چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
28 درصد امریکایی‌ها در 12 ماه اخیر اصلا کتاب نخوانده‌اند

یک تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بیش از یک چهارم امریکایی‌ها در 12 ماه اخیر هیچ کتابی اعم از چاپی یا دیجیتال را نخوانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نشریه «تایم»، مطالعات انجام شده توسط «مرکز تحقیقات پیو» نشان می‌دهد که میزان آمار کتاب‌خوانی در امریکا از 21 درصد در سال 2011، با سه پله کاهش در سال 2015 به 28 درصد رسیده است؛ با این حال نسبت کتاب‌خوانی به میزان 12 کتاب در سال یا یک کتاب در ماه برای هر نفر مطالعه‌کننده کتاب هم‌چنان در جایگاه مناسبی قرار دارد.
 
این آمار که با پرسش از 1907 بزرگسال امریکایی انجام شده است نشان می‌دهد، کتاب‌های چاپی هم‌چنان دوران سختی را می‌گذرانند و 63 درصد امریکایی‌ها گفته‌اند که در سال 2015 حداقل یک کتاب از این نوع را مطالعه کرده‌اند؛ این درحالی است که این میزان در سال 2011 ، 71 درصد و در سال 2014، 69 درصد بوده است.
 
در مقابل، اطلاعات نمایانگر رویکرد مثبت گرایش خوانندگان امریکایی به کتاب‌های الکترونیک است. در سال 2011 میزان مخاطبان این‌گونه کتاب‌ها 17 درصد، در سال 2014 این میزان 28 درصد بوده و در سال جاری با شیبی بسیار کم به 27 درصد رسیده است.
 
با وجود این، داده‌ها نشان می‌دهد که استقبال از کتاب‌های صوتی تغییر چندانی نداشته و هم‌چنان بین 10 تا 14 درصد در نوسان بوده است.
 
با تمامی این تفاسیر گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات انتشاراتی در ماه سپتامبر این نکته را روشن می‌کند که نه کتاب‌های الکترونیکی و نه کتاب‌های چاپی، الزاما هیچ‌کدام هنوز نتوانسته‌اند نسبت به هم برتری پیدا کنند. اتحادیه ناشران امریکا نیز گفته است فروش کتاب‌های دیجیتال یک پنجم بازار کتاب را شامل می‌شود و دارای کاهش نامحسوسی است؛ این در حالی است که میزان فروش کتاب‌های چاپی در امریکا هم‌چنان ثابت مانده است.
 
نکته جالب توجه در مطالعات انجام شده این است که جوان‌گرایی در میان خوانندگان بسیار برجسته است: 80 درصد خوانندگان کتاب بین 18 تا 29 سال گفته‌اند که طی 12 ماه گذشته یک کتاب خوانده‌اند؛ این میزان برای سنین 30تا 49 سال، 71 درصد بوده و برای سنین 50 تا 64 سال 68 درصد برآورد شده است.
 
در همین حال، مطالعات نشان می‌دهد که تعداد زنان کتاب‌خوان از مردان بیشتر بوده است (14 کتاب در برابر 9 کتاب). هم‌چنین در این گزارش آمده است که ارتباط تنگاتنگی میان سطح تحصیلات و کتاب‌های خوانده شده وجود داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها