سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
دوره احمدی‌نژاد ممنوع‌القلم بودم

امیرحسن چهل‌تن که به تازگی سه اثرش اجازه چاپ مجدد گرفته است گفت: در دولت احمدی‌نژاد ممنوع‌‌القلم شدم اما در دولت روحانی سه اثرم مجوز تجدید چاپ گرفت.

امیرحسن چهل‌تن در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: در دولت نهم و دهم ممنوع‌‌القلم بودم  و کتاب‌هایم دیگر چاپ نشد اما در دولت آقای روحانی با رایزنی‌هایی که انجام دادم و برخی مساعدت‌ها سه کتابم به اسم‌های «تالار آینه»، «چند واقعیت باورنکردنی»‌ و «مهرگیاه» اجازه چاپ مجدد گرفتند که دو کتاب نخست در چند ماه گذشته و چاپ چهارم «مهرگیاه» در روزهای اخیر توسط موسسه انتشارات نگاه منتشر شد.

وی در توضیح وضعیت آثار جدیدش گفت: متاسفانه 12 سال است که آثار جدیدم منتشر نمی‌شود و تنها چند مجموعه داستان در این بین به چاپ رسیده‌اند. این در شرایطی است که کتاب‌های گذشته نیز با هزار زحمت روانه بازار می‌شوند.
 
این نویسنده کشورمان در توضیح وضعیت ادبیات امروز گفت:‌ متاسفانه ادبیات امروز ما اصلا در شرایط مناسبی نیست و به دلیل برخی محدودیت‌‌ها با بحران‌های زبانی روبه‌رو است و همین مساله باعث شده که شاهد تحمیل و رونق گرفتن ادبیات بنجل در جامعه باشیم.
 
وی افزود: وقتی نویسنده تحصیل‌کرده ما برای نوشتن از 100 تا 150 کلمه استفاده می‌کند یعنی ادبیات از مرحله بحرانی رد شده است و باید به فکر نجات آن باشیم و راهی برای تنفس مجدد آن پیدا کنیم. به نظر من در فضای فعلی برداشتن سانسور می‌تواند تا حدودی فضا را بهبود بخشد.

چهل‌تن با گلایه از سیستم آموزشی و تلویزیون اظهار کرد:‌ حتی اگر مشکل سانسور حل شود و کتاب‌ها به راحتی بتوانند منتشر شوند باز هم مشکلاتی وجود خواهد داشت و اتفاق خاصی در ادبیات رخ نمی‌دهد چراکه متاسفانه در کتاب‌های درسی، دانشگاه و تلویزیون نیز ادبیات جدی ما بایکوت است و اثری از آن مشاهده نمی‌شود.

«مهرگیاه» جدیدترین اثر امیرحسن چهل‌تن است که به تازگی برای چاپ چهارم مجوز گرفته و راهی بازار شده است. این کتاب در 173 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 13 هزار و 500 تومان توسط انتشارات نگاه روانه بازار نشر شد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها