جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
حمایت 100 درصدی از تولیدات ادبی حوزه دفاع مقدس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز 26 آذرماه در دیدار جمعی از ناشران دفاع مقدس، گفت: این وزارتخانه در راستای افزایش تولیدات ادبی در حوزه دفاع مقدس، آمادگی همکاری با ناشران دفاع مقدس را دارد و از تولیدات ادبی این حوزه حمایت 100 درصدی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی با تأکید بر حمایت حداکثری از آثار دفاع مقدس، اظهار کرد: برای این همکاری و مشارکت در صورت نیاز می‌توان ستادی در این زمینه نیز تشکیل داد تا با برنامه‌ریزی، مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ادبیات دفاع مقدس در داخل و خارج از کشور عملیاتی شود.
 
وی با بیان این‌که در حوزه دفاع مقدس کارهای روی زمین‌مانده زیادی وجود دارد، گفت: ضروری است به موضوع دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا توجه شود.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه دفاع مقدس نیاز به تولید آثار و فعالیت‌های بیشتری داریم و آثار در این زمینه باید به بیش از 100 برابر برسد. دفاع مقدس، بُرش‌های مختلف و نیروهای عاملی همچون بسیج، سپاه و ارتش داشت که می‌توان از هر منظر به تولیدات متفاوت در این زمینه پرداخت. اکنون در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نزدیک به 60 جلد اسناد نیروی زمینی ارتش منتشر شده است، همچنین سهم نیروی هوایی ارتش در ماه‌های اول جنگ بی‌نظیر است که می‌تواند ایده شکل‌گیری محتوای بی‌نظیری در این زمینه شود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر این‌که رنجی که پدران و مادران شهدا برای اعزام فرزندان‌شان به جبهه کشیده‌اند، باید ثبت شود، افزود: اکنون 33 سال از جنگ می‌گذرد و نسلی که درگیر جنگ بوده‌اند، بالای 60 سال سن دارند، از سوی دیگر براساس آماری که به‌تازگی دریافت کردم، بیش از 80 درصد از پدر و مادر شهدا فوت کرده‌اند که این موضوع اهمیت پراختن به این امر را دو چندان می‌کند.
 
اسماعیلی با اشاره به لزوم اختصاص 2 درصد بودجه دستگاه‌ها به امور فرهنگی، تصریح کرد: در بودجه امسال، دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی مجاز شدند 2 درصد از بودجه خود را در حوزه‌های فرهنگی، سینمایی و ناشران هزینه کنند. بنابراین در این زمینه می‌توان برنامه‌ریزی کرد که به‌عنوان مثال 200 اثر شاخص دفاع مقدس، ترجمه کنیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که در حوزه افزایش آثار دفاع مقدس باید کار قوی، مُتقن و با کیفیت انجام دهیم، ادامه داد: در این زمین هیچ محدودیتی وجود ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه‌گونه آمادگی دارد و اگر ظرفیت ناشران 100 برابر باشد، این ظرفیت در این وزارتخانه هم 100 برابر می‌شود، اما ناشران باید برنامه دقیق سه تا چهار ساله‌ای را ارائه دهند.
 
وی گفت: بودجه و امکانات کم، اما فضا و مطالبه زیاد است، اما با برنامه‌ریزی و تنظیم درست اهداف باید به این برنامه‌ها عمل کرد. همچنین باید پیوست رسانه‌ای قدرتمندی در این زمینه گنجانده شود. انقلاب اسلامی با پیام‌های جهانی و انسانی در دنیا در غربت است و دشمنان هرطور بخواهند ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را ترویج می‌دهند. بنابراین هر چقدر آن‌ها قوی باشند، ما هم باید به‌درستی عمل و هزینه کنیم.
 
اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه مجمع ناشران دفاع مقدس را خانواده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دانیم، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه پشتیبانی از ناشران دفاع مقدس را دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها