جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
«اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» با همکاری کارخانجات کشتی‌سازی تدوین شد

امین حاجی‌محمدی، دبیر کارگروه توسعه بازار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، ضمن تشریح ابعاد مختلف جدید‌ترین کتاب ستاد گفت: «اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» با توجه به ظرفیت‌های اشتغال‌زایی این صنعت با همکاری کارخانجات کشتی‌سازی و انجمن مهندسی دریایی ایران تولید و منتشر شده است.

امین حاجی‌محمدی، دبیر کارگروه توسعه بازار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی و نویسنده کتاب «اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» درباره تدوین این کتاب به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اظهار کرد: پس از بررسی‌های انجام گرفته، کمبود اطلاعات منسجم از ظرفیت‌های ساخت و تعمیر شناور در کشور احساس شد. با توجه به اهمیت صنعت عظیم ساخت و تعمیر کشتی و  ظرفیت اشتغال‌زایی این صنعت، تصمیم بر آن شد تا با گردآوری و تجمیع اطلاعات کشتی‌سازی‌های کشور، خلاء موجود برطرف شود.

وی افزود: بنابراین از ابتدای سال جاری، با همکاری انجمن مهندسی دریایی ایران، مکاتبات ابتدایی با کارخانجات کشتی‌سازی برای تدوین کتاب صورت گرفت و با همکاری آن‌ها و پالایش و تصحیح اطلاعات دریافتی، کتاب مذکور تدوین و در آذرماه سال جاری به چاپ رسید.

حاجی‌محمدی با اشاره به مشارکت‌ دیگر نهاد‌ها در تولید «اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» افزود: انجمن مهندسی دریایی ایران و کارخانجات کشتی‌سازی در تدوین کتاب حاضر همکاری داشتند. «اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» شامل اطلاعاتی از ظرفیت‌های ساخت و تولید 28 کارخانه کشتی‌سازی داخلی است و در آینده با همکاری کشتیسازی‌ها نسخه‌های بعدی این کتاب کامل‌تر و به‌روزرسانی خواهد شد.
 
این عضو ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، درباره تفاوت‌های «اطلس کشتی‌سازی‌های کشور» با «اطلس شناورها» گفت: «اطلس شناورها» مدتی پیش از سوی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی منتشر شده بود. در این کتاب فقط اطلاعات شناور‌های ساخته شده در کشور گردآوری شده است، در حالی‌که در کتاب «اطلس کشتی‌سازی‌ها» تمرکز اصلی بر کارخانجات کشتی‌سازی و تجهیزات و ظرفیت ساخت و تعمیر آن‌هاست. با استناد به این اطلاعات می‌توان از واردات شناور به کشور جلوگیری و برای توسعه این صنعت برنامه‌ریزی کرد.
 
وی درباره دیگر کتاب‌های در دست تألیف ستاد ادامه داد: در حال حاضر  ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، در حال تدوین «اطلس تجهیزات دریایی کشور» است؛ کتابی که در آن مشخصات تجهیزات و محصولات دریایی ساخته شده داخل کشور فهرست شده است. هدف از تدوین این کتاب، انعکاس توانمندی داخلی کشور در تولید محصولات و تجهیزات دریایی است و می‌توان با استناد به آن در آینده از ورود بی‌رویه تجهیزات دریایی خارجی به کشور جلوگیری و از سازندگان داخلی حمایت کرد.

«اطلس تجهیزات دریایی کشور» در هفدهمین نمایشگاه صنایع دریایی ایران در جزیره کیش رونمایی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها