چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲
«تحلیل رفتار خوارج» از منظر نهج‌البلاغه

کتاب «تحلیل رفتار خوارج؛ با رویکرد به نهج‌البلاغه» تالیف مریم یزدانی جزی، به تازگی از سوی انتشارات «دلیل ما» روانه بازار نشر شده است.

مجتبی دهقان، مدیر اجرایی انتشارات «دلیل ما» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره جدیدترین آثار منتشر شده از سوی این انتشارات به‌ویژه کتاب «تحلیل رفتار خوارج؛ با رویکرد به نهج البلاغه» عنوان کرد: کتاب «تحلیل رفتار خوارج؛ با رویکرد به نهج البلاغه» اثر مریم یزدانی جزی از جدیدترین آثار چاپ نخست انتشارات «دلیل ما» بوده که در 312 صفحه به بهای 14 هزار تومان، منتشر شده است. نویسنده در این کتاب در سه فصل ضمن «مروری بر تاریخچه خوارج (از آغاز پیدایش تا پایان خلافت اموی)»، به «موضع امیرالمومنین علی (ع) در برابر خوارج» و «نقد و بررسی دیدگاه‌های کلامی - فقهی خوارج» پرداخته است.
 
وی افزود: براساس محتوای این کتاب، تاریخ پرماجرای خوارج، درسی بزرگ برای جامعه‌شناسان و انسان‌شناسان جهت هشدار به نسل‌های دیگر است تا عواقب عدم شناخت امام و فقدان رشد عقلی را درک کنند؛ خوارج نه بصیرت دینی داشتند و نه بصیرت عملی. این گروه به پوسته و ظاهر اسلام و احکام فردی بسیار پایبند بودند، اما در شناخت محور حق و عامل اصلی کمال و به ثمر رسیدن افعال و احکام اسلام یعنی ولایت و زعامت، جاهل بوده و با عناد، از چنین امر بزرگی چشم می‌پوشیدند.

مدیر اجرایی انتشارات «دلیل ما» گفت: تاثیر علل و عوامل عام و خاص در شکل‌گیری و پیدایش خوارج، روشنگری و بیان دیدگاه درست در برابر افکار خوارج، مسامحه در برابر رفتارهای نادرست خوارج نسبت به شخص امام علی (ع)، قاطعیت در برابر ناامنی خوارج و جنگ‌طلبی آنان، نام‌های جنگ‌افروزان نهروان و شمار فرقه‌ها و انشعاب‌ها از جمله مهم‌ترین محورهایی که نویسنده در این کتاب مورد بحث قرار داده است. 

دهقان ادامه داد: به‌عنوان مثال در صفحه 68 کتاب، نویسنده با استناد به خطبه 151 نهج‌البلاغه، موضع امیرالمومنین (ع) را درباره موضوع «تندروی در دین و پیدایش فتنه» مطرح کرده است: «... شما ای قوم عرب، هدف تیرهای بلائید که نزدیک است بر شما فرود آید. از سرمستی نعمت بپرهیزید و از خشم و سخط خداوند بترسید و در گرد و غبار ظلمت شبهه و کژراهه‌ها، چنین فتنه‌هائی از بطن روزگار چهره گشاید و از نهانگاه خود آشکار گردد و آسیابش به چرخش درآید؛ از جا بدر نروید و پایداری ورزید.»

وی همچنین در معرفی دیگر اثر چاپ نخست انتشارات «دلیل ما» که اخیرا به بازار نشر عرضه شده، گفت: کتاب «برای اولین بار در تاریخ جهان (بررسی تاریخ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله)» اثر آیت‌الله سید محمد شیرازی (ره) نیز نخستین‌بار در 656 صفحه به بهای 30 هزار تومان از سوی انتشارات «دلیل ما» راهی بازار کتاب شده است.
 
مدیر اجرایی انتشارات «دلیل ما» افزود: در تمامی مذاهب اسلامی، شناخت سنت رسول الله (ص) یکی از بایسته‌های دینی است. برای شناخت این الگوی نیکو، باید با زندگی و رفتار و تاریخ آن حضرت آشنا شد که بهترین راه دستیابی به این مهم، مطالعه کتاب‌های سیره و گزارش‌های تاریخ صدر اسلام است. کتاب «برای اولین بار در تاریخ جهان» با استفاده از اسنادی معتبر و  گزاره‌هایی صحیح با قلمی شیوا، مفید، مختصر و دور از خرافه به رشته تحریر درآمده است.
 
دهقان عنوان کرد: این کتاب با عنوان «و لاول مرة فی تاریخ العالم» به زبان عربی نیز چاپ شده و سپس توسط عبدالمحمد حسنی به فارسی ترجمه و محمد خنیفرزاده به تحقیق و ویرایش آن پرداخته است.
 
وی درباره انتشار چاپ سوم کتاب «توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم» نیز گفت: این کتاب شامل درس‌گفتارهای آیت‌الله سیدجعفر سیدان است که چاپ نخست آن همزمان با بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر شده و به دلیل استقبال مخاطبان، در این مدت به چاپ سوم رسیده است.
 
مدیر اجرایی انتشارات «دلیل ما» همچنین درباره آثاری که به زودی از سوی این انتشارات راهی بازار نشر خواهد شد، افزود: تا دو هفته آینده و پیش از ایام فاطمیه، دو تا سه عنوان کتاب چاپ نخست با موضوع سیره و زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) نیز از سوی انتشارات «دلیل ما» راهی بازار نشر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها