پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
اختصاص گرنت ویژه به ناشران و اهالی قلم حوزه دفاع مقدس

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، گفت: آمادگی داریم به‌عنوان یک بسته حمایتی، یک گرنت ویژه به تمام ناشران، مترجمان و نویسندگانی که در حوزه دفاع مقدس قلم می‌زنند و فعالیت دارند، اختصاص دهیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ایوب دهقانکار؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، عصر چهارشنبه دوم مهرماه، از نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت بازدید کرد. وی در این بازدید با اهدای شاخه گل و لوح تقدیر، از محمدرضا سوقندی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران که خود از جانبازان سرافراز دوران دفاع مقدس است، تجلیل کرد.
 
دهقانکار در حاشیه بازدید از نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، بیان کرد: در حوزه آثار دفاع مقدس ما معتقدیم که طبق اشاره مقام معظم رهبری، یک نهضت ترجمه معکوس صورت گیرد. رهبری واژه نهضت را به‌کار بردند و ما باید گنجینه دفاع مقدس را در درجه اول استخراج و به زبان فارسی مکتوب کنیم و در گام بعدی این گنجینه ارزشمند را برای استفاده تمام آزادگان جهان به زبان‌های مختلف ترجمه کنیم.
 
وی ادامه داد: ما در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، آمادگی داریم که یک گرنت ویژه به تمام ناشران، مترجمان و نویسندگانی که در حوزه دفاع مقدس قلم می‌زنند و فعالیت دارند، اختصاص دهیم. این موضوع را به‌عنوان یک بسته حمایتی ویژه مطرح کردیم. یک سری ناشران هم شروع به‌کار کرده‌اند و نویسندگانی نیز در حال مکتوب کردن آثار مرتبط با شهدا هستند. امروز نیز با تعدادی از اهالی قلم دیدار داشتیم که کتاب‌هایشان در زمینه خاطرات رزمندگان، زندگینامه شهدا و مقوله جنگ به اتمام رسیده و در روزهای آینده منتشر خواهد شد. همه فعالان و اهالی قلم حوزه دفاع مقدس می‌توانند از این طرح بهره‌مند شوند.
 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، درباره همکاری با دیگر نهادهای مرتبط با دفاع مقدس در چهل‌سالگی آن، گفت: امسال این توفیق حاصل شد که در همین نمایشگاه، افتخار میزبانی همه نهادها و دستگاه‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشیم. در کنار دیگر وزارتخانه‌های کشور، آثار مرتبط با حوزه ایثار و دفاع مقدس را به نمایش گذاشتیم و خودمان هم به این امر واقفیم که انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتظار متفاوتی است. مخصوصا در حوزه فرهنگ‌سازی ایثار و مقاومت، نقش ما و انتظاراتی که از ما می‌رود، بسیار پررنگ‌تر است و امسال تلاش کردیم که بتوانیم بخشی از این حق بزرگی که بر گردمان هست را ادا کنیم.


دهقانکار افزود: علاوه بر نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت که امروز افتتاح شد و تا پایان آن در خدمت همه دستگاه‌ها و مردم عزیز هستیم، در آبان‌ماه نمایشگاه مجازی کتاب‌های دفاع مقدس را داریم که با همکاری مجمع ناشران دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این‌کار را انجام خواهیم داد. این احتمال نیز وجود دارد که برخی از روزهای این نمایشگاه با هفته کتاب تقارن پیدا کند.
 
وی در پایان با اشاره به آمار کتاب‌های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس در 40 سال اخیر، اظهار کرد: در این نمایشگاه، آمار تمامی کتاب‌هایی که از سال‌های 1359 تا 1399 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده را به نمایش گذاشته‌ایم. براساس آمار موجود، در بازه زمانی چهل ساله، بالغ بر 18 هزار عنوان کتاب شامل حدود 13 هزار و 587 عنوان کتاب‌ چاپ اول و 4645 عنوان کتاب چاپ مجدد در این حوزه منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط