یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
محسنیان‌راد: سیدفرید قاسمی از جنس محققانی چون دهخدا و طبری است

دکتر مهدی محسنیان‌راد، استاد ارتباطات به مناسبت برگزاری مراسم تجلیل از 39 سال فعالیت «سیدفرید قاسمی» در عرصه‌های روزنامه‌نگاری و پژوهش، در پیامی وی را از نادر پژوهشگران معاصری دانست که «با بردباری بسیار، متدولوژی‌ای را دنبال می‌کند که ریشه در شیوه عمل بزرگانی همچون محمدبن جریر طبری با قدمتی هزار ساله دارد.»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دکتر مهدی محسنیان‌راد، استاد ارتباطات به مناسبت برگزاری مراسم تجلیل از 39 سال فعالیت «سیدفرید قاسمی» در عرصه‌های روزنامه‌نگاری و پژوهش، در پیامی وی را از نادر پژوهشگران معاصری دانست که «با بردباری بسیار، متدولوژی‌ای را دنبال می‌کند که ریشه در شیوه عمل بزرگانی همچون محمدبن جریر طبری با قدمتی هزار ساله دارد».

متن کامل این پیام بدین شرح است: «تجلیل از جناب آقای سیدفرید قاسمی، فقط تجلیل از یک پژوهشگر حرفه‌ای، یک انسان شریف و سخت‌کوش، یک نویسنده صاحب‌قلم و یک ایرانی وطن‌دوست نیست، بلکه شادمانی از حضور انسانی است که اجازه نداد تصور کنیم نسل محققانی از جنس و شیوه عمل علی‌اکبر دهخدا و محمد صدرهاشمی منقرض شده است. او از نادر پژوهشگران معاصر است که با بردباری بسیار، متدولوژی‌ای را دنبال می‌کند که ریشه در شیوه عمل بزرگانی همچون محمدبن جریر طبری با قدمتی هزار ساله دارد. شاید به همین دلیل است که چنین آثاری اغلب به شدت ماندگار می‌شوند.

نوشته‌های جناب آقای سیدفرید قاسمی، حاصل زحمات طاقت‌فرسایی است که بدون دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی مدون و پرکلید واژه یا موتورهای جست‌وجویی که اکنون همگان در اختیار دارند، شکل گرفته است. این آثار صرفاً با انگیزه‌ای از جنس «عشق» و با پشتکاری قابل تحسین و بردباری بسیار خلق شده است و کارکردی دوگانه دارد؛ هم اثری خواندنی برای علاقه‌مندان به موضوع است و هم منبعی مددکارانه برای محققان دیگر محسوب می‌شود. جالب اینجاست که خوانندگان مجموعه آثار ایشان اکثراً نمی‌توانند تجسم کنند که آنچه پیش روی آنان است -چه از نظر حجم، چه سبک نگارش و چه از نظر غنای محتوا- حاصل کار نویسنده‌ای است که متولد 1343 است. آرزوی طول عمری با همین سطح از برکت برای ایشان دارم.»

مراسم تجلیل از 39 سال فعالیت «سیدفرید قاسمی» در عرصه‌های روزنامه‌نگاری و پژوهش، با حضور استادان و پیشکسوتان رسانه در روز 26 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. سید فرید قاسمی متولد 1343 در خرم‌آباد لرستان، دانش‌آموخته روزنامه‌‌نگاری و کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی است. از این استاد پژوهشگر تاکنون 114 کتاب منتشر شده و شش کتاب دیگر نیز از ایشان در دست انتشار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها