پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۱
نویسندگان عزیز! این 5 روش را برای یافتن ایده جدید در نوشتن امتحان کنید

نخستین قدم در نوشتن یک داستان خوب، پیدا کردن یک ایده و سوژه مناسب است. به کمک 5 روش پیشنهادی می‌توانید این کار را که گاهی بسیار سخت است، راحت‌تر انجام دهید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از هافینگتن پست، یکی از سؤالاتی که معمولاً از نویسندگان پرسیده می‌شود این است که چگونه ایده و سوژه داستان‌های خود را پیدا می‌کنند. چند روش وجود دارد که وقتی احساس می‌کنید به بن‌بست رسیده‌اید، می‌توانید با استفاده از آنها راهی برای خود باز کنید و به ایده‌های جدید دست یابید. در اینجا به 5 مورد از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

قدم بزنید

محققان دانشگاه استنفورد دریافته‌اند که قدم زدن خلاقیت را افزایش می‌دهد. این روشی است که متفکرین بسیاری از استیو جابز تا توماس جفرسون آن را بکار برده‌اند. اگر مایل به پیاده‌روی نیستید هر نوع فعالیت ورزشی دیگری که یکنواخت و نسبتاً سبک باشد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن آزاد را تمرین کنید

نوشتن آزاد (نوشتن کلمات روی کاغذ بدون در نظر گرفتن هرگونه ساختار یا محدودیت) می‌تواند مسیر خلاقیت را باز کند. نتایج گاهی غیرقابل پیش‌بینی هستند و شگفت‌انگیزترین تصاویر، شخصیت‌ها، خاطرات و داستان‌ها روی صفحه ظاهر می‌شوند.

این تمرین به جریان عمیق خلاقیت ذهن ما اجازه می‌دهد در نوشتن ظهور و بروز بیابد. این کار بسیار آسان است، فقط کافی است یک کاغذ و 15 دقیقه وقت داشته باشید و سپس به طور پیوسته بنویسید و اصلاً نگران نباشید که آنچه نوشته‌اید از لحاظ دستوری صحیح باشد چراکه اکنون زمان غلط‌گیری نیست.

بخوانید

«استفان کینگ» در کتاب فوق‌العاده خود به نام «درباره نوشتن» نوشته است: اگر زمان کافی برای خواندن ندارید، زمان کافی برای نوشتن هم نخواهید داشت. به همین سادگی.
خواندن متون عالی بسیار مؤثر است اما قدرت خواندن آثار سطح پائین را نیز دست کم نگیرید. این آثار می‌توانند به شما کمک کنند متوجه کیفیت پایین نگارش خود بشوید و متون بهتری بنویسید.

ارتباط خود را با اینترنت قطع کنید

احتمالاً برای یافتن موضوعی که الهام‌بخش شما در نوشتن باشد می‌خواهید به سراغ توییتر، ایمیل یا هر صفحه آنلاین دیگری که دارید بروید، ولی این کار فقط ذهن شما را منحرف می‌کند و وقتتان را هدر می‌دهد. از آن اجتناب کنید.

برای نوشتن یک اثر جدی تلویزیون را خاموش کنید، تلفن را از خود دور کنید و به سراغ فضای مجازی نروید. سپس شگفت‌زده خواهید شد که وقتی آرامش دارید چه ایده‌های جذابی به ذهنتان خطور می‌کنند.

مشاهده و ثبت کنید

درست است که نشستن در یک مکان عمومی مانند کافی‌شاپ با کاغذ و قلم در دست، تصویری کلیشه‌ای از نویسندگی است اما آن را امتحان کنید. بیرون بروید و بیست یا سی دقیقه به تماشای مردم بنشینید. ببینید چگونه صحبت می‌کنند، چه حرکاتی دارند و چه لباس‌هایی می‌پوشند. سپس داستانک‌هایی درمورد این افراد بنویسید و مشاهدات خود درباره آنها را ثبت کنید و به آنها اسم بدهید. فقط مراقب باشید به مردم خیره نشوید زیرا باعث ناراحتی آنها می‌شوید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها