جمعه ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۱

دکتر اریکا فوکس نخستین مترجم داستان های میکی ماوس به زبان آلمانی صاحب موزه‌اي شخصی در شهر «شوارتسن باخ آن در زاله» واقع در ایالت بایرن می شود.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان ، فوکس در 7 دسامبر 1906 در شهر روستوک متولد شد و در 22 آوریل 2005 در سن 98 سالگی در شهر مونیخ دار فانی را وداع گفت. او سال های زیادی از زندگی خود را در شهر شوارتسن باخ سپری کرد.
 
شب گذشته شورای این شهر با پروژه احداث این موزه موافقت کرد. از قرار معلوم ساخت این موزه به بودجه ای بالغ بر 4/4 میلیون یورو نیازمند است و زمان آغاز ساخت آن تابستان 2012 خواهد بود. 

الکساندر ابرل شهردار این شهر در این زمینه اظهار داشت : این مساله نشان دهنده ارزشی است که ایده تاسیس این موزه اکنون برای ما داراست. همچنین یک انجمن حمایتی برای مشارکت در ساخت این موزه اعلام آمادگی کرده است.این کانون قرار است برای این موزه همچون «اسکروج» اردک ثروتمند و خسیس باشد و از این‌رو نام باشگاه میلیاردرها را برای خود برگزیده است.
 
از دیگر سو در خانه اریکا فوکس مسوولان بر مبانی چند رسانه ای تمرکز می کنند. از این رو قرار است این فرصت برای بازدیدکنندگان فراهم شود که شخصا برای ترجمه تلاش کنند. آن ها می توانند امتحان کنند که چگونه به صداها صورت کلمات داده می شود و به این ترتیب سبک و روش موفق این مترجم مشهور را دنبال کنند. فیلم های ویدیویی و مصاحبه ها نیز زندگی اریکا فوکس را به تصویر می کشند. به این ترتیب شهر خیالی «انتن هاوزن» وطن دونالد داک در شهر اوبر فرانکن ایالت بایرن زنده خواهد شد. 

برخی وسایل مربوط به اریکا فوکس همچون میز تحریر و کیف کاری او هنوز در شهر مونیخ است و الکساندر ابرل امیدوار است بتواند آن ها را نیز در شوارتسن باخ در معرض بازدید عموم قرار دهد و در این زمینه نشانه های مثبتی وجود دارد. شهر شوارتسن باخ نسبت به فوکس به شدت احساس مسوولیت می کند و این تنها به این دلیل نیست که وی سال های زیادی در این شهر زیسته و به فعالیت پرداخته است.
 
فوکس در نسخه آلمانی زبان داستانی میکی ماوس همواره از مکان هایی که واقعا وجود دارند استفاده می کرد و به عنوان مثال شخصیت اسکروج صاحب یک تله کابین در کوه های «اوکسن کوپف» واقع در ایالت بایرن بود. فوکس در داستان های میکی ماوس از نام مکان های مختلف بسیاری همچون فرانکن والد و فیشتل گبیرگه استفاده کرده است. به گفته شهردار شوارتسن باخ اگر این اماکن وجود نداشته نباشند نمی توان آن ها را اختراع کرد و از خود تراشید. 

دکتر اریکا فوکس مشهورترین مترجم آلمانی داستان های مصور بود. اودر طول 40 سال فعالیت خود متن هایی را به رشته تحریر درآورد که به پرخواننده ترین آثار آلمانی زبان مبدل شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها