یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
آثار جدید انتشارات امیرکبیر رونمایی شد

دو کتاب جدید انتشارات امیرکبیر با عنوان‌های ملی‌گرایی، تاریخ‌نگاری و شکل‌گیری هویت ملی نوین در ایران و یک مرد رسوا در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب سی‌ویکم رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مجمع ناشران انقلاب اسلامی(منانشر)، از دو کتاب جدید «ملی‌گرایی، تاریخ‌نگاری و شکل‌گیری هویت ملی نوین در ایران» نوشته علی‌محمد طرفداری و «یک مرد رسوا» به ترجمه اصغر حیدری، با حضور مؤلفان و سعید کرمی، معاون علمی و فرهنگی مؤسسه انتشارات امیرکبیر رونمایی کرد.

علی‌محمد طرفداری، نویسنده کتاب «ملی‌گرایی، تاریخ‌نگاری و شکل‌گیری هویت ملی نوین در ایران» گفت: دغدغه من برای شکل‌گیری این کتاب به سال‌های قبل برمی‌گردد. زمانی که من در حوزه ملی‌گرایی و ارتباط آن با تاریخ و درباره بحث‌های شکل‌گیری هویت ملی مطالعه و پژوهش می‌کردم که حاصل آن مجموعه مقالاتی بود که در نشریات مختلف نیز به صورت پراکنده منتشر شد.
وی درباره محتوای اثر ادامه داد: این کتاب شامل دو بخش است. بخش اول حاصل پژوهش‌های شخصی خودم در این حوزه و بخش دوم ترجمه مقالات خارجی درباره این موضوع است.

وی با اشاره به دو نکته ملیت‌گرایی و سوءاستفاده از آریایی‌گرایی گفت: مبحث ملی‌گرایی یکی از مباحث پرمسئله ایران و جهان اسلام معاصر طی چند سال اخیر است. تأثیرات ملی‌گرایی در تحولات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در ایران و کشورهای همجوار بسیار گسترده است. این تأثیرات ابعاد مختلفی دارد که بسیار متعدد است.

وی افزود: ملیت‌گرایی تأثیر جدی در تاریخ‌نگاری دارد. محققان ایرانی در تاریخ‌نگاری معاصر ایران خیلی کم کار کرده‌اند و کسانی که در این حوزه فعالیت داشته‌اند، همکاران دانشگاهی ما در خارج از کشور هستند. در داخل کشور من نخستین کسی هستم که به طور خاص به موضوع تاریخ‌نگاری معاصر ایرانی پرداخته است.

به گفته طرفداری، اصطلاحی با عنوان مکتب تاریخ‌نگاری ملی‌گرایانه ایران، نخستین بار توسط من و در این کتاب مطرح شده است. از جمله تأثیراتی که ناسیونالیسم ایرانی در حوزه هویت ملی و تاریخ‌نگاری گذاشته، شکل دادن گفتمان آریایی بوده. مبنای فرهنگ و تمدن و تاریخ ایرانی طی هزاره‌های گذشته، مبتنی بر مباحث نژادپرستی و به طور خاص نژادپرستی ایران است.

نویسنده کتاب تشریح کرد: در قسمتی از کتاب سوءاستفاده تحولات ایران از گفتمان آریایی مورد نقد قرار گرفته است و برای نخستین بار این موضوع مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است. سیر طبیعی کتاب پیش از دوران پهلوی است؛ زیرا دوران پهلوی و انقلاب اسلامی در این حوزه دارای پیچیدگی‌های فراوانی است که در این کتاب نمی‌گنجید و نیاز به تحقیقات جداگانه‌ای دارد.

طرفداری با بیان اینکه گام اول شرق‌شناسی و ایران‌شناسی اروپایی به خصوص از دوره قاجار به بعد، توجه به آثار تاریخی جامانده در این سرزمین‌هاست عنوان کرد: مجموع آثار تاریخی ایران از دوران پیش از تاریخ و دوره ایران باستان و دوره ایران اسلامی تا سده‌های اخیر مبنایی بوده برای نگارش تاریخ ایران.

کرمی، معاون علمی و فرهنگی موسسه انتشارات امیرکبیر گفت: این کتاب ویژگی‌های خاص خود را دارد. در حوزه هویت ملی نوین ایران، کتابی به این جامعیت با رعایت انصاف و اصول علمی کمتر شاهد بوده‌ایم. رویکرد‌های پژوهشی صفر تا صد در این کتاب نیست. این کتاب هم دستاورد پژوهشی نویسنده است و هم مقالاتی که ترجمه شده‌اند. ویژگی ترکیبی بودن این کتاب موجب شد این انتشارات کتاب من را چاپ کند.

وی بیان کرد: ویژگی‌های دیگر این کتاب، موضوع آن است که جز اولویت‌های مؤسسه است. از دیگر ویژگی‌های این اثر  جدی، دقیق و علمی بودن و نیاز جامعه مخاطب به آن است.

بر اساس این گزارش، رمان جنجالی یک مرد رسوا اثر گوین اسلر با ترجمه اصغر حیدری، به جنایت‌های پشت پرده بریتانیا و امریکا در جنگ ایران و عراق می‌پردازد که ترجمه آن نه ماه به طول انجامیده است و در این مراسم از آن رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها