پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰
میرعباسی: «ملت عشق» پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را بخوانید/ حکایت‌های شمس و مولانا در رمان برجسته الیف شافاک

کاوه میرعباسی، نویسنده و مترجم، کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شافاک را برای مطالعه در آخر هفته پیشنهاد داد و گفت: من همیشه کتاب‌های اصلی را از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی می‌خوانم، اما مدتی قبل، «ملت عشق» را با ترجمه ارسلان فصیحی خواندم و از آن بسیار لذت بردم.

کاوه میر عباسی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب پیشنهادی خود به مخاطبان توضیح داد: کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شافاک، از جمله کتاب‌های خوبی است که با داستانی جالب و حکایاتی موازی به موضوع شمس و مولانا پرداخته که ترجمه درخشان ارسلان فصیحی نیز از موارد قابل توجه در این کتاب بوده است.

وی با اشاره به سایر کتاب‌های منتشر شده با این موضوع گفت: من پیش از این کتاب «کیمیا خاتون» نوشته سعیده قدس را که به موضوع شمس و مولانا پرداخته، خوانده بودم اما از آنجا که این کتاب با سوز و گداز بسیار نوشته شده‌بود، زیاد با ذائقه من سازگار نبود. با اینکه نویسنده هر دو کتاب از بانوان هستند، در «ملت عشق» از آن سوز و گداز خبری نبود و سازگاری بیشتری با سلیقه من داشت.

این نویسنده و مترجم درباره علاقه‌مندی‌های خود برای مطالعه، گفت: من به خواندن رمان علاقه‌بسیاری دارم، به ویژه خواندن رمان‌های پلیسی. بسیار کم پیش می‌آید که کتاب‌های ترجمه شده را مطالعه کنم، چرا که همیشه کتاب‌های اصلی را از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی می‌خوانم، اما از آنجا که بسیار علاقه‌‎مند بودم پرفروش‌ترین کتاب ترکیه را بخوانم، «ملت عشق» را با ترجمه ارسلان فصیحی خواندم و از آن بسیار لذت بردم.

«ملت عشق»، داستان دلدادگی و رهایی است. زندگی آرام و یكنواخت زنی در غرب كه دستخوش شوریدگی و در هم ریختگی اندیشه‌های عرفانی در شرق می‌شود. «اللا روبینشتاین» كه حالا در آستانه چهل سالگی است، سال‌هاست كه عادت‌ها، نیازها و سلیقه‌هایش تغییر نكرده و روزها برای او روی خط مستقیم پیش می‌روند، یكنواخت و منظم و عادی. به ویژه در بیست سال اخیر همه زندگی‌اش را جزء به‌ جزء با توجه به زندگی زناشویی‌اش تنظیم كرده بوده‌است. همه آرزوهایش، همه دوستان جدیدش، حتی كوچك‌ترین تصمیم‌هایش هم به این وابسته بوده. یگانه قطب نمایی كه سمت و سوی زندگی‌اش را تعیین می‌كرده خانه و خانواده‌اش بوده‌است.

تمام زندگی این زن خلاصه شده در راحتی شوهر و بچه‌هایش. درست به همین دلایل آشكار بود كه هیچ كس، حتی خودش هم نفهمید كه چطور شد بعد از بیست سال زندگی مشترك یك روز صبح خود را از «شر» این زندگی آزاد کرد و تك و تنها به سفری رفت كه پایانی نامعلوم داشت. دلیل این تصمیم چه بود، شاید «عشق» تنها دلیلی بود كه «اللا» را از زندگی كنونی‌اش جدا کرده و این تلاطم همچون تكه سنگی در بركه راكد زندگی‌اش می‌افتد و او را می‌لرزاند و... .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب «ملت عشق» به لینک زیر مراجعه کنید:


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها