پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
«همنت» به عنوان کتاب سال 2020 کتابفروشی معتبر «واتراستونز» انتخاب شد

کتابفروشی معتبر «واتراستونز»، که 283 شعبه در بریتانیا و کشورهای همجوارش دارد، کتاب «همنت» نوشته مگی اُفارل را به عنوان کتاب سال 2020 اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، داستان جدید مگی اُفارل درباره زندگی کوتاه پسر ویلیام شکسپیر تحت عنوان «همنت» به دلیل «امید بخشیدن در تاریک‌ترین دوره از زندگی و دیدگاه آینده‌نگرانه درباره این سال آشفته» به عنوان کتاب سال کتابفروشی زنجیره‌ای  «واتراستونز» انتخاب شد.
 
«همنت» که امسال برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا نیز شد هشتمین کتاب اُفارل است و داستان اَگنس، پسر یازده ساله ویلیام شکسپیر آغاز می‌شود که دچار طاعون شده و در بستر بیماری است.
 
اکثر مخاطبان کتابفروشی به این کتاب رأی دادند تا «همنت» بالاتر از «زمان هیجان‌انگیز» نوشته نائوسی دُلان، «خاطرات یک ناتورالیست جوان» نوشته دارا مک‌آنالتی، و «یک دو سه چهار»، بیوگرافی گروه بیتلز نوشته کریگ براون قرار بگیرد.
 
کتابفروشی معتبر واتراستونز در سال 1982 افتتاح شد و تاکنون 283 شعبه در بریتانیا و کشورهای همجوار افتتاح کرده است. «واتراستونز» مکانی محبوب برای برگزاری مراسم جشن امضای نویسندگان است و نویسندگانی چون جی. کی. رولینگ، مارگارت آتوود، و مگی اُفارل  جشن آثار خود را در این کتابفروشی برگزار کرده‌اند.
 
«همنت» در سال جاری مورد استقبال زیاد خوانندگان قرار گرفت، برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا شد، در میان نامزدهای جایزه بوکر و جایزه کتاب گاردین قرار گرفت، و در میان آثار داستانی برتر سال 2020 به انتخاب «تایمز» هم حضور داشت.
 
اُفارل می‌گوید پیش از «همنت» سه کتاب دیگر نوشت تا «همنت» را ننویسد. علاقه‌اش به هملت در دوره نوجوانی شکل گرفت. خودش درباره نگارش کتاب گفته است: «در مدرسه معلم انگلیسی به اسم آقای هندرسون داشتم. اگر او نبود و بدون درس‌هایی که در نوجوانی از ادبیات به من آموخت قطعا هیچ کتابی به خصوص «همنت» را نمی‌نوشتم.»
 
اُفارل پس از شنیدن این خبر گفت: «افتخار بزرگی برای من است به خصوص وقتی متوجه شدم که نامزدهای جایزه توسط مهم‌ترین و جدی‌ترین خوانندگان یعنی کتابفروشان انتخاب شده است. بدون تخصص و کارشناسی کتابفروشان قفسه‌های کتابخانه من هم آثار خوبی نداشتند. سال 2020 سالی عجیب و پر از چالش بود و چه زمانی بهتر از امسال برای گوش سپردن به روایت‌های دیگران و غرق شدن در یک کتاب؟»
 
بی کاروالو، مسئول بخش خرید داستان کتابفروشی «واتراستونز» معتقد است «همنت» در سالی که پر از آثار درخشان بود خوب درخشیده است و قطعاً به اثری کلاسیک تبدیل خواهد شد: «بی‌شک تا کریسمس فروش بیشتری هم خواهد داشت و این عنوان هم به افزایش فروشش کمک خواهد کرد. «همنت» دیدگاهی جدید از نمایشنامه‌نویسی مهم به ما می‌دهد و فرازهای شگفت‌انگیز و نشیب‌های وحشتناک والد بودن را به خواننده نشان می‌دهد و اهمیت روحیه انسانی را به خوبی تصویر می‌کند. اثری قدرتمند که می‌تواند سلایق مختلف را راضی نگه دارد. شاهکاری از یک نویسنده که در اوج حرفه خود قرار دارد.»
ص

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها