دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۰

بیانیه هیات داوران دومین جشنواره کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) در آیین پایانی این دوره از جشنواره قرائت شد. در این بیانیه بر فقدان اثر قابل توجه در حوزه مقاومت بین‌الملل اسلامی و جهانی، همچنین کمبود جدی آثار کودکان و نوجوانان در عرصه مقاومت تاکید شده‌است./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، بیانیه هیات داوران دومین جشنواره کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) در آیین پایانی این دوره از جشنواره توسط علی شجاعی‌صائین، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و از اعضای هیات داوران قرائت شد.

در ابتدای این بیانیه آمده‌است: «کتاب مقاومت، عصاره اندیشه‌های پاک و قلم‌های حق‌طلب و ظلم ستیزی است که در سنگر کلمات، در برابر منادیان متظاهر آزادی‌خواهی و مدعیان عوام‌فریب حقوق بشری ایستاده‌اند.»

در ادامه بیانیه هیات داوران دومین جشنواره کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) بااشاره به فقدان آثار قابل توجه در حوزه مقاومت بین‌الملل اسلامی و جهانی، نبود منابع پژوهشی مهم درباره میزان تاثیرگذاری انقلاب اسلامی ایران بر نهضت‌های مقاومت اسلامی در سراسر جهان، موضوع مهمی دانسته شده‌است.

بیانیه هیات داوران می‌افزاید: « در عرصه کتاب‌های کودکان و نوجوانان کمبود جدی آثار متناسب با این گروه‌های سنی محسوس است. نگاه مناسبتی و گاه شعاریِ همراه با ضعف تصویرسازی را می‌توان از عمده‌ترین آسیب‌های این شاخه قلمداد کرد. مخصوصا که تقریبا هیچ اثر شاخص غیرادبی و پژوهشی مناسب مخاطب هم در این عرصه موجود نیست.»

هیات داوران در ادامه بیانیه خود، با ابراز ناخشنودی از کاستی‌های کتاب‌های بزرگ‌سالانه چنین آورده‌است: « درباره برخی  کتاب‌های بزرگ‌سالانه این حوزه به‌ویژه در حوزه‌های ادبی، نداشتن مقدمه لازم و نگارش بعضاً نه‌چندان هنرمندانه و ساختار نامناسب فنی کتاب‌ها از جمله کاستی‌های آن است. همچنین، تاکید بیش از حد بر قالب‌های مقاله، خاطره و زندگی‌نامه، پدیدآورندگان را از قالب‌های دیگری مانند مصاحبه، گزارش، جُنگ فرهنگی، وصیت‌نامه و ... تا حدودی غافل کرده‌است.»

دومین جشنواره کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) عصر یکشنبه (3 آذرماه) در مجتمع فرهنگی هنری اسوه با معرفی برگزیدگانش، به کار خود پایان داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط