یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۰

هفتمین نشست تجربه ایرانی تاریخ‌نگاری به بررسی کارنامه تاریخ‌نگاری دکتر عبدالرسول خیراندیش اختصاص دارد . این نشست چهارشنبه 28 آبان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کارنامه تاریخ‌نگاری دکتر عبدالرسول خیراندیش در هفتمین نشست تاریخ‌نگاری ایرانی به همت گروه روش‌شناسی و تاریخ‌نگاری پژوهشگده تاریخ اسلام چهارشنبه 28 آبان بررسی خواهد شد. 

در این نشست، دکتر ابوالقاسم فروزانی، دانشيار بخش تاريخ دانشگاه شيراز، دکتر محسن جعفری‌مذهب، عضو هيات علمي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، دکتر مجتبی خلیفه، استادیار گروه تاریخ دانشگاه بیرجند و دکتر عبدالرسول خیراندیش، در این نشست حضور خواهند داشت و درباره کارنامه تاریخ‌نگاری استاد تاریخ دانشگاه شیراز سخن می‌گویند.

عبدالرسول خیراندیش در سال 1336 در برازجان به دنیا آمد. در دبستان آفتاب و دبیرستان فردوسی همان شهر تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را گذراند. وی در سال 1363 از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته تاریخ با اخذ دانشنامه لیسانس فارغ‌التحصیل شد. پس از یک سال تدریس در مراکز تربیت معلم شیراز و برازجان، برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه تهران شد. 

در سال 1366 دوره کارشناسی ارشد را به پایان برد و در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار شد. در سال 1369 برای طی دوره دکترا به دانشگاه تربیت مدرس راه یافت و در سال 1374 این دوره را به پایان رساند. دکتر خیراندیش در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشور به تدریس مشغول بوده که از جمله آنها می‌توان به دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، دانشگاه‌های تربیت معلم، شیراز، تربیت مدرس، تهران و دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد.

خیراندیش، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز است و از سال 1379 از درجه استادیاری به درجه دانشیاری ارتقاء یافته است. نخستین اثر نوشتاری وی جزوه‌ای تحقیقی با نام «اسطوره‌شناسی» است که در سال 1360 چاپ شد و برای دانشجویان رشته تاریخ به عنوان مأخذ معرفی شد. همچنین در سال‌های 61 و 62 یک دوره تاریخ جهان و نیز روش تحقیق در علوم اجتماعی را نوشت که هر دو کتاب از طرف وزارت آموزش و پرورش در دانشسراهای تربیت معلم تدریس می‌شد. 

از سال 1364 با پیوستن به سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش، تألیف کتاب‌های درسی را آغاز کرد. نگارش کتاب تاریخ ایران و جهان برای دوره دبیرستان، کتاب‌های تاریخ دوره راهنمایی و نیز کتاب تاریخ‌شناسی دوره پیش دانشگاهی، همچنین دو کتاب تاریخ کشورهای مسلمان و تاریخ جهان برای مراکز تربیت معلم حاصل تلاش سال‌های 1364 تا 1371 است. 

خیراندیش، بنیانگذار مجله رشد آموزش تاریخ در وزارت آموزش و پرورش است. همچنین پایه‌گذار مجله کتاب ماه تاریخ و جغرافیا (موسسه خانه کتاب) است. وی از سال‌ها پیش عضو شورای برنامه‌ریزی تاریخ در وزارت علوم بوده و برنامه‌ریزی بخش قابل توجهی از درس‌های دوره لیسانس و دکترا را بر عهده داشته است.

زمینه‌های اصلی تحقیقات دکتر خیراندیش تاریخ عمومی، تاریخ مغول و تاریخ جنوب ایران است. از جمله مهم‌ترین آثار او به جز کتاب‌های درسی می‌توان به ترجمه کتاب «برازجان» ویلم فلور، تصحیح «تاریخ بوشهر» نوشته محمدحسین سعادت کازرونی، ترجمه کتاب «مغولان در تاریخ» برتولد اشپولر، و گردآوری شش جلد «پژوهشنامه خلیج فارس» اشاره کرد. 

ترجمه کتاب‌‌های «تاریخ مغولان» ویلم فلور، قسمتی از کتاب «راهنمای خلیج فارس» اثر لوریمر، «سفرنامه‌ي آیوِز» که سفرنامه‌ای است درباره خلیج فارس و سواحل جنوبی ایران، «تاریخ مغول» اثر هوارس و تالیف «برازجان، سرزمین آفتاب بامدادان» کارنامه فرهنگی خیراندیش را شامل می‌شود. 
 این استاد دانشگاه شیراز، در کنفرانس‌های بین‌المللی متعددی شرکت داشته است، از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: دو کنفرانس بین‌المللی در کشور ترکیه با عنوان «فتح استانبول» و «کنفرانس مشترک مورخان ایران و ترکیه» با ارائه دو مقاله علمی با اهمیت با عنوان «انعکاس فتح استانبول در نامه ایرانی» و «انتقال حماسه‌های ایرانی به آناتولی»، ایراد دو سخنرانی در دانشگاه لندن، ارائه مقاله «صید مروارید در خلیج فارس» در کنفرانس ایرانشناسی پاریس، مقاله «تاتارها در منابع متقدم عصر مغول» در روسیه و مقاله «مسیر تجارت خیوه و بخارا» در ازبکستان. 

وی در اسفند ماه سال 92، در مراسم اختتامیه بزرگداشت «هفته بوشهر» به عنوان چهره ماندگار و شهروند افتخاری بوشهر معرفی شد. 

بررسی کارنامه تاریخ‌نگاری دکتر عبدالرسول خیراندیش چهارشنبه 28 آبان‌ماه از ساعت 17 تا 19 در پژوهشکده تاریخ اسلام واقع در خیابان شهید عباسپور، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک 9 برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها