سه‌شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۱
پایتخت کتاب ایران برای دومین بار انتخاب می‌شود

فراخوان دومین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این دوره از جشنواره پایتخت کتاب ایران، همچون سال گذشته از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری سازمان‌ها و نهادها و تشکل‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شود.

در نخستین دوره این جشنواره در سال 1393، اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد. متن فراخوان این جشنواره به شرح زیر است و متقاضیان در شهرهای مختلف می‌توانند با پر کردن این فرم و ارسال آن به نشانی قید شده در فراخوان در این جشنواره شرکت کنند.

فراخوان انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران
معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی و به‌منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتاب‌خوانی،با هدف حمایت از برنامه‌ها، پیشنهادهای نو و ابتکاری و فعالیت‌های جذاب و مردم‌پسند در موضوع کتاب و کتاب‌خوانی، از بین شهرهای متقاضی، «پایتخت کتاب ایران» را معرفی می‌کند. از نتایج این طرح در معرفی نامزد ایران برای انتخاب پایتخت جهانی کتاب نیز استفاده خواهد شد.

پایتخت جهانی کتاب، عنوانی است که هر ساله از سوی یونسکو به شهری اعطا می‌شود که برای تقویت جایگاه کتاب و ترویج کتابخوانی کوشش چشمگیری کرده باشد.

برنامه‌های سال 1395 هر شهر در حوزه ترویج کتاب‌خوانی که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری مربوط ارائه می‌شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.

به شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌رتبه کشوری اعتبارات و منابع فرهنگی تخصیص خواهد یافت.

شرایط حداقلی برنامه‌های هر شهر
برنامه ارسالی باید حاوی معرفی مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، ترویجی و ابتکاری در حوزه کتاب برای حداقل یک سال و حداکثر دو سال با شرایط زیر باشد:

مشارکت همه اجزای صنعت نشر (پدیدآورندگان، ناشران، کتابفروشان، کتابداران و...) 
مشارکت سازمان‌های غیردولتی و دولتی مرتبط با کتابخوانی 
حضور فعال مفاخر، مشاهیر و هنرمندان شاخص و محبوب
در نظر گرفتن طیف گسترده مخاطبان (از جمله زنان، کودکان و نوجوانان)

ویژگی‌های کلی برنامه‌های ارسالی
متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.
تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.
از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد.
قابلیت الگوبرداری داشته باشد.
از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.
قابلیت و ضمانت اجرا داشته باشد و اسناد ضمانت اجرایی به پیوست قرار گرفته باشد.

تبصره: توافق‌نامه‌ها، قراردادهای اجرایی، مصوبات شورای شهر و شوراهای اداره، به‌عنوان مستندات تضمینی در نظر گرفته می‌شوند.

برآورد کلی از هزینه‌های برنامه ارائه شود. در برآورد مالی به تأمین منابع، بهره‌وری و کسب بیشترین تأثیر با کمترین هزینه توجه شود.
گستره اجرای برنامه می‌تواند در سطح شهر، یا در سطوح ملی و حتی منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.
برنامه‌های پیشین
شهرهایی که در نخستین دوره پایتخت کتاب ایران شرکت کرده‌اند، باید گزارشی از پیشرفت برنامه‌های سال گذشته را همراه با مستندات ارائه کنند.

مدارک لازم
اصل طرح
فرم تکمیل‌شده با امضا و مهر رئیس اداره یا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار
مستندات شامل توافق‌نامه‌ها، قراردادهای اجرایی، مصوبات شورای شهر و شورای اداری و غیره در قالب گزارش مکتوب، فیلم، یا عکس.

نحوه شرکت
متقاضیان شرکت باید مدارک لازم را تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه 20 آبان 1394 از طریق پست به دبیرخانه مرکزی معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران به نشانی: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره7، ساختمان فجر، طبقه 6، کد پستی 1589743111 ارسال کنند.

شماره تماس‌های 88342979 – 88861324             پست الکترونیک: ketabkhani@farhangmail.ir

تبصره: پیشنهاد می‌شود در تدوین برنامه شهر از مشورت‌های نخبگان، روحانیون (به‌خصوص امامان جمعه)، استادان دانشگاه و مدیران دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط بهره گرفته شده و پشتیبانی آنان نیز جلب شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر، رابط با ستاد مرکزی برگزاری برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران است. 
از آنجا که برگزیده این طرح فقط یک شهر است و آن شهر هم در یک رقابت فشرده برای معرفی پایتخت جهانی کتاب نامزد خواهد شد، مناسب است برنامه ارسالی کاملاً در ستاد تدوین پایتخت کتاب ایران هر شهر بررسی، تدوین و تنظیم نهایی شود.

برنامه تدوین‌شده ضمن معرفی مجموعه فعالیت‌های فرهنگی ترویجی در حوزه کتابخوانی از مشارکت همه اجزای صنعت نشر (پدیدآورندگان، ناشران، کتاب‌فروشان، کتابداران)، مشارکت سازمان‌های دولتی و غیردولتی مرتبط با کتابخوانی، حضور فعال هنرمندان، مفاخر و مشاهیر و طیف گسترده مخاطبان ازجمله زنان و کودکان و نوجوانان بهره‌مند باشد.

ویژگی‌های کلی که در فراخوان قید شده است، حتماً در برنامه‌ها و طرح‌های ارسالی لحاظ شود.

برنامه‌های واجد شرایط باید حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهار‌شنبه 20 آبان ماه 1394 به دبیرخانه مرکزی  ستاد برگزاری معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران واقع در تهران ارسال شود.

زمان برگزاری مراسم و معرفی شهر برگزیده، متعاقباً اعلام خواهد شد.

برنامه‌های ارسالی برای شرکت در این رویداد باید شامل مدارک زیر باشد:

برنامه و طرح‌های پیشنهادی به‌صورت تفصیلی بر اساس فرم‌های پیوست
فرم‌های تکمیل‌شده با امضا و مهر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار شهر
مستندات (توافق‌نامه‌ها، قراردادهای اجرایی، مصوبات شورای شهر و شورای اداری و غیره در قالب گزارش‌ّهای مکتوب، عکس و فیلم) برای فعالیت‌های انجام شده در شهرستان (لوح فشرده حاوی مطالب و مستندات ارسال شود)
آدرس دبیرخانه مرکزی: تهران، میدان هفت تیر، خیابان قائم‌مقام فراهانی، خیابان فجر، شماره7، ساختمان فجر، طبقه6، کد پستی: 1589743111   تلفن: 88342979  نمابر: 88861324  
پست الکترونیک: ketabkhani@farhangmail.ir

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها