شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
ادبیات پایداری، یک ادبیات ظلم‌ستیز است

عبدالرحیم سعیدی‌راد، گفت: ادبیات پایداری تمام سرزمین‌های دیگر را دربر می‌گیرد و ادبیات مربوط به فلسطین و یمن و هر جای تحت ظلم را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دکتر عبدالرحیم سعیدی‌راد؛ نویسنده و شاعر دفاع مقدس در مصاحبه تلفنی با برنامه «از پارسی تا فارسی» رادیو گفت‌وگو، درباره نقش ادبیات دفاع مقدس در زبان فارسی، سخن گفت.
 
وی واژه‌های مقاومت، دفاع مقدس و پایداری را مربوط به ادبیات سال‌های بعد از انقلاب دانست و بیان کرد: شروع ادبیات انقلاب اسلامی به دوران انقلاب مربوط می‌شود و کم‌کم با شروع جنگ تحمیلی به آن ادبیات جنگ گفته شد و پس از چند سال با مفهوم کامل ادبیات دفاع مقدس جایگزین شد.
 
سعیدی‌راد با بیان اینکه پس از جنگ، ادبیات دفاع مقدس به ادبیات مقاومت و سپس ادبیات پایداری تغییر نام داد، گفت: ادبیات پایداری تمام سرزمین‌های دیگر را دربرمی‌گیرد و ادبیات مربوط به فلسطین و یمن و هر جایی که در حال جنگ هستند را شامل می‌شود.
 
این نویسنده با اشاره به اینکه شاعران باید ابتدا در شهرهای خود و سپس در استان‌ها و کشور فعال باشند، افزود: شخصیت‌ها و شهدای عزیزی در شهرهای مختلف کشور داریم که باید در قالب هنر شعر به جامعه معرفی شوند.
 
وی با تأکید بر جای خالی روایت «جنگ شهرها» در ادبیات دفاع مقدس، گفت: در پشت جبهه‌ها، خانواده‌ها درگیر جنگ بودند، اما در شعرها به این بخش نگاه نشده، هرچند که سینما به‌صورت کمرنگ آن‌را نشان داده است.
 
سعیدی‌راد با معرفی مجموعه شعر «چشمان بی‌شکیب» با موضوع درفول که از خود ایشان به چاپ رسیده، ضمن اشاره به آثار متعدد در حوزه‌های دفاع مقدس، نثر ادبی و شعر، ادامه داد: پرداختن به طنز دفاع مقدس نیز مغفول مانده و به‌نوعی می‌توان ادبیات را مدیریت کرد تا کشش به این سمت بیشتر شود.
 
این شاعر همچنین بیان کرد: ادبیات پایداری، یک ادبیات ظلم‌ستیز است و می‌تواند به هر جایی که درگیر ظلم است، گسترش داده شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها