پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
25 عنوان کتاب بریل در قم رونمایی شد

همزمان با دهه کرامت، از 25 عنوان کتاب بریل، با مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی در حرم حضرت معصومه (س) رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، مراسم رونمایی از 25 عنوان کتاب با موضوع رضوی و به خط بریل، شامگاه چهارشنبه (19 تیرماه) همزمان با دهه کرامت، با مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی و با همکاری آستان مقدسه حضرت معصومه (س)، با حضور مسئولان فرهنگی، روشندلان و قشرهای مختلف مردم، در همایش جشن همراهی صحن فاطمی حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد.

در این مراسم حسن عبدلی، مسئول بخش نابینایان و واحد تولید کتاب بریل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت: 12 عنوان از این کتاب‌ها مربوط به نهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در سال جاری و 13 عنوان بقیه مربوط به کتب جشنواره در دو سال اخیر، در دوره‌های هشتم و هفتم است که توسط واحد نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای تولید شده است.

عبدلی با بیان اینکه با تولید کتاب‌های بریل، امکان مطالعه این آثار برای روشندلان سراسر کشور و به ویژه حضور در جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی فراهم شده است، گفت: این 12 عنوان کتاب در قالب 25 جلد و در یک‌هزار و 100 نسخه و حدود 130 هزار صفحه تولید شده است که شامل چهار عنوان برای کودک، چهار عنوان برای نوجوان و چهار عنوان برای جوان و بزرگسال می‌شود.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه موضوعات این آثار درباره سیره و زندگی حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و نیز احمد بن موسی (ع) ملقب به شاهچراغ است، ادامه داد: این آثار برای نابینایان سراسر کشور ارسال شد تا آنان نیز بتوانند مانند سایر گروه‌ها از جشنواره ملی کتابخوانی رضوی بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: در سال جاری بالاترین آمار شرکت روشندلان جشنواره ملی رضوی، مربوط به استان قم است، چراکه علاوه بر تولید کتب بریل در این استان، این آثار به شیوه مطلوب در اختیار جامعه مخاطبان استان قرار گرفته است.

عبدلی این نهاد را تنها متولی تولید کتاب‌های بریل در استان عنوان کرد و افزود: از ابتدای فعالیت واحد تولید کتاب بریل در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای قم، 300 عنوان کتاب بریل در 17 هزار نسخه تولید شده که این کتاب‌ها به کتابخانه‌های سراسر کشور ارسال و در اختیار نابینایان قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید باقر تکیه‌ای نماینده آستان قدس رضوی در استان قم، با اشاره به اهمیت و ضرورت تولید کتب دینی و مذهبی به خط بریل گفت: این اقدام از مصادیق بارز فعالیت اثربخش فرهنگی است و در این راستا باید از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و نیز کانون کتاب خادمیاران رضوی در تولید و پخش این کتب به سراسر کشور، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

تکیه‌ای با اشاره به نیاز روشندلان به این‌گونه آثار افزود: تولید کتب بریل باعث ترویج هر چه بیشتر مطالعه در بین روشندلان می‌شود و بخش مهمی از نیازهای آنها به مقوله کتاب و کتاب‌خوانی را برطرف می‌کند.

نماینده آستان قدس رضوی در استان قم، با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی در سال‌های اخیر، آثار و برکات فراوانی برای سراسر کشور و بویژه استان قم داشته است، ادامه داد: امیدواریم با حمایت بهتر و بیشتر مسئولان مربوطه، اینگونه فعالیت‌ها در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با موضوعات دینی و مذهبی تداوم پیدا کند.

بر اساس این گزارش، داستان‌خوانی دو نفر از نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای، مدح‌خوانی علی‌اکبری از مداحان روشن‌دل اهل‌بیت (ع) و انجام قرعه‌کشی سفر به مشهد مقدس از میان افراد شرکت‌کننده از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها