یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
نامزدهای بخش «زندگی‌نگاره» جايزه جمالزاده معرفی شدند

نام ١٢ داستان‌نويس منتخب راه‌يافته به مرحله نهایی بخش «زندگی‌نگاره‌ها» در جايزه ادبی جمال‌زاده، از سوی دبيرخانه اين جايزه اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا) در اصفهان به نقل از روابط عمومی جایزه ادبی جمال‌زاده،‌ رضا روحانی دبیر این جایزه گفت:‌ از بین 158 زندگی نگاره ارسال شده به جایزه جمال‌زاده 12 منتخب نهایی و برگزیده این جایزه اعلام شدند که طبق وعده قبلی در مراسم اختتامیه، نفرات برتر از بین آنها معرفی خواهند شد.

وی مهمترین ویژگی بخش زندگی‌نگاره‌ها را در نخستین دوره جایزه جمال‌زاده، استفاده از المان‌های داستانی در آثار توسط نویسندگان دانست و افزود: البته این اتفاق به نظر طبیعی می‌رسد چون زندگی‌نگاره‌ها به نسبت دیگر قالب‌ها، برای ما جوانتر و گونه تجربه نشده‌تری است، نویسندگان از داستان به سمت آن آمده‌اند تا حدی که برخی از این آثار بسیار نزدیک به داستان هستند.

روحانی همچنین در رابطه با ویژگی‌های محتوایی و موضوعی این آثار گفت: بازگویی تجربیات زندگی روزمره و توجه نویسندگان به معماری اصفهان مشهود بود و البته ما امیدواریم در دوره‌های بعدی جایزه، متون و آثار متنوع‌تری مثلاً از زندگی هنرمندان، زندگی صنعتی در اصفهان زندگی روزمره دیگر اقشار مردم داشته باشیم و نویسندگان از گره‌خوردگی‌ها و معضلات زندگی شهری امروز و تاثیرش بر زندگی مردم اصفهان بیشتر بنویسند به صورتی که تصویر زندگی روزمره مردم را بیشتر ببینیم.

دبیرجایزه جمال‌زاده ادامه داد: علاوه بر اینکه ما امید داریم با اینگونه نوشتن از اصفهان، کم کم به متونی دست پیدا کنیم که از دیگر شیوه‌های نوشتن مثل گزارش‌نویسی در متن، ‌سفرنامه‌نویسی و ... بهره می‌برد.

او در پایان فهرست برگزیدگان نهایی بخش زندگی‌نگاره‌ها و هیئت داوران جایزه جمالزاده را اعلام کرد: حامد کلاه‌دوز، امین اطمینان،‌ زهره سطوت،‌ مرضیه کهرانی،‌ پژمان نظرزاده آبکنار،‌ موژان نادریان،‌ مهرواه فردوسی، ‌الهه ایمانی پور،‌ مکرمه شوشتری،‌ محمدرضا عبداللهی،‌ محسن رهنما و نگین بنی‌عامریان راه‌یافتگان به بخش نهایی جایزه جمال‌زاده هستند و آرش صادق بیگی، سلمان باهنر، سینا دادخواه، نفیسه مرشدزاده و بهزاد دانشگر، بخش زندگی‌نگاره اولین دوره جایزه جمالزاده را خوانش و داوری کرده‌اند. 

بر اساس این گزارش، نخستین دوره جایزه جمال‌زاده به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری اصفهان در سه بخش داستان آزاد، داستان اصفهان و زندگی‌نگاره‌های اصفهان در حال برگزاری است. مراسم اختتامیه این جایزه پایان بهمن ماه برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها