش تنها نباشد. وقتی پیکر کابلی را روی ماشین گذاشتند، با قناسه هر دو را از پشت زدند.
در قسمتی از وصیت‌نامۀ شهید نسبت به فرزندان آمده که: آخرت خود را به دنیای فانی نفروشید،کمک به مستمندان و محرومان را فراموش نکنید، در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حضور فعال داشته باشید، گوش‌به‌فرمان ولی فقیه زمان خود باشید، ادامه‌دهندۀ راه شهدا باشید. این شهید بزرگ شدن سه فرزند خود را دید، اما فرزند چهارم، زینب، بعد از شهادتش دیده به جهان گشود.
 


سربلند | اثر محمد علی جعفری | انتشارت شهید کاظمی
روایتی داستانی از کودکی تا شهادت شهید مدافع حرم، محسن حججی
محسن اسفندماه سال ۱۳۹۲ به استخدام سپاه درآمد و با عنوان پاسدار عازم سوریه برای مجاهدت و دفاع از حرمین شد. در سحرگاه ۱۶ مرداد۱۳۹۶ عناصر تکفیری-تروریستی داعش به مواضع جبهۀ مقاومت حمله کردند و در نهایت محسن توسط عناصر تروریستی به اسارت درآمد. دو روز بعد این رزمندۀ دلاور را به شهادت رساندند و این جنایت را رسانه‌ای کردند. لازم به ذکر است این کتاب حاوی تصاویر، اسناد و دل‌نوشته‌های محسن حججی است.
ازجمله آثار نویسنده می‌توان به آرام جان، عمار حلب، عروسی لاکچری و... اشاره کرد.
 
شهید نوید| اثر مرضیه اعتمادی | انتشارات شهید کاظمی
روایتی از زندگی شهیدمدافع‌حرم نوید صفری
روایت زندگی پر از خیر و برکتی که ۱۶ تیر سال ۱۳۶۵ در محله‌ی تهران‌پارس تهران، آغاز می‌شود و صحنه‌ی آخرش در دل صحرای بوکمال سوریه، رقم می‌خورد. همان‌طور که خود شهید نوید آرزو کرده بود. همان طور بی‌سر، همان طور بی‌سامان...
"شهید نوید" مجموعه روایت‌های جذاب و خواندنی از زبان خانواده، دوستان و همسرشهید است که در هر روایت بخشی از خصوصیات بارز اخلاقی شهید نوید را مطرح می‌کند. قرار گرفتن عین متن دست‌نوشته‌های شهید نوید در لا‌به‌لای روایت‌های کتاب از خصوصیات ویژه‌ی این اثر ارزشمند است که مخاطب را با فکر و اعتقاد شهید نوید به خوبی آشنا می‌کند.
 


پرفروش‌های اطلاعاتی – امنیتی
 
تو زودتر بکش | اثر وحید خضاب | انتشارات شهید کاظمی
روایت نیروهای عملیاتی و اطلاعاتی اسرائیل از شصت سال ترورهای موساد
آخرین اثر تحقیقی برگمن از پیش‌زمینه‌ها و روند تشکیلات سازمان‌های اطلاعاتی تا ترور مبارزان فلسطینی تا ترور عماد مغنیه و دانشمندان هسته‌ای و موشکی ایران.
برگمن برای به دست آوردن تصویری از سیر و عملکرد این دستگاه‌ها، هزاران سند (که برخی از آن‌ها محرمانه بوده و به‌صورت غیرقانونی در اختیار او قرار گرفته) و تعداد بی‌شماری کتاب و مقاله را بررسی کرده است. اما اهمیت بیشتر این کتاب، به صدها مصاحبۀ اختصاصی نویسنده با کسانی برمی‌گردد که خود به‌صورت مستقیم در این سازمان‌ها حضور داشته‌اند و رتبۀ سازمانی یا عملیاتی برخی از آن‌ها نیز در بالاترین سطح بوده و همین امر اطلاعات آن‌ها را، به معنای دقیق کلمه، «دست اول» کرده است.
 
۲۰۴۰ | اثر محمد قنبری | انتشارات شهید کاظمی
رمان داستانی از جنایات رژیم صهیونیستی علیه بشریت بخصوص ایران است؛ از ترور دانشمندان هسته‌ای تا نبردهای بیوتروریسم و ربایش چهره‌های شاخص انقلاب. ویژگی بارز این رمان، استفادۀ مستندِ نویسنده از اسناد تاریخی موثق برای فضاسازی و روایت داستانی است؛ به‌نحوی که اکثر اسامی و شخصیت‌های داستان با اسامی و مشخصات حقیقی خود وارد می‌شوند و بر مدار تخیل نویسنده، نقششان را ایفا می‌کنند. همچنین حاوی عملیات‌های پیچیدۀ اطلاعاتی و مهیج است که با کش‌مکش‌های داستانی، مخاطب را در جریان جنایات رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد.
 
مار و پله | اثر فائقه سادات میرصمدی | انتشارات شهید کاظمی
روایت جذاب امنیتی بر اساس زندگی ادمین کانال داعش در ایران
زنی بیست‌وچندساله که مادر دو بچۀ قدونیم‌قد است که به‌همراه فرزندانش راهی افغانستان شده، مدتی آنجا زندگی کرده و بعد دست بچه‌هایش را گرفته و از سرزمین داعش فرار کرده و مجدداً به ایران بازگشته است. زنی ریزنقش با قد کوتاه، زنی که می‌تواند در یکی از استان‌های شرقی، غربی یا جنوب شرقی کشور سکونت داشته باشد. خانم ادمین عنصر پیوستی گروهک داعش! زنی که از صحنه‌های دلخراش کشتار داعش، لذت می‌برد و فکر می‌کند دیدن اجرای حکم دین، خوب است. زنی که وقتی دستگیر می‌شود، اعترافات جالبی دربارۀ امیران داعش مطرح می‌کند.
 
نفوذ در موساد | اثر سید مهدی نورانی | انتشارات شهید کاظمی
روایت داستانی جوانان میهن‌پرست جهان عرب و رخنۀ اطلاعاتی در رژیم صهیونیستی
شکست‌ناپذیری سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را به افسانه‌ای بی‌اساس بدل کرده و سست بودن این خانه را در مقابل دیدگان جهانیان به تصویر کشیده است و البته نشانه‌ای است بر پیروزی حتمی و نزدیک جوانان غیور و مؤمن جهان اسلام دربرابر جنود شیطان. این اثر از مجموعۀ رمان خانۀ عنکبوت است.
 


پرفروش‌های بیانات رهبری
 
کار باید تشکیلاتی باشد | اثر محمود زارعی | انتشارات شهید کاظمی
بررسی تشکل و کار تشکیلاتی از منظر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)
گردآوری مجموعه بیانات مقام معظم رهبری پیرامون تشکیلات و کار تشکیلاتی است که در شش فصل ارائه شده است. بخش اول دربارۀ ضرورت ایجاد تشکیلات و انجام کار تشکیلاتی است. در بخش دوم با آثار و برکات کار تشکیلاتی آشنا می‌شوید. بخش سوم شاخص‌ها و لوازم کار تشکیلات موفق ارائه شده است. در بخش چهارم مطالبی را دربارۀ اهمیت مدیر و وظایف او نسبت به خود، تشکیلات، افراد زیرمجموعه، و سایر مردم خواهید خواند. فصل پنجم به عناصر تشکیلات می‌پردازد و در فصل پایانی به موفقیت‌ها در این عرصه پرداخته است.
 
زندگی به سبک جهادی | اثر محمد رستمی | انتشارات شهید کاظمی
فرهنگ جهادی در بیانات مقام معظم رهبری
بیانات رهبر انقلاب در رابطه با جهاد و زندگی جهادی است که در شش فصل به بازشناسی مجموعه بیانات ایشان در حوزه‌هایی نظیر خانواده، دانشگاه، حوزه‌های علمیه و... در سال‌های پس از انقلاب تا سال ۱۳۹۳ پرداخته است. جهاد و فرهنگ جهادی همواره در طول تاریخ، مورد توجه ویژۀ اولیا و پیشوایان ادیان الهی بوده است، زیرا «یک ملت وقتی معتقد به جهاد شد، در همۀ میدان‌ها پیش‌رو است.» و «اگر از عوامل معنوی و آنچه خدای متعال وعدۀ آن را به مؤمنان و مجاهدان راه حق داده است هم صرفِ‌نظر کنیم، برحسب قوانین عادی زندگی جوامع بشری، هر جامعه‌ای عزتش، قدرتش، آبرو و حیثیتش، هویتش، بستگی دارد به مجاهدت و به تلاش. با تنبلی و تن‌آسایی، هیچ ملتی نمی‌تواند مقام شایسته‌ای را در میان ملت‌های عالم یا در تاریخ پیدا کند. آنچه که ملت‌ها را، هم در تاریخ و هم در دوران خودشان، در میان ملت‌های عالم سربلند می‌کند، مجاهدت است.» و زمانی فرد و یک ملت می‌تواند مجاهدت را به‌معنای حقیقی و واقعی خود انجام دهد،که شناخت درست و کاملی از مفهوم جهاد و شرایط تحقق و موانع تحقق جهاد را طبق مبانی الهی داشته باشد؛ زیرا «جهادی عمل کردن، مفهوم خاصی دارد. هرجور کاری، جهادی نیست.
 
توقف ممنوع | اثر  اسماء حیدری | انتشارات شهید کاظمی
با‌توجه‌به گستردگی موضوعات مرتبط با نسل نوجوان و جوان ایرانی، مقام معظم رهبری همواره نسبت به نسل جوان دغدغه داشته و دارند و مسائل مربوط به این بخش را با حساسیت بیشتری دنبال میکنند. این کتاب شامل سه فصل است با محتوای ویژگی‌های نوجوان و جوان، انتظارات رهبری از این دو نسل، و دیدگاه رهبری دربارۀ باورها و وظایف اجتماع در مسیر باروری علمی کشور.
 
تربیت انسانی، تمدن اسلامی | اثر وحید حسنی هنزایی | انتشارات شهید کاظمی
فعالیت‌های فرهنگی-تربیتی در کلام مقام معظم رهبری
در مجموعه‌های فرهنگی-تربیتی این سوالات پیش می‌آید که آیا کاری که انجام می‌شود درست است؟، این کار به نتیجه قابل قبولی منتهی می‌شود یا خیر؟، این کاری که انجام می‌گیرد آیا حجیت دارد و ادا کننده تکلیف است؟، بین انبوهی از مفاهیم و معارف کدام معارف اولویت ارائه دارند؟، مخاطبان چگونه تقسیم‌بندی، جذب و حفظ شوند؟ به چه حوزه‌هایی از تربیت باید ورود کرد و چه حوزه‌هایی را باید مسکوت گذاشت؟، چگونه می‌توان فهمید خروجی مطلوب حاصل شده است؟ و...
 این سوالات و ده‌ها سوال دیگر که شاید ذهن مدیران و مربیان خیلی از مجموعه‌های فرهنگی را درگیر خود کرده باشد باعث شده که این اثر پژهشی در قالب یک نظام‌نامه جامع تربیتی و همچنین برنامه‌ریزی راهبردی برای مجموعه‌های فرهنگی-تربیتی تدوین شود که می‌تواند پاسخ بسیاری از سوالات فوق باشد که منطبق بر سلسله ولایت خدا، رسول‌خدا، اولی‌الامر و همچنین منظومه فکری مقام معظم رهبری در حوزه‌های تربیتی است.
 


پرفروش‌های دفاع مقدس
 
درگاه این خانه بوسیدنی است | اثر زینب عرفانیان | انتشارات شهید کاظمی
خاطرات نا‌گفته فروغ مُنهی؛ مادر شهیدان داوود، رسول و علیرضا خالقی‌پور.
مادر جوانی که روزهای جوانی‌اش به داغ جگرگوشه‌هایش گذشت و خم به ابرو نیاورد. شیرزنی توصیف نشدنی که در صفحات این کتاب فقط گوشه‌هایی از صبر زینب‌گونه‌اش به تصویر کشیده شده است. مادری نمونه که علاوه بر تقدیم سه فرزند خود، افتخاری همسری جانباز دوران دفاع مقدس را دارد. اولین شهید این خانواده شهید داود خالقی‌پور، متولد۱۳۴۴ است که در سال۱۳۶۲ طی عملیات‌خیبر در جزیره‌مجنون به فیض شهادت نائل آمد. دو شهید دیگر این خانواده نیز رسول و علیرضا متولدین۱۳۴۶ و ۱۳۵۰ بودند که به طور همزمان در سال ۱۳۶۷ در منطقه شلمچه، عملیات پاسگاه‌زید در آغوش یکدیگر آسمانی شدند.
 
مربع‌های قرمز | اثر زینب عرفانیان | انتشارات شهید کاظمی
تاریخ شفاهی رزمنده و جانباز حاج‌حسین یکتا از دفاع مقدس
«پنج سال می‌شد که قصد کرده بودم خاطراتم را مکتوب کنم. مخصوصاً وقتی مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(حفظه‌الله) مطلبی را مبنی بر ناتمام ماندن جنگ یک رزمنده تا نوشتن خاطراتش، فرمودند، برای نوشتن و نشر خاطراتم مصمم‌تر شدم. هرچه از رشادت هم‌رزمانم و غربت و مظلومیتشان می‌دانستم در روایتگری‌هایم گفته بودم. با مکتوب کردن خاطراتم دنبال ناگفته‌ای از بچه‌ها بودم. دنبال سبک بندگی کردنشان، سبک عبادتشان، سبک رفاقتشان، دنبال سبک زندگی کردنشان در جنگ. سبکی که این روزها جایش بین جریان زندگی جوانان به‌شدت خالی است. امیدوارم این کتاب که تنها گوشه‌ای از جهاد هم‌رزمانم در لبیک به ندای هل من ناصر امام‌خمینی(ره) نایب امام عصر(عج) است، مورد رضایت حضرتش واقع شود و در روز حسرت، رفقای شهیدم دستم را بگیرند. رفقایی که در روزهای مصاحبه و بازخوانی خاطراتم، میان این ورق‌ها، دوباره دیدمشان، کنارشان جنگیدم، کمین کردم، سنگر گرفتم، زخمی شدم، نماز خواندم، خندیدم، شوخی کردم، بوسیدمشان، بوییدمشان و دوباره ایستادم و رفتنشان را نگاه کردم. دوباره تنها شدم.
 
ملا صالح | اثر رضیه غبیشی | انتشارات شهید کاظمی
زندگی مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر ملاصالح قاری مترجم اسرای ایرانی در عراق
ملا صالح آبادانی است که هم در اسارت ساواک رژیم پهلوی بوده و هم زندان‌های استخبارات عراق را تجربه کرده است. پدرش او را به عراق فرستاد و بعد از مدتی طلبۀ حوزۀ نجف شد. پس از قدرت‌گیری بعثی‌ها در عراق، او هم به‌ناچار از عراق اخراج می‌شود و برای ادامه‌تحصیل راهی قم می‌شود. مأموران ساواک به دلیل مبارزات سیاسی ملاصالح را دستگیر، شکنجه، و راهی زندان می‌کنند. با اقبال و خوش‌شانسی آزاد می‌شود و به‌عنوان کارمند انگلیسی‌زبان هتل می‌شود و به صف مبارزه برمی‌گردد. پس از انقلاب با برگزاری کنگرۀ شعر عربی مقاومت و ایده‌اش برای صدور پیام مظلومیت انقلاب به کشورهای دیگر می‌رود که نهایتاً در همین جریان‌ها روی لنج اسیر عراقی‌ها می‌شود. دوباره شکنجه و گرفتاری! منافقین او را می‌شناسند و می‌دانند او بلبل خمینی است که در رادیو عربی، عراقی‌ها را تشویق به تسلیم شدن می‌کرد. با عنوان مترجم اسرای ایرانی حتی با صدام دیدار می‌کند. حضور سید ابوترابی و نیز نوجوانان کتاب آن ۲۳ نفر از جذابیت‌های این بخش است. در سال ۱۳۶۴ به‌همراه گروهی از اسیران بیمار و معلول به کشور برمی‌گردد. سرگذشت شگفت‌انگیز ملاصالح همچنان ادامه دارد... آخرین ماجرای شگفت‌انگیز او زنده ‌ماندن از حادثۀ مناست.
 
غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند | اثر حمید حسام | انتشارات شهید کاظمی
چشم اندازی به سیرت  ۷۲ غواص لشکر انصارالحسین علیه السلام استان همدان  در کربلای اروند
روایت این حماسه، دقیقا منطبق با واقعیتی است که در شامگاه چهارم دی ماه سال ۱۳۶۵ در منطقۀ عملیاتی کربلای ۴ اتفاق افتاد. این داستان برگرفته از خاطرات بازماندگان و شاهدان عینی آن حماسۀ عاشورائی است؛ فرماندۀ گردان غواص - گردان جعفر طّیار - جانباز کریم مطهری جانشین گردان، آزاده محسن جامه بزرگ هم رزم صبور حمید تاجدوزیان و سه تن از یادگاران بازگشته از اسارت گردان غواصی لشکر انصارالحسین.
از جمله آثار نویسنده میتوان به هفتاد و دومین غواص، دهلیز انتظار، خداحافظ سالار، آب هرگز نمی میرد و... اشاره کرد.
 


پرفروش‌های داستان و رمان
 
دکل | اثر روح‌الله ولی ابرقویی | انتشارات شهید کاظمی
اولین کتاب داستانی با محوریت بیانیه گام‌دوم انقلاب
کتابی سیاسی برای مخاطبین جوان و نوجوان که در آن به گفتگویی جنجالی و هیجانی در مورد انقلاب و مشکلات آن همچون: اختلاس، پیشرفت، مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی، فساد اقتصادی و... می‌پردازد. هدف اصلی از تدوین کتاب دکل این است که متن مهم بیانیه گام‌دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب(حفظه‌الله) در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ ابلاغ شده، در قالب یک داستان جذاب در معرض مطالعه جوانان عزیز قرار گیرد. نویسنده در سدد شرح تفصیلی تمام فرازهای بیانیه گام‌دوم انقلاب نبوده؛ اما به فراخور فضای کلاس و برخی سوالات و شبهات کلیدی دانش‌آموزان بخش‌هایی از بیانیه، با تفسیر و تحلیل مفصل همراه شده است. با این حال در این کتاب تمام فرازها و متن بیانیه گام‌دوم به شکل پراکنده و در داخل [قلاب] مشخص شده است. از ویژگی‌های این کتاب، پاسخگویی به حدود ۳۰شبهه و سوال اساسی نسبت به مسائل سیاسی روز و انقلاب است که عمدتاً در ذهن جوانان ما دور می‌زند. امتیاز دیگر آن آشنایی با مبانی نظام اسلامی ایران و آموزش غیر مستقیم ملاک‌ها و معیارهای دفاع از انقلاب است. با مطالعه‌ی این کتاب، نگاه خواننده نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران تقویت و یا اصلاح می‌گردد.
 
ناتا | اثر زهرا باقری | انتشارات شهید کاظمی
رمانی تاریخی-مذهبی از صدر اسلام با محوریت بَردگی درآفریقا تا کنیزی و همسایگی با اهل‌بیت(ع)
نویسنده بر آن است تا تحولات اجتماعی ناشی از ظهور اسلام را با تکیه بر مسائل زنان و حقوق بردگان به تصویر بکشد. روایت داستان از دو زاویه دید متفاوت، تاثیرات مختلف اسلام را بر قشرهای گوناگون اجتماع ترسیم می‌کند. واقعه غدیر و وقایع سیاسی پس از وفات پیامبر(ص)؛ از دیگر مسائلی است که نویسنده به آن می‌پردازد. او تلاش می‌کند تا با ترسیم واکنش‌های شخصیت‌های مختلف داستان، وقایع این برهه از تاریخ اسلام را به نمایش بگذارد.
باخواندن این رمان می‌توانید یک دوره‌ی اجمالی تاریخ اسلام را مرور کنید و با زندگی کنیزان و زنان در صدر اسلام بیشتر آشنا شوید.
 
پر خو | اثر شبنم غفاری حسینی | انتشارات شهید کاظمی
رمانی جذاب و پر کشش با محوریت مبارزه و گره خوردن علم، ثروت و سیاست در روزگار ما
روایت داستانی از زنی که در میانۀ پژوهش‌های علمی و آزمایش‌های عملی، به نتیجه‌ای تکان‌دهنده و باور‌نکردنی دست پیدا می‌کند؛ نتیجه‌ای که تمام مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد و او را سوق می‌دهد سمت دوراهی‌های زندگی و انتخاب‌هایی سخت و تردید‌آمیز. زنی که در طول داستان هر روز قوی‌تر و مصمّم‌تر از روز قبل است. پرخو داستان مبارزه است. مبارزه‌ای برای رسیدن به راستی و نابودی نفاق. فقط سمیرا نیست که باید انتخاب کند؛ همۀ آدم‌های دور‌و‌برش در مسیری قدم می‌گذارند که شک‌برانگیز و حساس است؛ دوراهی عافیت‌طلبی و حق‌جویی.
 
فقط بیا | اثر فاطمه دانشور جلیل | انتشارات شهید کاظمی
مجموعه داستان‌کوتاه دفاع‌مقدس با محوریت فرزندان‌شهدا، جوانان و نوجوانان زمان جنگ‌تحمیلی
دنیای واقعی همیشه تلخ‌تر از دنیای داستان است. نویسنده این مجموعه نمی‌خواهد که تلخی زمان جنگ را برای خوانندگانش زنده کند؛ بلکه قصد آن را دارد که تابلویی از شجاعت و ایثار و ازخودگذشتگی هشت‌سال دفاع‌مقدس را به تصویر بکشد. تابلویی که کودکان و نوجوانان زمان جنگ آن را به‌یادماندنی کردند. آن‌هایی که معنای اسیرشدن و جانبازشدن و شهید‌شدن را خیلی زودتر از سنشان آموختند؛ کسانی که دیدند و با تمام وجودشان فهمیدند که جنگ نابرابر یعنی چه؛ نبودن پدر و از‌دست‌دادنش یعنی چه؛ اسیر‌شدن و مفقودالاثر‌شدن و جانباز‌شدن پدر و برادرانشان یعنی چه.
این مجموعه داستانی که حاوی ۱۲داستان‌کوتاه با شخصیت‌های اصلی دختر و پسر نوجوانزمان جنگ‌تحمیلی به نگارش در آمده، طی ده‌سال نگاشته شده و بارها نقد و چکش‌کاری شده وبه مشکلات خانواده‌ها در هشت‌سال جنگ‌تحمیلی ایران و عراق پرداخته است.
 


خاطرات شهدا
 
حاج احمد | اثر محمد حسین علی جان زاده | انتشارات شهید کاظمی
خاطرات و روایت زندگی شهید احمد کاظمی، از آغاز تا پرواز
خاطرات ناگفته و جدید از زوایای زندگی، دوران کودکی تا مبارزات انقلابی حاج‌احمد، خاطرات دوران آموزش‌های چریکی در سوریه و لبنان، حضور پرماجرا در کردستان، چگونگی عزیمت به جنوب و تشکیل تیپ هشت نجف اشرف، حضور در عملیات‌های مختلف و رشادت‌های این شهید بزرگوار از ویژگی‌های این اثر است.
 
خط مقدم | اثر  فائضه غفارحدادی | انتشارات شهید کاظمی
برشی از میانۀ زندگی دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم.
پس از صدور فرمان تاریخ امام(ره) مبنی بر تشكیل نیروهای سه‌گانۀ سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال ۱۳۶۴ به سِمت فرماندهی موشكی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. این کتاب روایتی از سال‌های ۱۳۶۳-۱۳۶۵ را بدون رؤیاپردازی نویسنده شامل می‌شود. سردار حسن طهرانی‌مقدم تا روز آخر عمر نیز به‌عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیربنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد درحالی‌که برای آزمایش موشكی آماده می‌شد، بر اثر انفجار زاغۀ مهمات، به یاران شهیدش (احمد كاظمی، حسن شفیع‌زاده، حسن غازی،‌ غلامرضا یزدانی و...) پیوست.
 
راض بابا | اثر طاهره کوه کن | انتشارات شهید کاظمی
روایت زندگی و خاطرات شهیده راضیه کشاورز
راضیه ۱۱شهریور۱۳۷۱ در مرودشت شیراز به دنیا آمد و تا قبل از بهار شانزده‌سالگی‌اش موقعیت‌های چشمگیری را در زمینۀ ورزش کاراته، مسابقات قرآن و درس و تحصیل کسب کرد. دختری که تمام تلاشش را به کار می‌بندد تا در زندگی اول باشد. در شانزدهمین بهار عمرش حادثه‌ای رخ می‌دهد و او را در رسیدن به خواسته‌اش کمک می‌کند؛ بر اثر انفجار بمب در حسینیۀ کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز توسط عوامل تروریستی وابسته به غرب، بعد از تحمل هجده روز درد و رنج ناشی از جراحت، به جمع شهیدان سرفراز و سربلندی پیوست که ره صدساله را یک‌شبه پیمودند.
 
شمرون کُناردون | اثر سارا عرفانی و مریم السادات علویان | انتشارات شهید کاظمی
داستانی از زندگی جهادگر آسمانی ‌امیرمحمد اژدری
امیر محمد اژدری وقتی آسمانی شد۲۵ساله بود؛ اما به گفته‌ی اطرافیانش که او را به خوبی می‌شناختند، بیش از دوبرابر سنش برای رفع محرومت از چهره‌ی شهر و کشورش تلاش کرد. مسئولیت گروه پزشکی و درمانی امام رضا(ع)، مسئولیت گروه عمرانی امام رضا(ع) و عضو شورای مرکزی قرارگاه امام رضا(ع) بود. اژدری در اکثر استان‌های کشور از جمله لرستان، خوزستان، خراسان، کرمانشاه، ایلام و... سابقه انجام فعالیت‌های جهادی داشت. او در حادثه زلزله کرمانشاه از پیش‌قدمان جهادی برای کمک به مردم زلزله‌زده بود. با وجود عدم حمایت‌ها، کم کاری‌های برخی مسئولین و کمبود‌ها و نواقص، هیچ‌گاه از پای ننشست و تا حد امکان، تلاش خود را برای آبادی سرزمینش دریغ نکرد.
این کتاب، گوشه‌ای از زندگی ‌امیرمحمد اژدری را از نگاه خودش در قالب داستانی به تصویر کشیده است.
 


پرفروش‌های تاریخ شفاهی و زندگی‌نامه
 
ذوالشهادتین امام | اثر محمد حسن روزی‌طلب | انتشارات شهید کاظمی
برش‌هایی از خاطرات و اسناد مبارزات حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، کتابی که به مقطعی از زندگی و خاطرات استاد از تولد تا سال 1368 پرداخته است. فتح بابی می‌نماید در حوزۀ تاریخ‌نگاری انقلاب و شخصیت‌هایی که جزو عناصر مهم انقلاب بوده‌اند.
آیت‌الله مصباح یزدی، مجتهد، استاد فلسفۀ اسلامی، مفسر، بنیان‌گذار، مدیر مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی و رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است.
 
ردپای نور | اثر سید عبدالرضا هاشمی ارسنجانی | انتشارات شهید کاظمی
شرح برخی اندیشه‌های قرآنی و تربیتی استاد علی صفایی
استاد صفایی، تربیت و سازندگی را مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مسئولیت انسان برمی‌شمارند و با این رویکرد، عمر گرانمایۀ خود را صرف تربیت و مهره‌سازی نمودند و در نیل به این هدف والا علاوه بر فعالیت‌های گستردۀ خود، آثار بسیار گران‌بهایی را به رشته تحریر درآورده‌اند که نویسنده جهت تسهیل این امر، با نمونه‌نگاری در نظام و سیرۀ تربیتی ایشان، به پاسخگویی عملی و هرچه روشن‌تر شدن نکاتی پرداخته است.که استاد در آثار خود به آن‌ها پرداخته‌اند.
 
در جست‌وجوی مهتاب | اثر حسین قرایی | انتشارات شهید کاظمی
مستند شفاهی زندگی و نویسندگی حمید حسام
حمید حسام دیده بان زمان جنگ است، کسی است که کارشناسی درستی دارد، به دنبال دانه درشت های زمان جنگ تحمیلی میرود و آنها را انتخاب و به شرح زندگی و شناخت شخصیتی و موقعیت و عملکردشان میپردازد، این اسطوره ها را با قلم روانش می نویسد و به مردم می شناساند.
در این اثر حسین قرایی تلاش کرده تا زندگی و شخصیت ایشان را بصورت مستند و بدون سانسور روایت کند.
 


پرفروش‌های جریان‌شناسی سیاسی
 
گفتم اعتماد نکنید | اثر حسین ایزدی | انتشارات شهید کاظمی
بیانات مقام معظم رهبری و منطق مواجهۀ ایشان با مسئلۀ هسته‌ای از رویدادهای تاریخی در مسیر پروندۀ هسته‌ای
تحلیل کلان از شرایط کنونی کشور و انقلاب، دو نگاهِ کلان برای حل مشکلات اقتصادی کشور، تحریم؛ از تهدید تا فرصت، نقد رویکردهای کلان و عملکرد دولت در حوزۀ سیاست خارجی؛ تصور غلط امکان آشتی با آمریکا، تدابیر مقام معظم رهبری در حوزۀ سیاست خارجی، مذاکرات هسته‌ای و برجام، تدبیر پس از مذاکرات: بیان ضعف‌های برجام، تجربه‌ها و درس‌های برجام، و پردۀ آخر: پیش‌بینی افول آمریکا فصل‌های این کتاب هستند. ازجمله آثار نویسنده می‌توان به مردم گله‌مندند، فُطرسانه و ... اشاره کرد.
 
حقایق پیرامون انجمن حجتیه | اثر رضا اکبری آهنگی | انتشارات شهید کاظمی
از نحوۀ شکل‌گیری تا نهضت امام(ره) و شناخت عقاید انجمن حجتیه
انجمن خیریۀ حجتیۀ مهدویه، تشکیلاتی با هدف مبارزه با بهاییت و فراهم کردن زمینۀ ظهور امام عصر(عج)، که در سال ۱۳۳۲ش توسط شیخ محمود حلبی تأسیس شد. فعالیت‌های این تشکیلات پیش از انقلاب اسلامی مورد تأیید مراجع تقلید بود. گرایش غیرسیاسی انجمن حجتیه در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی موجب بدبین شدن انقلابی‌ها به آن شد. بعد از انقلاب، این تشکل دچار انشعاب شد. انجمن حجتیه در ۵مرداد۱۳۶۲ پس از اشاره به سخنان امام‌خمینی دربارۀ عملکرد مغایر با اهداف نظام جمهوری اسلامی، تعطیلی فعالیت خود را اعلام کرد.
 
این کتاب شامل یازده فصل است. در بخش‌های ابتدایی به چگونگی شکل‌گیری انجمن حجتیّه و چند نکته از تأسیس و سال‌های آغازین و نقد و بررسی اساسنامۀ انجمن حجتیه و موضوعاتی همچون ارتباط انجمن با مراجع و دبیرستان علوی می‌پردازد. در بخش‌های میانی این کتاب موضوعات انجمن حجتیه و سال‌های آغازین نهضت امام، انجمن حجتیه در نیمۀ شعبان سال ۱۳۵۷، انجمن حجتیه و ساواک، انجمن حجتیه در جمهوری اسلامی، شهدای انجمن حجتیه و... بررسی می‌شود. و در بخش‌های پایانی این کتاب نیز به مباحث اعتقادی انجمن پرداخته شده است. مباحثی همچون انجمن حجتیه و انتظار، انجمن حجتیه و تشکیل حکومت اسلامی قبل از ظهور، انجمن حجتیه و روحانیّت، انجمن حجتیه و مکتب تفکیک، مبارزه با وهّابیّت یا اهل سنّت!؟ و...
 
تبار انحراف | اثر مهدی طائب | انتشارات شهید کاظمی
کتاب تبار انحراف ۱ از مهدی طائب در نشر شهید کاظمی به چاپ رسیده است. این کتاب که جلد اول از تبار انحراف است به تبارشناسی انحراف با محوریت یهود تا دوران قبل از خلفاء می‌پردازد.
خداوند متعال در قرآن کریم به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع اسلامی، آشکارا سرسخت‌ترین و شدیدترین دشمن مسلمانان را یهود و مشرکان معرفی می‌کند و می‌فرماید: (لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکوا)؛ یهود و مشرکان را شدیدترین و دشمن‌ترین مردم نسبت به کسانی که ایمان آورده‌اند، می‌یابی.
پس از یهود و مشرکان، منافقان و دیگر دشمنان هستند که باید شناسایی و شناسانده شوند.
اثر حاضر، نخستین جلد از مجموعهٔ دشمن شدید است که به‌صورت درس‌نامه و با رویکرد تاریخ بصیرت‌افزا و رصد جریان حق و باطل و دشمن‌شناسی تدوین شده است. با شناسایی و شناساندن این جریان، ریشهٔ جریانات جاری در سطح بین‌الملل، منطقه و کشور روشن خواهد شد.
اصل و اساس این پژوهش، برگرفته از تحقیقات و دروس تاریخ استاد معظم حوزهٔ علمیهٔ قم، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب است که به همت محققان ارجمند به‌شکل کنونی آماده شده بود؛ لکن پس از چند نوبت چاپ و بررسی مواردی که نیازمند توضیح بیشتر یا منبع‌یابی دقیق‌تر بودند، چاپ جدید با اضافات و منابع جدید توسط دو تن از فضلای بزرگوار رشتهٔ تاریخ یعنی حجج اسلام آقایان دکتر محمدمهدی حسین‌پور و مجتبی رضایی آدریانی صورت گرفت تا بیش از پیش برای طرح در مجامع علمی مهیا شود.
 
خون دل | اثر جواد موگویی | انتشارت شهید کاظمی
نامه‌ای که امام خطاب به روحانیت نوشت به «نامهٔ منشور روحانیت» معروف شد. در ابتدای این نامه او به تشریح نقش بی‌بدیل روحانیت راستین در حفظ کیان اسلام ناب محمدی پرداخت و تلاش‌ها و مجاهدت‌های آنان را در طول قرن‌ها مبارزه با انحرافات، کج‌روی‌ها و استعمار بیان کرد.
جواد موگویی با بررسی این نامه به این نکته‌ی مهم دست پیدا کرد که آنچه ایشان را در ماه‌های آخر عمر خویش به نوشتن این نامه واداشت، هشدار و نهیب‌های ایشان نسبت به نفوذ جریان فکری جریاناتی در حوزه‌های علمیه است که امام یادآوری آن را به آیندگان لازم می‌داند
 


پرفروش‌های کودک و نوجوان
 
مهربان‌تر از مادر | اثر سید حمیدرضا برقعی | انتشارات شهید کاظمی
این اثر برای گروه سنی کودک سروده شده است و رویکرد دینی و آئینی دارد. اشعار کودکِ این شاعر همان حال و هوایی را دارند که اشعار بزرگسالش دارند با همان عیار شعرهای دیگر او که از همان احساس و معرفت برآمده‌اند با این تفاوت که زبان کودکانه دارند. معارفی که اگر در جانِ کودک نشینند امید می‌رود تا سال‌ها همراه او باشند.
 
طنزالمثل‌ها | اثر غلامرضا حیدری ابهری | انتشارات شهید کاظمی
کتاب «طنزالمثلها» مجموعه ای از ضرب المثل های بامزه فارسی است که به قلم حجة الاسلام حیدری ابهری نوشته شده است.
ضرب المثل های این مجموعه، علاوه بر این که نکات خوبی را در زمینه ی اخلاق فردی و اجتماعی به فرزندان ما می آموزد، لبخند زیبایی را هم بر لبان آنها مینشاند.
 
برنده واقعی | اثر زینب سودا‌چی و طیبه مهرانپور | انتشارات شهید کاظمی
قصه های واقعی از مردان واقعی (شماره ششم)
بر اساس خاطراتی از شهید "ابراهیم هادی"

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها