چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۰
«هیثر رز»با کتاب «موزه عشق مدرن» برنده جایزه «استلا» سال 2017 شد

«هیثر رز» برنده جایزه «استلا» سال 2017 شد که مختص نویسندگان زن استرالیایی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- کتاب «موزه عشق مدرن» که بر اساس اثر هنری نقاش صربستانی «مارینا آبراموویچ» نوشته شده است برنده جایزه «استلا» 2017 در بخش بهترین داستان شد.
 
خود وی در این باره به مجله «گاردین» کشور «استرالیا» می‌گوید: «این جایزه بهترین اتفاقی است که تاکنون در حرفه‌ام برای من رخ داده است. برنده شدن 50 هزار دلار در این جایزه که اولین بار در سال 2013 به منظور حمایت از نویسندگان زن استرالیایی ایجاد شد بسیار با اهمیت است اما مسئولیت‌هایی را نیز به دنبال خود دارد. مدت‌ها  است سخت تلاش می‌کنم و همین موضوع سبب شد بتوانم داستانم را با آزادی کامل بنویسم.»
 
نویسنده معتقد است دریافت چنین جایزه نقدی برای کتابی که نوشتنش حدود 11 سال طول کشید بسیار خوشحال‌کننده است اما «بیشتر از آن به ادامه حرفه‌ام تشویق شده‌ام و این موضوع برای من ارزش بیشتری دارد و حالا انگیزه بیشتری برای نگارش کتاب بعدی‌ام دارم.»
 
نویسنده که پیش از این آثار دیگری چون «مرد پروانه‌ای» و «زن رودخانه» را وارد بازار کتاب کرده بود معتقد است جامعه زنان را در عرصه‌های ادبی دست کم می‌گیرند: «به عنوان یک زن و مادر یافتن ساعت‌های انزوا و تفکر کار بسیار سختی است. من معتقدم زنان و مردان به طور مساوی روی کتاب‌های خود کار می‌کنند. این در حالی است که زنان مسئولیت‌های زیاد دیگری در کنار این موضوع دارند. همه هنرمندان برای انجام کار ادبی خود باید کمی خودخواهانه رفتار کنند و به درخواست‌های دیگران جواب منفی دهند تا بتوانند بر روی نوشتن تمرکز کنند.»
 
همه نویسندگانی که در فهرست نهایی جایزه «استلا» قرار گرفته بودند جایزه‌ای با ارزش سه هزار دلار دریافت کردند. در این فهرست نویسندگانی چون «امیلی مگوآیر» با کتاب «اتفاق دور»، «کاترین دو سنت فال» با کتاب «چوم و الکساندر»، و «ماکسین بنبا کلارک» با کتاب «نژاد تنفر» قرار داشتند. همچنین در این مراسم از «جورجیا بلین»، نویسنده کتاب «بین یک گرگ و یک سگ» و «کوری تیلور»، نویسنده کتاب «در حال مرگ» قدردانی شد.
 
«برندا واکر»، رئیس هیئت داوران این جایزه به همراه دیگر داوران از جمله «دلیا فالکونر»، «دایانا جانستون»، «ساندرا فیلیپز»، و «بنجامین لاو» درباره برنده این جایزه گفتند: « یافتن چنین رمانی با چنین شخصیت‌سازی ماهرانه و درک عواقب رفتارهای شخصی و تاریخی بشر بسیار نادر است.»
 
کتاب «موزه عشق مدرن» در واقع ادامه کار «آبراموویچ» است که از عموم مردم می‌خواست هر روز در گالری وی در کنارش بنشینند و نگاه‌های هنرمندانه خلق کنند. خود «رز» یک بار با «آبرامویچ» ملاقات کرد و از او اجازه گرفت تا بتواند نام او را به عنوان یکی از شخصیت‌های داستان خود انتخاب کند و البته در گالری نقاشی او حضور یافت و با کسانی که در تجربه هنری او شریک شده بودند مصاحبه کرد. خود «آبرامویچ» از نتیجه کار «رز» بسیار خرسند بود.
 
خود «رز» در این باره می‌گوید: «پس از اینکه با او ملافات کردم فهمیدم دیگر نمی‌توانم شخصیتی خیالی از او خلق کنم و دیگر باید از شخصیت خود او در کتاب استفاده کنم. سخن گفتن با او برای من فرصت بزرگی بود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها