سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۰
خاطرات زنی که آواره‌ها را پناه می‌داد

«باغ مادر بزرگ» به روایت خاطرات بانوی کُرد، خان زاد مرادی محمدی را انتشارات سوره مهر با قمیت 17000 تومان منتشر کرده است. خواندن این کتاب را برای آگاهی از آنچه بر مردمان مرز نشین در زمان جنگ تحمیلی رفت، پیشنهاد می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مهناز فتاحی در کتاب «باغ مادر بزرگ» به روایت خاطرات بانوی کُرد، خان زاد مرادی محمدی می‌پردازد. فتاحی که پیش از این نیز تجربه روایت خاطرات زن کُرد دیگری در جنگ هشت ساله را دارد، این بار نیز پاره‌ای از خاطرات مهم تاریخ معاصر ایران را بازگو می‌کند.

 کتاب بخش‌های خواندنی زیادی دارد که از این جمله بازگویی اتفاق‌های مربوط به حضور زنان کُرد عراقی در کرمان شاه است. این زنان بر اثر بمباران شیمیایی ارتش صدام حسین در حلبچه به ایران پناه می‌آورند.

یکی از خرده خاطرات راوی خان زاد مرادی محمدی مربوط به گاو دیوانه‌ای است که اتفاق‌هایی به یاد ماندنی را رقم می‌زند. راوی در عین حال که از روزهای دشوار و سخت می‌گوید، در عین حال روی خوشی نیز به زندگی نشان می‌دهد. آدم‌هایی که او روایت می‌کند در اوج جنگ و ویرانی و آوارگی، به زندگی‌شان ادامه می‌دهند و نویسنده خوشی‌های‌شان را نیز در کنار ناخوشی‌ها بازگو می‌کند و کتاب با همین اوصاف خواندنی‌تر می‌شود.

نویسنده در واقع این بار خاطرات مادر بزرگ و باغش را روایت می‌کند و از آنجا که تجربه‌ زیسته خانواده او نیز هست، خواندنی‌تر شده است.

خواندن این کتاب را برای آگاهی از آنچه بر مردمان مرز نشین در زمان جنگ تحمیلی رفت، پیشنهاد می‌کنیم. کتاب همراه است با تصاویری از روزگاری که وصفش می‌رود و از آن حکایت می‌شود.

«باغ مادر بزرگ» به روایت خاطرات بانوی کُرد، خان زاد مرادی محمدی را انتشارات سوره مهر با قمیت 17000 تومان منتشر کرده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها