سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
چرا جف بزوس با کتاب‌فروشی آمازون را آغاز کرد

جف بزوس مالک و موسس سایت و فروشگاه آنلاین آمازون اولین بار در سال 1994 فروشگاه آنلاین خود را با فروش کتاب آغاز کرد. به تازگی ویدیویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد چرا او کارش را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از فست کامپنی، جف بزوس مالک و موسس سایت و فروشگاه آنلاین آمازون نخستین بار در سال 1994 فروشگاه آنلاین خود را با فروش کتاب آغاز کرد تا چند وقت پیش کسی نمی‌دانست چرا او این سایت را با فروش کتاب افتتاح کرد. در سال‌های گذشته بارها تحلیل‌های مختلفی درباره چرایی این صورت گرفته است ولی اخیراً ویدیویی از صحبت‌های بزوس در فضای مجازی پخش شده است که به همه این سوال‌ها پاسخ داده است.  
 
در دهه 90 میلادی محبوب‌ترین کالاهای فروش رفته در بازار آمریکا کتاب و سی‌دی موسیقی بود ولی بزوس کتاب را برای فروشگاه نوپای خود انتخاب کرد. در این ویدیوی قدیمی مربوط به 22 سال پیش مالک سایت آمازون در یک کنفرانس برگزار شده در جمع کتابداران آمریکایی علت شروع کارش را با کتاب توضیح می‌دهد.
 
بزوس جوان در کنفرانس کتابداران آمریکایی در سال 1997 می‌گوید: قبل از افتتاح آمازون در نیویورک برای یک موسسه مالی اعتباری کار می‌کردم و در آن شهر متوجه شدم که کاربران وب در حال افزایش هستند و ایده فروش کتاب به ذهنم رسید ولی بین دو کالای موسیقی و کتاب مردد بودم. من کتاب را انتخاب کردم چون با وجود اینکه موسیقی در دهه 90 جزء محبوب‌ترین آیتم‌های بازار آمریکا بود ولی به وسعت و اندازه بازار کتاب نبود.
 
هرچند موسیقی محبوب بود و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌توانست موفق شود. 200هزار سی‌دی موسیقی در روز در آن سال‌ها فروش می‌رفت ولی من کتاب را انتخاب کردم چون در آن سال 3 میلیون کتاب در کل جهان چاپ می‌شد که تنها نیمی از آن مربوط به کتاب‌های انگلیسی زبان بود. پس وسعت کتاب بیشترین بود.
 
بزوس در این کنفرانس خطاب به کتابداران می‌گوید کتاب وسعت بسیار بیشتری از کالاهای دیگر دارد. در همه زمینه‌ها و مشاغل کتاب چاپ می‌شود و هیچ کالای دیگری در این ابعاد وجود ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها