یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
مطالعه امام جماعت و هیات امنای مسجد به ترویج کتابخوانی کمک می‌کند

یاسر احمدوند گفت: یکی از پایگاه‌های ترویج مطالعه، مساجد و کتابخانه‌های مساجد هستند که لازمه تحقق آن بیش از هرچیزی کتاب خواندن و پیشگام بودن در ترويج کتابخواني از سوی امام جماعت و هیات امنای مسجد است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)  آیین اختتامیه جشنواره کتاب بچه‌های مسجد(فهما) امروز یکشنبه 30 آبان‌ماه با حضور «یاسر احمدوند» معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدمحمدحسن ابوترابی» امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور، «قادر آشنا» مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی رمضانی» مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری ستاد فهما، «اسماعیل آذر» رئیس هیات داوران جشنواره، در محل مسجد امام حسین(ع) تهران برگزار شد.

یاسر احمدوند در این آیین طی سخنانی اظهار کرد: امام صادق(ع) فرمود: زمان آشفتگی و پریشانی بر مردم عارض خواهد شد که در آن فقط با کتاب انس می‌گیرند. این سخن حکایت از آن دارد که می‌شود با کتاب انس یافت حتی وقتی در جامعه آشفتگی باشد. در متون ما به جز کتاب نماز، قرآن و ذکر را به عنوان آرامش خیال ذکر کردند. این پیوند میان کتاب خوب و مسجد است. مسجد محل آرامش روح، محل اطمینان خاطر است و کتاب نیز چنین ویژگی را دارد. 

او افزود: این جشنواره منجر به رونق کتابخوانی شده و در مساجد شکوفا شده و امیدواریم اثرش را در جامعه متدین بگذارد، ما احتیاج داریم که بیشتر کتابخانه بخوانیم، به طور متوسط در خانه هر ایرانی 24 جلد کتاب وجود دارد، اما در کشورهای دیگر دنیا این آمار 10 برابر است. 

احمدوند با بیان اینکه حدود 20 میلیون نفر جمعیت باسواد در کشور ما اصلا مطالعه نمی‌کنند یادآور شد: این آمار ترسناک است و وظیفه ما ترویج مطالعه در کشور است. یکی از پایگاه‌های ترویج مطالعه، مساجد و کتابخانه‌های مساجد هستند که لازمه تحقق آن بیش از هرچیزی کتاب خواندن و پیشگام بودن در ترويج کتابخواني از سوی امام جماعت و هیات امنای مسجد است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما مفتخریم که پیرو دینی هستیم که در اولین رویارویی با کفر در جنگ بدر با آن کمبود امکانات که نهایتا پیروزی مسلمین را به همراه داشت شرط آزادی اسرای کفر را آموزش سواد به 10 نفر از مسلمانان قرار داد. لذا شایسته است که پيروان آن حضرت داناترین و کوشاترین در ترويج کتاب و کتابخوانی باشند. 

او عنوان کرد: ما در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ حاضر هستیم هرکاری که از دستمان بر بیاید انجام دهیم و در این راستا در تدارک برنامه هستیم اگر هر هفته هم برنامه در حوزه مسجد باشد می‌آییم و  منتی هم نیست، امیدوارم که بزرگترها همت کنند و ما نیز همراه خواهیم بود. 
 


حجت الاسلام و المسلمین ارزانی با اشاره به بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری نسبت به تحقق تمدن نوین اسلامی‌گفت: انس و ارتباط ویژه با کتاب از تاکیدات معظم له است که باید در راستای تحقق هدف مذکور مورد توجه قرار دهیم. 

رئیس ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور افزود: این جشنواره اولین رویداد در حوزه کتاب با هدف تقدیر از کانون‌های برتر و به نوعی فعالانی است که به توسعه فرهنگ مطالعه از مسجد کمک می‌کند. 

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی افزود: 16 استان شامل کانون‌های مساجد، کتابداران، فعالان برتر در جلسه امروز حضور دارند و امروز فرصتی بود تا از آنان در محل مسجد تقدیر شود چراکه ما کتابخانه‌های مساجد هستیم. 

وی گفت: ما در کشور 26 هزار و 42 کانون فرهنگی هنری در مساجد داریم که مدیر این کانون‌ها یا امام جماعت مسجد است یا فردی از سوی او به عنوان مدیر کانون انتخاب می‌شود.

رئیس ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور تصریح کرد: ما بیش از 11 هزار کتابخانه در دل مساجد داریم که شاید برخی هفت تا هشت قفسه کتابخانه داشته باشند و برخی 20 هزار جلد کتاب داشته باشند. 

وی ادامه داد: شب گذشته مقاله‌ای با عنوان (نقش در حال تغییر کتابخانه‌ها) خواندم که بسیار جالب بود، این مقاله اقدام به بررسی و بررسی پرسش نامه‌‌ای از بین افرادی کرده بود که به کتابخانه‌ها می‌آمدند و طی آن مشخص شد که باید بین کتابخانه‌ها و آسیب‌های اجتماعی پیوند ایجاد کنیم وگرنه مردم فقط برای خواندن کتاب به کتابخانه نمی‌آیند، لذا نتیجه گرفتیم که این مساله را محقق کنیم. 

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی افزود: حال توجه کنید که ما این مدل را از 14 قرن قبل داریم، پیامبر(ص) نفرمود که فقط به مسجد بروید و نماز بگذارید، بلکه مسجد محلی برای پاسخ به همه نیازهای مردم است، مدلی که اسلام ارائه می‌کند ویژه است. 

وی گفت: در تمدن اسلامی‌ اتفاق مبارکی که افتاده این است که پرسش از احوال مؤمنان، دکه القضا، کتاب خواندن، مباحثات علمی‌ و ... در مسجد اتفاق می‌افتد لذا مسجد مدلی است که صرفا برای امروز هم نیست. کتابخانه‌های بزرگ اسلام در اسکندریه، مسجد جامع اصفهان، آندلس و... در جوار مساجد بودند و تاثیرگذار شدند.

رئیس ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور گفت: لذا امروز بر خود می‌بالیم که در مسجد چنین مدلی را داریم، بنابراین باید مسجد را به عنوان یک پایگاه ویژه قرار دهیم تا از این مسیر کتاب و کتابخوانی گسترش یابد، از طرف دیگر ذکر این نکته نیز مهم است که هر کتابی به مسجد وارد نمی‌شود و اگر چنین شود خود مؤمنین جلوگیری می‌کنند. 

وی افزود: در لبنان مدل زیبایی به نام (المجمع الثقافی) هست که جلسات مختلف، کلاس های درس و بحث، ورزش و بسیاری موارد و فعالیت‌ها در مسجد به مثابه یک پاتوق شکل می‌گیرد و مردم استقبال کردند، ما هم در کانون‌های مساجد مدل های مختلفی را داریم. 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی گفت: به یاد دارم چند سال قبل یکی از ائمه جماعات با من تماس گرفت و در مورد طرحی که بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد اجرا می‌‌کردند توضيح داد، این طرح شامل کتابخواني نمازگزاران بعد از اقامه نماز مغرب و عشا بود. ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور این طرح را در قالب شنبه‌های کتاب در مساجد اجرایی کرد و تاکنون  35 هزار رکورد در این طرح داشته ایم. 

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور در عرصه کتاب و کتابخوانی گفت: تاکنون هشت مسابقه کتابخوانی برگزار شده است، همچنین طرح صدای کتاب را اجرایی کردیم که شامل کتاب‌های صوتی خوانش ده از سوی اعضای کانون‌ها است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی با بیان اینکه تقویت کتابخانه‌هاي مساجد نیازمند حمایت است، تصریح کرد: در این عرصه نیازمند حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هستیم، همچنین مجلس شورای اسلامی‌برای تصویب اعتبارات تا از مسیر توسعه کتابخانه‌ها از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌شود چراکه این مهم منجر به پر رونق تر شدن مسجد می‌شود. 

احد جاودانی، طی سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و ابتکارات حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی و مجموعه ستاد فهما گفت: کارهای بدیعی در عرصه‌های مختلف از جمله کتاب و کتابخوانی صورت گرفته که جای تقدیر دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان تهران افزود: این جشنواره برای نهادینه سازی موضوع کتابخواني برگزار شده است، موضوع کتاب و کتابخواني امر ارزشمندی است که در همه جوامع با شدت به آن می‌پردازند، کشورهایی که توسعه یافتند یا در مسیر توسعه هستند تلاش کردند پیوند مردم با کتاب را گسترش دهند. طرح برگزاری جشنواره کتاب بچه‌های مسجد بسیار پسندیده است و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی بود. 

جاودانی با اشاره به برخی فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان تهران در ترويج فرهنگ مطالعه گفت: انتخاب پایتخت کتابخواني، روستاها و عشایر دوستدار کتاب، جام باشگاه های کتابخواني و بسیاری دیگر از فعالیت‌ها از جمله اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان تهران در عرفه کتاب و کتابخوانی بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان تهران تصریح کرد: اما آنچه که نیاز بود به آن توجه شود، کتاب و کتابخوانی در مساجد بود که این مساله در ستاد هماهنگي کانون‌های مساجد کشور محقق شد، و امیدواریم که این جشنواره استمرار داشته باشد و جامعه اسلامی‌ از برکات آن بهره مند شوند.


اسماعیل آذر نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی گفت: کتاب به ما تجربه بزرگان را می‌دهد، آمده است که حضرت رسول به مسجدی رفتند و دو گروه را دیدند که یکی مشغول علم آموزی و گروه دیگر مشغول عبادت و زهد بودند، پیامبر به سوی گروهی رفت که علم آموزی می‌کردند، هنگامی‌که علت را جویا کردند که سعدی به خوبی به این مساله در ابیاتی اشاره کرده است که به این معناست که عابد دست خودش را می‌گیرد و عالم هم خودش و هم دست جامعه را می‌گیرد.

رئیس هیات داوران جشنواره کتاب بچه‌های مسجد افزود: در جریان داوری به نویسندگان جوانی برخوردیم که تفکر متعالی داشتند، من پیشنهاد کردم که این آثار در جایی به جامعه معرفی شود. آنچه که برای من حادث شد این شخصیت‌هایی بود که در نقاط مختلف کشور گم هستند و این جشنواره منجر به معرفی آنان شد.
 

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به تبدیل کتابخانه مساجد به یک کتابخانه پراثر و نقش آفرین اظهار کرد: ما دو کتاب ارزشمند «تکریم» و «تشریع» را در اسلام داریم که هر مسلمانی باید تمامی ساعات عمرش را با این کتابها سپری کند؛ ما شخصیت‌های بزرگی داشتیم که نه تنها در حالت بیداری که در حالت خواب نیز با کتاب مأنوس بودند.

امام جمعه موقت تهران افزود: هرکدام از این شخصیت‌های بزرگ و مهم نگاه و نگرشی را مطرح نمی‌کردند مگر اینکه با مطالعه باشد و مطالعه نداشتند مگر اینکه پندی داشته باشد و پندی نداشتند مگر آنکه آن پند ما را به پروردگار نزدیک کند.

وی افزود: ما در چنین مدرسه‌ای هستیم اما میزان مطالعه در کشور ما خوب نیست؛ این در حالی است که آزادگان در اردوگاه‌ها و در آن شرایط بسیار سخت اردوگاه را تبدیل به الجمع الثقافی کرده بودند، اردوگاه‌ها تبدیل به مراکز فرهنگی شده بودند؛ گاهی اگر نهج البلاغه و کتابی را می‌آوردند روی پاکت‌های تاید و هر چیز دیگری چند نسخه از آن را می‌نوشتند و این گونه شد که بسیاری در اردوگاه‌ها حافظ نهج البلاغه و قرآن شدند و بسیاری به زبان عربی و حتی یک زبان دیگر را یاد گرفتند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد تصریح کرد: این گونه بود که اسرای ما در اردوگاه‌ها یا دانشجو بودند و یا استاد و یا حتی هر دو، هرکسی هرچه که در توان داشت به دیگران می‌آموخت.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم مساجد خود را به چنین مراکز بزرگ فرهنگی تبدیل کنیم، قطعا معجزه خواهد شد و به کار بسیار بزرگی دست زده‌ایم، من از همه کسانی که در این کار بزرگ تلاش می‌کنند اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و کشور و مدیران ستاد تشکر می‌کنم و هر کاری که از دستم بربیاید برای کمک به آنها انجام می‌دهم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها