یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۹
اعتراض به بازی دی‌کاپریو در نقش مولانا/  فرانزونی: اهمیت مولوی برای جهان به‌قدر شکسپیر است

طی هفته گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد که اعلام می‌کرد قرار است «دیوید فرانزونی»، نویسنده معروف فیلم «گلادیاتور» و «شاه آرتور» داستان زندگی «مولانا جلال‌الدین بلخی» را به نسخه سینمایی تبدیل کند و بازیگری این نقش را «لئوناردو دی کاپریو» که سال گذشته جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد ایفا کند. در پی این خبر افراد بسیاری به استفاده از یک بازیگر سفیدرو در این نقش اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از تلگراف- «لئوناردو دی کاپریو» قرار است نقش اول نسخه سینمایی زندگی مولانا، شاعر ایرانی قرن سیزدهم را بر عهده گیرد.

نویسنده فیلمنامه این فیلم در مصاحبه‌ای با مجله «گاردین» گفته است: «می‌خواهم تصویری را که همیشه از مسلمانان در سینمای غرب ایجاد شده است به چالش بکشم. به همین دلیل تصمیم گرفتم زندگی شاعر بزرگ صوفی را بنویسم.»

وی افزود: «مولانا جلال‌الدین بلخی» در ایالات متحده بسیار محبوب است. ساختن این فیلم به چنین شخصیتی داستان و چهره‌ای در اذهان مردم اعطا می‌کند.»

اما تصویری که این نویسنده می‌خواهد از مولانا ارائه کند قرار است با چهره یک بازیگر سفید‌رو به مردم ارائه شود.

مردم از این موضوع ناراضی هستند و معتقدند این شاعر بزرگ پارسی سفیدرو نبود. شاعر بزرگ قرن سیزدهم که در شرق امپراتوری پارس که در حال حاضر کشور افغانستان است به دنیا آمد در داخل و خارج از دنیای اسلام بسیار محبوب و شناخته‌شده است.

«دیوان اشعار» و «مثنوی» از حماسه‌های اساطیری و روحی «مولانا» و جزو بهترین اشعاری است که تاکنون نوشته شده است. نسخه جیبی این اشعار در سال  در  2014 «ایالات متحده» منتشر و  از جمله آثار پرفروش و محبوب شد.

«فرانزونی» که نویسنده فیلمنامه «گلادیاتور» در سال 2000 نیز است برای نگارش این سناریو به ترکیه سفر کرده است و با دانشجویان متخصص شعر مولانا دیدار می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره زندگی وی جمع‌آوری کند. این شاعر معروف اواخر عمر خود را در صوفیه سپری کرد و در آنجا از دنیا رفت.

«فرانزونی» درباره «مولانا» می‌گوید: «او مانند «ویلیام شکسپیر» است. وی از استعداد بی‌سابقه‌ای برخوردار بود و در میان جامعه و مردمش دارای ارزش بالایی بود. چنین انسانی ارزش کشف شدن را دارد و به عنوان نویسنده وظیفه انجام این کار را دارم.»

البته تولید این فیلم در مراحل اولیه قرار دارد و قرار است فیلمبرداری آن از سال آینده مشخص شود اما مردم در توییتر به این موضوع واکنش نشان داده‌اند و عنوان می‌کنند چرا باید نقش شخصیت‌های تاریخی را فردی از دنیای هالیوود بازی کند و چرا نباید فردی از همان کشور مبدأ برای انجام این کار انتخاب کرد. «عامر رحمان»، کمدین استرالیایی و «منستانس وو»، بازیگر تایوانی-آمریکایی  از جمله چهره‌هایی بودند که به بازیگران احتمالی فیلم «مولانا» اعتراض کردند.

این موضوع نه فقط برای این فیلم بلکه در موارد مختلف دیگر رخ داده است. اخیراً استفاده از یک بازیگر نوجوان آمریکایی برای بازی در قسمت جدید فیلم «مرد عنکبوتی» در نقش یک شخصیت کره‌ای نیز با اعتراض‌های زیادی همراه بوده است.

مسئولان نسخه سینمایی «مولانا» تاکنون واکنشی به این اعتراضات نشان نداده‌اند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها