سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
20 عنوان کتاب در قم غیرمجاز اعلام شد

رئیس اداره کتاب استان قم با اشاره به صدور مجوز نشر برای 4783 عنوان کتاب در 6 ماهه نخست امسال، در عین حال گفت: در همین مدت 20 عنوان کتاب درخواستی هم مغایر با ضوابط نشر تشخیص داده شد و برای آن‌ها مجوز صادر نشد.

روح‌الله کریمی رئیس اداره کتاب اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، با ارائه گزارشی از عملکرد این اداره در 6 ماهه نخست سال جاری، گفت: تعداد مجوزهای صادرشده در نیمه نخست سال جاری 4783 عنوان است که از این تعداد 516 عنوان، کتاب در حوزه کودک و مابقی در حوزه دین و کتاب‌های عمومی هستند.

وی با اشاره به تعداد عناوینی که مغایر با ضوابط نشر تشخیص داده شده‌اند، تصریح کرد: از میان عناوینی که در 6 ماهه نخست سال به اداره کتاب استان ارسال شده است، 20 عنوان مغایر با ضوابط نشر تشخیص داده شد و برای آن‌ها مجوز صادر نشد.
 
رئیس اداره کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، شمارگان کتاب‌های به چاپ رسیده در این بازه زمانی را هم مناسب ارزیابی کرد و یادآور شد: شمارگان کتاب‌های چاپ شده در این مدت که تعداد آنها 3354 عنوان بوده است، به 6 میلیون و 668 هزار و 800 نسخه می‌رسد که از این تعداد 1844 عنوان چاپ اول و 1510 عنوان آن تجدید چاپ بوده است.
 
وی به آمار صادرات کتاب از قم هم اشاره کرد و گفت: طی 6 ماهه نخست سال جاری 443 هزار و 148 جلد کتاب به خارج از استان صادر کرده‌ایم.
 
این مقام مسئول در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، با اشاره به حمایت این اداره‌کل از ترویج و توسعه کتابخوانی در استان، بیان کرد: در راستای ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی 13 هزار و 754 نسخه کتاب در اختیار مراکز و ارگان‌های مختلف استان قرار گرفته است.
 
رئیس اداره کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه ثبت کتاب و صدور مجوز نشر در قم، ابراز امیدواری کرد مجوز کتاب‌ها از این پس در بازه زمانی کمتری صادر شود.
 
وی در پایان خواستار همکاری بیشتر ناشران در زمینه سامانه ثبت کتاب و صدور مجوز شد و بیان کرد: ناشران استان باید توجه داشته باشند که صد در صد مراحل صدور مجوز از طریق سامانه قابل پیگیری است و نیازی به مراجعه حضوری به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها