شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۶:۰۰
روش‌های تحلیل سیاسی را گام به گام در کتاب بیاموزید

چاپ نخست کتاب «آموزش گام به گام روش‌های تحلیل سیاسی» تالیف حسن بهشتی‌پور از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، روش تحلیل سیاسی در واقع شیوه درک مفاهیم پیچیده سیاسی را به ما می‌آموزد. با آموختن این روش می‌توان پدیده‌های سیاسی را که در اذهان عمومی به راحتی درک نمی‌شوند، از طریق شیوه‌های ویژه برای اکثر مردم فهم‌پذیر کرد. آموختن روش تحلیل سیاسی به ما کمک می‌کند بتوانیم از سطح تحولات بگذریم و به عمق آن‌ها نفوذ یابیم، پدیده‌های سیاسی و تحولات پیچیده مربوط به آن‌ها را درک کنیم و به دیگران یاری برسانیم که گمراه نشوند. 

کتاب حاضر در همین راستا می‌کوشد در گام‌های ده‌گانه که برای نخستین بار طراحی شده است، علاقه‌مندان به آموختن روش‌های تحلیل سیاسی را با شیوه‌های تحلیل پدیده‌های سیاسی به زبان ساده آشنا سازد. در این کتاب روش‌های مقدماتی تحلیل سیاسی ارائه می‌شود تا علاقه‌مندان به تحلیل سیاسی ایران و جهان، بدانند برای تحلیل بایستی از کجا آغاز کنند که راحت‌تر به نقطه مقصود برسند. 

اینکه چه مراحلی باید طی شود که مخاطبان کتاب به سادگی بتوانند مسائل مهم روز سیاسی را برای خود و دیگران تحلیل و تبیین کنند، موضوع اصلی این کتاب است. درباره «روش تحلیل سیاسی» تاکنون البته کتاب‌هایی منتشر شده، اما این کتاب‌ها یا مفاهیم کلی و نظری «تحلیل سیاسی» را مورد توجه قرار داده‌اند یا تنها به معرفی راه‌های تحلیل پدیده‌های سیاسی اکتفا کرده‌اند، بدون آنکه به اصلی‌ترین نیاز مخاطب بپردازند که دانستن این نکته اساسی است که چگونه می‌توان از کوتاه‌ترین و ساده‌ترین راه با تحلیل سیاسی آشنا شد و به صورت عملی پدیده‌ها و اخبار و تحولات روز سیاسی را تحلیل کرد. 

کتاب «آموزش گام به گام روش های تحلیل سیاسی»، با بهره‌مندی از تجربه 30 ساله نگارنده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و با اتکا به دیدگاه‌های انتقادی همکاران به نگارش نهایی رسیده و متن آن پیش از این در چندین دوره آموزشی خبر، تدریس و با گرفتن بازخورد، نقد و تکمیل شده است. 

در واقع نویسنده کتاب علاوه بر آنکه خود مراحل آموزشی این کتاب را در عمل اجرا و نتایج مثبت آن را در فراگیری همکاران تجربه کرده، در مباحث نوشتاری و گفت‌وگوهای روزانه نیز مباحث مطرح شده را تکمیل و ضعف‌های آن را برطرف کرده است.
براین اساس می‌توان گفت این کتاب علاوه بر تبیین مفاهیم کلی آموزش تحلیل سیاسی برای علاقه‌مندان، تلاش می‌کند با ذکر مثال‌های متنوع تاجایی که امکان داشته است، روش‌های پیچیده تحلیل سیاسی را به زبان ساده و قابل فهم ارائه کند. 

این کتاب در 10 گام مفاهیم کلی تحلیل سیاسی، مبانی تحلیل سیاسی، جایگاه خبر در تحلیل سیاسی، کاربرد و جایگاه اطلاعات در تحلیل سیاسی، ارتباط؛ جوهر تحلیل، تجزیه، احتمال، جایگاه استدلال در تحلیل، کاربرد قانون علت و معلول در تحلیل سیاسی و بایدها و نبایدهای تحلیل به رشته تحریر درآمده و عرضه شده است. 

«آموزش گام به گام روش‌های تحلیل سیاسی» در 284 صفحه  با قیمت 13 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات سروش برای علاقه‌مندان به تحلیل رویدادها، پدیده‌های سیاسی و رسانه‌ای منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها