دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۱
پژوهش «تاريخ بيهقي» محمود دولت‌آبادي به انتشارات نگاه مي‌رود

محمود دولت‌آبادي کتاب پژوهشي «تاريخ بيهقي» را به انتشارات نگاه می‌سپارد. به تازگی نیز مجموعه‌ 10 جلدي با نام «كارنامه سپنج» این داستان‌نویس از سوی همین ناشر به بازار کتاب راه یافته است. این مجموعه نخستین بار پیش از انقلاب منتشر و در سال 88 تجدید چاپ شد.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) مرادي، ويراستار انتشارات نگاه گفت: آقای دولت‌آبادی این روزها ایران نیستند، ولی طی توافقی که با انتشارات نگاه داشتند قرار است  کتاب «تاريخ بيهقي» را پس از بازبینی نهایی به این ناشر بسپارند.

مجموعه‌ 10 جلدي «كارنامه سپنج» پس از گذشت سال‌ها از آخرين انتشار آن، در روزهاي گذشته با شکلی جديد از سوي انتشارات نگاه به كتابفروشي‌ها رسيد.  

وي با اشاره به اين‌كه «سپنج» به معني 15 سال نخست داستان‌نويسي دولت‌آبادي است، افزود: اين كتاب مجموعه‌اي از آثار دولت‌آبادي در دهه‌هاي 40 و 50 است كه در همان دوره‌ها منتشر شده بودند. «كارنامه سپنج» در دهه 80 تجديد چاپ شد و اين مجموعه بار ديگر، روزهاي گذشته با شکلی تازه، در يك مجموعه به مخاطبان ارايه شد. 

مرادي با اشاره به زمينه‌هاي متنوع ادبي اين مجموعه گفت: اين مجموعه بخشي از كارنامه قلمي دولت‌آبادي‌ است و مي‌توان همه زمينه‌هاي نوشته‌های ادبي ايشان را در اين مجموعه مشاهده كرد. به اعتقاد من، تعدادي از داستان‌هاي اين مجموعه جزو بهترين آثار تاريخ معاصر ما قرار مي‌گيرد. دولت‌آبادي در سال‌هاي اخير بيشتر در حوزه داستان بلند و رمان فعاليت كرده‌ اما ايشان در شروع فعاليت‌شان در اين حوزه، از داستان‌هاي كوتاه شروع كردند و به تدريج به آثاري مانند «كليدر» رسيدند. 

ويراستار انتشارات نگاه ادامه داد: در سال‌هاي گذشته سختگيري اداره ارشاد براي انتشار آثار دولت‌آبادي تا جايي بوده كه مانع از انتشار اثري از ايشان شده است. براي مثال رمان «زوالِ کُلُنِل» ايشان كه از سال‌ها پيش به انتشارات چشمه سپرده شده بود، اجازه انتشار دريافت نكرد و در ادامه تحت تاثير وضعيت چشمه و مشكلات به وجود آمده براي اين ناشر قرار گرفت. «زوالِ کُلُنِل» برای نخستین‌بار در سال 2009 میلادی، از سوی ناشر سوییسی به زبان آلمانی منتشر شد اما هنوز مجوز انتشار در كشورمان را دريافت نكرده است. در نتيجه انتشار و بازچاپ آثار این نویسنده در موقعیت كنوني بسيار به موقع و به جا بود.

در پشت جلد مجموعه «كارنامه سپنج» آمده است: «كارنامه سپنج مجموعه داستان‌هايي‌ست كه حدودا طي پانزده سال نوشته شده است: ته شب، ادبار، بند، پاي گلدسته امامزاده شعيب، هجرت سليمان، سايه‌هاي خسته، بياباني، سفر، آوسنه باباسبحان، باشبيرو، گاواره‌بان، مرد، عقيل عقيل، از خم چمبر و ديدار بلوچ. اين مجموعه كه به سال 1367 تدبير چاپ و نشر آم به ميان آمد، نخست بنا بود در برگيرنده داستان‌ها، مقالات، نمايش‌نامه‌ها، فيلم‌نامه و ... باشد. اما در چاپ اول مجموعه فقط داستان‌ها به افزوده جاي خالي سلوچ در سه مجلد به چاپ رسيد و نه مجموع آن‌چه در نظر بود.»

«کلیدر»، «روزگار سپری شده مردم سالخورده»،‌ «اتوبوس»، «سلوک»، «آن مادیان سرخ یال»، «طریق بسمل شدن»، «زوالِ کلنل»،  «دیدار بلوچ»، «ما نیز مردمی هستیم»،‌ «هجرت سلیمان»،‌ »مرد»، «آهوی بخت من گزل»،‌ «روز و شب یوسف»، «ته شب»، «رد، گفت و گزار سپنج» و «نون نوشتن» از آثار دولت‌آبادي هستند. 

این داستان‌نویس تاکنون جوايزي مانند «نامزد دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» در بریتانیا»، «نامزد دریافت جایزه ادبیات بین‌المللی خانه فرهنگ جهان در برلین» و «ترجمه انگلیسی رمان کُلنل، با ترجمه تام پتردیل، نامزد جایزه «بهترین کتاب ترجمه در آمریکا» را دريافت كرده است.

مجموعه «كارنامه سپنج» نوشته محمود دولت‌آبادي، در هزار و 72 صفحه، با شمارگان سه هزار نسخه، به قيمت 55 هزار تومان از سوي انتشارات نگاه روانه بازار كتاب شده است.نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها