شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
کتاب «کریسمس در نیاوران» منتشر شد/ روایتی از روابط کارتر و پهلوی

کتاب «کریسمس در نیاوران» نوشته مهدی خانعلی زاده توسط انتشارات کتابستان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی نشر کتابستان، در اولین شب سال نو در تاریخ آمریکا رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا ترجیح داد به جای حضور در مناطق خوش آب و هوای این کشور برای گذراندن کریسمس در کنار خانواده و استفاده از تعطیلات، سوار هواپیما شود و به تهران برود؛ جایی که محمدرضا پهلوی و فرح دیبا به استقبال جیمی کارتر و همسرش روزالین آمدند.

سخنرانی آقای رئیس‌جمهور در کاخ نیاوران که ایرانِ تحت مدیریت شاه را «جزیره‌ی ثبات» خواند و به نشانه‌ی وفاداری و افتخار به او، جامِ شراب را بالا گرفت، تبدیل به یکی از تاریخی‌ترین پیشگویی‌های اشتباه در جهان سیاست شد؛ چرا که دقیقاً یکسال بعد، محمدرضاشاه با بالا گرفتن اعتراضات مردم، برای همیشه ایران را ترک کرد.

در سال‌های اخیر، انتقادات زیادی به جیمی کارتر در زمینه‌ی حمایت از شاه مطرح شده و حتی سیاست حقوق‌بشری او به عنوان یکی از عوامل پیروزی انقلاب در ایران معرفی شده اما بررسی روابط جیمی کارتر و محمدرضا پهلوی، چیز دیگری می‌گوید.

کریسمس در نیاوران تلاش دارد تا روایتی دقیق از روابط کارتر و محمدرضا پهلوی را روایت کند. این کتاب در ۲۰۰ صفحه و با قیمت ۵۰ هزار تومان به تازگی روانه بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها