شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
هفته کتاب متعلق به همه‌ مردم ایران است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین روز بیست و پنجمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی با صدور پیامی به استقبال این هفته رفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محسن جوادی در پیام خود به گستردگی هفته‌ی کتاب در سراسر کشور و ضرورت مشارکت همه مردم در برنامه‌های این هفته اشاره کرده است.

متن پیام معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«کتاب در همه‌ی ابعاد زندگی نقش اساسی دارد. کتاب در نظم و نسق دادن به علم و دانش و  نیز بسط و گسترش ایمان و دین داری از جایگاهی موثر برخوردار است. از این روست که کتاب را می‌توان پایه و اساس پیشرفت دانست و میزان توجه به آن را معیاری برای توسعه یافتگی یک جامعه برشمرد. از این روی تعریفِ هفته‌ی کتاب در تقویم ایرانی قابل توجه و موجب خُرسندی است به ویژه اینکه نام ایران همیشه با نام کتاب‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز جهانی مانند «قانون» و «شفا»ی ابن سینا و .. پیوند خورده است. هفته کتاب رویدادی است  که اکنون بیست پنج سال از آغاز آن می‌گذرد و خوشبختانه به تیترِ یکِ فعالیت‌های حوزه‌ی کتاب و نشر در نیمه‌ی دوم سال در آمده و محوری برای اتصال برنامه‌های مهم در این حوزه شده است. کتابگردی، جشنواره‌ی کتاب سال دانشجویی، نمایشگاه کتاب دانشگاهی، مراسم تجلیل از کتابداران برگزیده، جشنواره کتاب و رسانه، جشنواره تقدیر از مروجان کتاب، مراسم اهدای نشان دهخدا، زنگ کتاب در مدارس، برپایی نمایشگاه های کتاب در مدارس، نذر کتاب، نشست‌های هم‌اندیشی اصحاب نشر و کتاب، نشست‌های نقد کتاب و بسیاری از برنامه‌هایی که ذکر و شمار آن از عهده خارج است همه به نام هفته‌ی کتاب برگزار می‌شود. بر این اساس دقت در برنامه‌ریزی و برگزاری برنامه‌های هفته‌ی کتاب بسیار با اهمیت است چرا که اتخاذ رویکردهای صحیح و کاربردی می‌تواند با همراهی و مشارکت به دست آمده در این هفته سرمایه‌ای مهم برای حوزه‌ی کتاب و نشر باشد.
 
تمرکززدایی از فعالیت‌های هفته کتاب و مردمی بودن آنها از جمله رویکردهای مهم و اساسی در برنامه‌های هفته‌ی کتاب است چرا که هفته‌ی کتاب برنامه‌ای ملی بوده و متعلق به همه‌ی مردم ایران است و باید به سمتی برویم که میزان مشارکت مردم در شهرها و روستاهای ایران در برنامه‌های این هفته ارتقا یابد تا شعار «آینده‌ی روشن با جامعه‌ی کتابخوان» محقق شود. انشاالله.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها