یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
بررسی ابعاد ناشناخته شخصیت حضرت زهرا (س) در «فرهنگنامه فاطمی»

«فرهنگنامه فاطمی» در 9 جلد سامان یافته و به صورت موضوعی، فرهنگنامه‌ای از شخصیت حضرت زهرا (س) ارائه می‌دهد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) شخصیت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) با رویکردهای گوناگون، کتاب‌ها و مقالاتی نوشته شده است، اما همه آن‌ها، تنها گویای قطره‌ای از اقیانوس بی‌کران فضیلت‌های آن حضرت است. ایشان همچنان که مخفیه‌القبراند، «مجهول القدر» نیز هستند و هنوز هم بسیاری از زوایا و ظرفیت‌های وجودی ایشان ناشناخته مانده است.
 
ناشر این کتاب را طی شش سال، با یک تیم تحقیقاتی در قالب «فرهنگ‌‌نامه فاطمی» به صورت موضوعی و الفبایی تهیه و به نگارش در آورده است.
 
«فرهنگ‌نامه فاطمی» به واکاوی در زندگی و شخصیت تراز اسلام در میدان، عقیده، اندیشه، عرفان، اخلاق، سیاست، رفتار و… پرداخته و بیش از هزار سیره و سخنران با استفاده از 1500 کتاب مرجع و تحقیقی فریقین (منابع و ماخذ تفکیکی) مورد توجه قرارداده و در قالب 9 جلد منتشر شده است.

این فرهنگنامه از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش اول:
این اثر در 21 محور شامل تولد و حیات زمینی، سیما و صفات و شخصیت (نام‌ها، لقب‌ها و کنیه‌ها)،  ازدواج و سیره خانوادگی، سیره اعتقادی، اخلاقی و رفتاری، تربیت و پرورش فرزندان، سیره عبادی و قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری، سیره اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی، اذکار و ادعیه، توسلات و نمازها، وصایا و توصیه‌ها، مظلومیت‌ها، مصیبت‌ها و شهادت و حیات آسمانی ساماندهی شده است.
 
بخش دوم: این مجموعه با نام گنجینه گفتار نیز در بیست فصل شامل: بازخوانی گفتار فاطمی، تحليل محتوا و شرح خطبه‌ها به‌ویژه خطبه ولایت (فدک) با نگاهی نو، دعاها، وصایا، زيارات و تعقيبات، سخنان کوتاه، نگاه دیگران به بانوی بانوان، منزلت­‌شناسی، اشعار، مدايح و مراثی است.
 
این فرهنگنامه ویژگی‌های خاصی دارد:

 تمام ابعاد زندگی حضرت فاطمه (س) را در دو بخش: 1- منظومه زندگی و رفتار فاطمی؛ 2- مجموعه گفتار و سخنان بررسی نموده و به برجسته‌ترین نکات در زندگی بانوی بانوان توجه شده تا جامعیت فرهنگ‌نامه مورد خدشه قرار نگیرد.

 
سعی شده در کتاب به اصل مطالب و در حیطه فاطمی پرداخته شود و البته قابل‌ استفاده محتوایی برای مبلغان و محققان و مدرسان باشد بنابراین از توضیح و تحلیل پیرامون مداخل (جز در مواردی اندک که ضرورتی احساس می‌شد) پرهیز شده است.
 
فرهنگنامه دارای نمایه‌های مختلف مانند آیات، روایات، اماکن، اشعار، ابزار و وسایل، منابع و... هست که هر یک از نمایه‌ها می‌تواند دارای استفاده کاربردی بوده و سرعت و دقت در بهره‌برداری را افزایش دهد.
 
از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای پرهیز کرده و بدون پیش‌داوری، تحقیر و یا توهین و با حفظ وحدت و در عین‌حال پاسداری از اصول و مبانی فرهنگ تشیع، تنها به ذکر وقایع تاریخی که نشانگر تقابل دو تفکر ولایت انتصابی و انتخابی پرداخته است.
 
فاطمه (س) در مسجد مدينه، فدک، نمادمظلومیت، حوادث جانسوز حیات فاطمه (س) در عصر پسانبوی، دعاها و تعقیبات حضرت فاطمه (س)، وصیت‌نامه حضرت فاطمه (س)، سخنان کوتاه حضرت زهرا (س)، حضرت زهرا از نگاه اندیشمندان غربی، القاب و کنیه‌های حضرت فاطمه (س) و ... برخی مباحث و فصول این مجموعه 9 جلدی است.
 
«فرهنگنامه فاطمی» به قلم سید حسین اسحاقی و جمعی از پژوهشگران از سوی نشر هاجر به بهای 480000 هزار تومان منتشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها