شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
کیوسک‌های رایگان کتاب در کوالالامپور

کوالالامپور به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2020 با گذاشتن کیوسک‌های رایگان کتاب در خیابان‌ها به تقویت جایگاه مطالعه و کتابخوانی اقدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)به نقل از اکتوالیته- شهردار کوالالامپور، پایتخت تاریخی مالزی که به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2020 انتخاب شده تصمیم دارد با قرار دادن 64 کیوسک کتاب در سطح خیابان‌های کوالالامپور به عنوان بخشی ‌از تلاش‌ها و برنامه‌های این شهر در جهت تقویت جایگاه کتاب و کتابخوانی به تشویق مطالعه و توسعه کتابخوانی اقدام کند و نیز این امکان را در اختیار شهروندان مالزیایی قرار بگذارد تا به صورت رایگان هر  کتابی را که می‌خواهند از داخل این کیوسک‌ها بردارند و با خود به خانه ببرند.

علی‌رغم  این‌که مالزی کشوری با عمری کوتاه است اما اقدامات موثر این کشور در عرصه فرهنگ و صنعت در سال‌های اخیر سبب شده تا سازمان جهانی یونسکو، کوالالامپور را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2020 انتخاب کند.

خیروال ازمیر احمد، مسئول برنامه‌های پایتخت جهانی کتاب کوالالامپور اعلام کرده که تاکنون 33 کیوسک کتاب در این شهر نصب شده و انتظار می‌رود 21 کیوسک باقیمانده تا ماه آوریل 2021 آماده استفاده شود.

او در ادامه افزود که این کیوسک‌ها در نقاط مختلف شهر از اماکن رفت‌آمد و توریستی تا کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی و خلوت نصب شده است «ما می‌خواهیم تا این مناطق دور و حاشیه‌ای را بهبود ببخشیم و زیبا کنیم و تصویری جدید به آن‌ها ارائه کنیم تا ساکنان این مناطق نیز بتوانند از امکانات تفریحی و سرگرمی بهره‌مند شوند.»

شهردار کوالالامپور خاطر نشان کرد که احداث این کیوسک‌ها با حمایت مالی سازمان‌ها و برخی اشخاص خاص تحقق یافته و ادامه این روند و امکانات و اقدامات مشابه به کمک مالی این نهادهای حمایتی وابسته است.

مسئول برنامه‌های پایتخت جهانی کتاب کوالالامپور درباره کیفیت کتاب‌های رایگان داخل کیوسک گفت که همه کتاب‌های اهدایی قبل از قرار گرفتن در کیوسک‌ها از هر لحاظ مورد ارزیابی قرار می‌گیرند؛ بنابراین لازم است در شرایط مطلوبی باشند و حول موضوع‌های حساس مانند دین و سیاست نیز نباشند. 

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال 2001  از سوی سازمان یونسکو  به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه اقدامات موثری انجام داده باشد. هدف یونسکو از اعطاء این عنوان که هیچ جایزه مالی برای برگزیده آن در برندارد این است تا از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند و نیز الگوهای مختلف شهری برای توسعه کتابخوانی مورد توجه جهانی قرار بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها