سه‌شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳
قدردانی وزیر ارشاد از برگزارکنندگان برنامه‌های ویژه مفاخر فرهنگی در روز ملی عطار

همایش و بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری، عارف و شاعر خراسانی، صبح امروز با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور آغاز شد. علی جنتی در این پیام از برگزار کنندگان برنامه های ویژه آثار و مفاخر فرهنگی قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در متن پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی لحظاتی پیش قرائت شد آمده است:

«در جغرافیای علم و فرهنگ و ادب و معرفت ایران اسلامی و جهان اسلام ، نام بلند نیشابور همچون نگینی فیروزه ای می درخشد، این جایگاه و موقعیت کم نظیر مرهون مفاخر و نامداران بزرگ و بلند آوازه ای است که در این سرزمین پر برکت و ابر شهر تاریخی سر از خاک برداشته اند و در هوای سرشار از معنا و معرفت و معنویت آن بالیده اند و نام بلند و صیت سخن شان جهانگیر شده است.

وی در ادامه این پیام آورده است: شیخ فریدالدین محمدعطار نیشابوری یکی از این شخصیت های بی بدیل و نام آور است که عطر سخن نغز و پرمغزش مشام جان عاشقان و دلدادگان درگاه ربوبی را در سراسر جهان آکنده و نوازش داده است، عارف صاحبدل و پیر راز آشنایی که هفت وادی عشق را به پای شور و وجد عارفانه در نوردیده و بزرگانی چون مولانا جلال الدین بلخی را در برابر عظمت نام خویش معترف و مفتخر به پیروی کوچه نشینی این وادی و آشنای رموز منطق الطیر و ذاکر اسرار اولیای الهی نموده است که سیمرغ نام بلندش به شایستگی بر قاف ادب و معرفت انسانی نشسته است.

بدون تردید بزرگداشت این عارف و شاعر شهیر و معرفی شخصیت و آثار گرانقدر وی به جامعه اسلامی و به ویژه نسل جوان گامی است اساسی در راه تقویت هویت و خودباوری ایرانی و اسلامی، توسعه و تعمیق همدلی و همزبانی ملی و همبستگی و همگرایی منطقه ای در راستای رشد و اعتلای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران. بر همین اساس تمام کوشش های علمی و فرهنگی در این حوزه قابل ستایش و سپاس و قدردانی است.»

در پایان این پیام آمده است: از همه فرهیختگان که در زمینه بزرگداشت آثار و مفاخر فرهنگی میهن اسلامی بویژه در خراسان رضوی و شهر تاریخی و فرهنگمدار نیشابور تلاش می کنند قدردانی و سپاسگزاری می نمایم.

ای دل اگر عاشقی در پی دلدار باش/ بر در دل روز و شب منتظر یار باش
دلبر تو دائما" بر در دل حاضر است/ رو در دل برگشای ، حاضر و بیدار باش
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها