چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
شماره ششم مجله «رود» نشریه ویژه معرفی و ترویج کتاب

شماره ششم مجله رود، نشریه ویژه معرفی و ترویج کتاب، با معرفی بیش از یکصد و شصت کتاب به قلم استادان و محققان و پژوهشگران، مؤلفان و مترجمان منتشر شد و به پیشخوان کتابفروشی‌ها رفت. 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رود، نشریه‌ای صرفاً مختص معرفی کتاب است. در رود نه مصاحبه و نه میزگرد و  نه جستارهای کوتاه و بلند، درباره موضوعات روز، مد روز یا جز آن و نه حتی نقد و تحلیلِ مجزا از کالبد و ترکیبِ معرفیِ کتاب منتشر می‌شود. این نشریه به نقد کتاب اختصاص ندارد، زیرا رود به‌عنوان نشریه‌ای ویژه‌ معرفی کتاب می‌خواهد سفره‌ای از خواندنی‌ها پیش چشم خواننده پهن کند نه اینکه بگوید نخواندنی‌ها کدام‌اند. نویسندگان رود به برخی از کتاب‌ها نقدهای جدی دارند، اما آن‌ کتاب‌هایی که نقدهای عالمانه و مستدل نویسندگان رود را به خود معطوف داشته است، اصلاً به رود ورود نخواهند یافت. در رود، به‌عنوان نشریه مختص معرفی کتاب، فقط کتاب‌هایی مجال معرفی می‌یابند که نمره قبولی گرفته باشند، و البته بدیهی است که غالباً از نمره کامل خبری نیست.

رود بر این باور است که اگر نقد مستدل و درست باشد، جامعه هدفش اهلِ آن زمینه مورد نقد است، نه طیفِ وسیع‌ترِ مخاطبِ کتاب که می‌خواهد در میان انبوه کتاب‌های منتشرشده دریابد چه کتابی خواندنش برای او ضرورت دارد یا او را خوش می‌آید. اگر در رود در کنار معرفی کتابْ نقد کتاب منتشر نمی‌شود، برای این است که «حتی شکل درست‌ودرمان نقد را هم به‌اندازه معرفیِ کتاب مفید و مؤثر نمی‌دانیم و نمی‌خواهیم آتش‌بیار معرکه کتاب باشیم و با جنگ‌افروزی و دعوا در رونقِ بازارِ خود بکوشیم.» (سرمقاله رود ۶)

رود، به‌عنوان نشریه مختص معرفی و ترویج کتاب، پویشی به راه‌ انداخته است با عنوان «با کتاب‌رود به دورادور ایران می‌رویم.» در پویش نخست به چهار کتابخانه عمومی در شهرستان خداآفرین و سیه‌رود جلفا و سه کتابخانه عمومی در جعفرآباد، قاسم‌آباد و سعیدآباد از بخش کلاتان بمپورِ سیستان و بلوچستان ۵۰۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان اهداء و به معلمان این مناطق کتاب‌های کلاسیک تقدیم شده است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها