سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۰
معافيت کتابفروشی‌های تهران از پرداخت 90 درصد عوارض تجاری

محمود آموزگار، دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران از به تصویب رسیدن آیین‌نامه اجرایی طرح «کاربری فرهنگی» در شورای اسلامی شهر تهران خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، کتابفروشی‌های تهران از پرداخت 90 درصد عوارض تجاری معاف می‌شوند.-

آموزگار در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این باره اظهار کرد: طرح «کاربری فرهنگی» که در سال 1388 توسط شورای اسلامی شهر تهران تصویب شده بود، به تازگی آیین‌نامه اجرایی آن نیز به تصویب این شورا رسیده است و به زودی برای اجرا به شهرداری‌های مناطق مختلف استان تهران  ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان این‌که کاربری‌های مسکونی، تجاری و اداری از کاربری‌هایی‌اند که شهرداری بر اساس آن‌ها به صدور مجوز ساخت اقدام می‌کند، افزود: در گذشته کتابفروشی‌ها در صورتی تاسیس می‌‌شدند که دارای کاربری تجاری بودند اما با تصویب طرح مذکور برای مشاغل سه‌گانه کتابفروشی، دفاتر نشر و پخش کتاب کاربری فرهنگی ایجاد شد.

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در ادامه سخنانش گفت: بر اساس این مصوبه اگر کسی بخواهد ساختمانی بسازد و در آن ساختمان فضایی را به کتابفروشی اختصاص دهد تنها باید عوارض کاربری فرهنگی را پرداخت کند که 10 درصد عوارض تجاری است؛ به عبارت دیگر کسانی که در واحدهای جدید‌الاحداث، کتابفروشی ایجاد کنند، از پرداخت 90 درصد عوارض تجاری معاف خواهند شد.

آموزگار توضیح داد: همچنین بر اساس مصوبه «کاربری فرهنگی» کسانی که به احداث مجتمع‌های تجاری انبوه می‌پردازند، در صورتی که 10 درصد فضای زیر ساخت را به مشاغل کتابفروشی، دفاتر نشر و پخش کتاب اختصاص دهند، ضمن بهره‌مندی از معافیت پرداخت 90 درصد عوارض تجاری، درباره 90 درصد بقیه ساختمان مشمول 10 درصد تخفیف عوارض تجاری نیز خواهند شد.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح علاقه‌مندان به شغل‌های کتابفروشی، دفاتر نشر و پخش کتاب می‌توانند در آینده با هزینه کمتری به راه‌اندازی این حرفه‌ها اقدام کنند. همچنین باعث تشویق سازندگان مجتمع‌های تجاری برای اختصاص حداقل 10 درصد مجتمع خود به این مشاغل خواهد شد.

دبير اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در پایان با بیان این‌که طرح «کاربری فرهنگی» ویژه شهر تهران است، گفت: اجرای طرح مذکور در تمام کشور به تصویب آن در شورای اسلامی شهرهای مختلف بستگی دارد یا این‌که می‌توان لایحه «کاربری فرهنگی» را با هدف تصویب و بهره‌مندی تمام کشور از مزایای این طرح به مجلس تقدیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط