یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
پاسداشت خانه‌موزه‌ها به منزله حفاظت از جامعه انسانی و انتقال فکر تازه به نسل‌های آینده است

مشاور شهردار تهران در حاشیه بازدید از خانه‌موزه سیمین و جلال خانه‌موزه‌ها را پل ارتباطی گذشته و آینده دانست و گفت: باید توجه و نگاه ویژه‌ای به جایگاه خانه موزه‌ها و اهمیت آن‌ها در جامعه صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، مرتضی امیری اسفندقه در حاشیه بازدید از خانه موزه سیمین و جلال که به همراه مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سید‌احمد علوی، رئیس کمیته گردشگری ومیراث فرهنگی  شورای اسلامی شهر تهران و مهدی پیرهادی، ‌عضو شورای اسلامی شهر تهران، شهردار منطقه یک، رضا صیادی رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران  و جمعی از معاونان و مدیران شهری صورت گرفت، با بیان این مطلب که خانه‌موزه‌ها فکر تازه و مومنانه را به نسل‌های آینده منتقل می‌کند، گفت: حفظ و نگهداشت خانه موزه‌ها به‌اندازه حفظ برج‌ها و پل‌ها در سطح شهر اهیت دارد.

وی با اشاره به اینکه مطالعه کتاب‌های سیمین و جلال به منزله آشنایی با فکر و فرهنگ و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی است، ‌افزود: بنابراین دست‌اندرکاران امر ازجمله شرکت توسعه فضاهای فرهنگی لازم است در راستای کشف و شناخت خانه تمامی مفاخر کشور که در تهران زندگی کرده‌اند؛ تلاش کند.

مشاور شهردار تهران به نقش شهرداری تهران در احیاء خانه‌موزه‌ها اشاره و خاطر نشان کرد: خانه‌موزه‌ها فرصتی بسیار مناسبی را فراهم می‌کند تا علاقه‌مندان و دوستدان صاحبخانه، زمانی را برای تبادل افکار و آرای ایشان و حتی برداشت‌های خود از آن‌ها پیدا کند، که این بی‌نظیرترین کارکرد این خانه‌هاست.
 
وی با بیان این مطلب که با مشاهده نحوه زندگی صاحبخانه  در خانه موزه می‌توان به شناخت بهتر شخصیت آنان پی برد، بیان کرد: اگر جانمایی اشیا نیز با همان  وسواس صاحبخانه چیده شده باشد، گویای اهمیت قایل شدن صاحبخانه به آن شی است و در این صورت هر تصویر، کتاب و یا قلمی خود زبان گویای آن شخصیت خواهد بود.
 
به گفته اسفندقه‌قدم زدن در همان اتمسفر خانه‌موزه‌ها؛ ما را در کشف زوایای نگاه آن فرد یاری کند و از همه مهمتر اینکه در فضایی که ما از هر زمان دیگری نیاز به تقویت فصل مشترک افکار داریم خانه‌موزه‌ها؛ عاملی برای تقویت اشتراکات محسوب می‌شوند.

دکتر سید‌احمد علوی، رئیس کمیته  گردشگری و میراث فرهنگی نیز در حاشیه بازدید از خانه سیمین و جلال با اشاره به ضرورت شناخت و افزایش آگاهی شهروندان از خانه موزه‌ها، ‌تاکید کرد: باید خانه موزه‌ها تبدیل به مقصد گردشگری شود.

وی با بیان این مطلب که مفاخر ارزشمندی در شهر تهران به‌ویژه منطقه یک زندگی کرده اند، افزود: امروز با افتتاح خانه موزه نیما یوشیح  شاهدیم که در یک کوچه در منطقه ۱ دو خانه موزه به فاصله کمتر از ۲۰۰ متر وجود دارد.

وی با اشاره به مراسم گشایش خانه «نیما یوشیج» به‌عنوان «موزه شعر نوین ایران» گفت: خانه نیما نیز به مانند خانه سیمین و جلال آماده پذیرایی از گردشگران و علاقه‌مندان به ادبیات است.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران، محل زندگی این بزرگان ادبیات پارسی می‌تواند محفلی باشد برای جوانانی که دل در گرو ادبیات و شعر دارند.

وی در عین حال ادامه داد: هرچند خانه موزه نیما یوشیج افتتاح شد اما همچنان مشکل اساسی جذب گردشگر و معرفی این اماکن فرهنگی به شهروندان وجود دارد.
علوی با اشاره به اینکه  متاسفانه هنوز چنین اماکنی مقصد گردشگران تهرانی نیست،‌ بیان کرد: این در حالی است که مشابه همین اماکن در شهرهای دیگر به راحتی تبدیل به مقصد آن‌ها می‌شود.

مراسم گشایش خانه «نیما یوشیج» به‌عنوان «موزه شعر نوین ایران» ۲۲ آبان‌ماه با حضور مهدی چمران،  رئیس شورای شهر تهران، سید‌احمد علوی،‌ رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، رضا صیادی، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران، مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، و مرتضی امیری اسفندقه، مشاور شهردار تهران در حوره شعر، هنر و ادب  برگزار شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها