جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
پرفروش شدن کتابی در فرانسه پس از ممنوعیت آن توسط دولت

آمار فروش کتاب در فرانسه نشان می‌دهد که کتاب «از مردها متنفرم» نوشته پائولین هرمانژ پس از خبر ممنوعیت توسط دولت مورد استقبال خوانندگان فرانسوی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، تلاش مقامی رسمی در دولت فرانسه برای ممنوعیت کتابی تحت عنوان «از مردها متنفرم» نتیجه عکس داد و فروش آن را بسیار بالا برد.
 
«از مردها متنفرم» نوشته پائولین هرمانژ معتقد است زنان دلایل خوبی برای تنفر از مردان دارند و خشم در برابر مردان نه تنها لذت‌بخش است بلکه باید بروز داده شود. «مونستروگراف»، ناشر کوچک فرانسوی این کتاب را «فمینیستی و مخالف تقدس بخشیدن» خواند که تلاش می‌کند از «مردستیزی به عنوان راهی برای ایجاد فضایی برای اتحاد زنان» استفاده کند.
 
رَلف زورملی، مشاور ویژه دولت فرانسه در زمینه تساوی جنسیتی این کتاب را «قصیده‌ای در باب مرد‌ستیزی» خواند. زورملی در نامه‌ای به ناشر این کتاب گفت: «تحریک خشم علیه یک جنسیت خاص جرم است» و از ناشر خواست برای جلوگیری از پیگرد قانونی جلوی انتشار کتاب را بگیرد.
 
کمی بعدتر دولت اعلام کرد منظور زورملی پیگرد توسط دولت نبود و اگر این اقدام صورت بگیرد مستقل است و ربطی به دولت ندارد اما خود زورملی گفت اگر ناشر به انتشار کتاب ادامه دهد به طور مستقیم شریک جرم است و مجبور هستم از مجاری قانونی پیگیر این موضوع شوم.»
 
مونستروگراف هم به رسانه‌های فرانسوی گفت که هدف کتاب تحریک جامعه علیه مردان نیست. بله قبول دارم که عنوان کتاب محرک است اما هدف کتاب چیز دیگری است. کتاب تلاش می‌کند به دیگران بگوید اجباری برای ارتباط با مردان ندارند و نویسنده اصلاً خوانندگان را به خشونت دعوت نمی‌کند.»
 
هرمانژ، فعال 25 ساله اهل لیل این کتاب دعوت از زنان برای «تصویر کردن راهی جدید برای زیستن است تا همیشه به نظرات بی‌اهمیت مردان توجه نکنند، یاد بگیرند تنهایی بهتر از داشتن مردی نامناسب در کنارشان است و ارتباطشان با دوستان خانم پر از محبت و همچنین قدرت است.»
 
هرمانژ از عکس‌العمل زورملی به کتابش انتقاد کرد: «به نظر من عجیب است که یک مقام دولتی به کتابی 80 صفحه‌ای که فقط در 400 نسخه منتشر شده است انتقاد می‌کند.»
 
مونستروگراف در آغاز فقط چهارصد نسخه از کتاب را در ماه آگوست منتشر کرد اما پس از حمله‌های زورملی به کتاب سه چاپ اول کتاب خیلی زود به فروش رفت و 2500 نسخه از آن یک هفته پس از انتشار به فروش رفت. به نظر می‌رسد قرار است ناشری بزرگ‌تر، که البته هنوز نامش فاش نشده است، انتشار کتاب را به عهده بگیرد.
 
هرمانژ در وبلاگش نوشت: «به دلیل تحقیرهای این مرد کتاب من که قرار بود فقط در 600 یا 700 نسخه منتشر شود مورد توجه قرار گرفت و مردم دو هزار نسخه از آن را سفارش دادند. فعلاً فروش کتاب را متوقف کرده‌ایم؛ البته نه به دلیل ترس بلکه نمی‌توانیم میزان سفارش مردم را تأمین کنیم. مطمئن هستیم آن دسته از شما که کتاب من را خوانده‌اید با وجود همه مشکلات دوستش دارید.»
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها