چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۷
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: پورتال جامع قرآنی و صندوق حمایت از فعالان قرآنی راه‌اندازی می‌شود

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گشایش بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، ترغیب و تشویق خادمان قرآن و توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی را از اهداف برگزاری این رویداد دانست و از راه‌اندازی پورتال جامع قرآنی، تدوین اساسنامه‌ای برای انجمن خادمان قرآن و ایجاد صندوق حمایت از فعالان قرآنی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم سوم تیرماه با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مسئولان و علاقه‌مندان به قرآن در محل تالار خلیج فارس باغ‌موزه دفاع مقدس افتتاح شد.
 
علی جنتی با اشاره به این‌ که نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بستر مناسبی برای فعالیت‌های قرآنی است و در این نمایشگاه، تازه‌های کتاب با موضوع قرآنی و نرم‌افزارهای تولیدشده با این موضوع ارائه می‌شوند، ترغیب و تشویق خادمان قرآن و توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی را از دیگر اهداف برگزاری این رویداد دانست.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی اقدامات این وزارتخانه اظهار کرد: پورتال جامع قرآنی در کشور یکی از اقداماتی است که در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است تا بتواند تمام فعالیت‌های قرآنی را پوشش دهد.
 
جنتی با اشاره به این که وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت قرآن و عترت این وزارتخانه تقویت نهادهای مردمی قرآنی است، گفت: اساسنامه‌ای برای انجمن خادمان قرآن نیز تدوین شده است. در سه دهه بعد از انقلاب اسلامی برخی شخصیت‌‌های قرآنی به عنوان خادمان قرآن شناخته شده‌اند اما هیچ اساسنامه‌ای برای سامان‌مندی فعالیت آنها تدوین نشده بود.
 
وی در ادامه آیین گشایش بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، از ایجاد صندوق حمایت از فعالان قرآنی خبر داد و افزود: پیش از این، تعداد محدودی از فعالان قرآنی تحت حمایت و پوشش صندوق اعتباری هنرمندان و روزنامه‌نگاران بودند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایجاد صندوق مستقل برای این خادمان سعی در حمایت بیشتر از آنها دارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تقویت حوزه‌های آموزشی قرآن از دیگر اقداماتی است که در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
 
وی اظهار کرد: قرآن برای تعقل و تدبر در آن نازل شده است. قرآن نوری است که به اذن خداوند انسان را از تاریکی‌ها و پلشتی‌ها نجات می‌دهد.
 
جنتی با بیان این‌ که قرآن در روز قیامت انسان‌ها را مورد شفاعت خود قرار می‌دهد، اظهار کرد: کسانی که با قرآن انس بیشتری دارند و عامل به احکام آن هستند، در روز واپسین مورد شفاعت این کتاب الهی قرار می‌گیرند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرآن را کتاب هدایت دانست و گفت: انسانی که فطرتش بر  اساس خداشناسی و خداباوری است، در اثر تربیت‌های ناصحیح از آن عدول می‌کند در حالی که قرآن برای هدایت تمام افراد نازل شده است.

گزارش تکمیلی این مراسم متعاقباً از «ایبنا» منعکس خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها