دبیر نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق، در نمایشگاه این همایش که در کتابخانه و موزه ملی ملک برپاست، از انتشار 50 کتاب در روز برگزاری این همایش خبر داد و گفت: اگر دستاوردهای علمی و پژوهشی ما از این همایش فقط همین 50 عنوان کتاب باشد، ما را کفایت می‌کند.
انتشار 50 کتاب در همایش «میراث مشترک ایران و عراق»
سید صادق اشکوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملک، گفت: این نمایشگاه که از 18 دی آغاز شده و تا 18 اسفند ماه ادامه خواهد داشت، یکی از برنامه‌های جنبی این همایش است که به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک از قبیل اسناد، نسخه‌های خطی و همچنین اشیاء موزه‌ای با همکاری مجمع ذخائر اسلامی، موسسه تاریخ علم و فرهنگ (قم- ایران) و کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شده است.

اشکوری با اشاره به دیگر برنامه‌های جنبی این نمایشگاه، گفت: از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این همایش «کارگاه آموزشی نسخه های خطی »، «نمایشگاه خوشنویسی ایرانی»، « فروشگاه کتاب و مجله ویژه ایران و عراق» و «نمایش فیلم مستند، كلیپ و تیزر» است.

دبیر نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق ادامه داد: همچنین جلساتی را در سالن کنفرانس کتابخانه ملک برای هم‌اندیشی محققان و پژوهشگران پیش‌بینی کرده‌ایم که تا کنون حدود 10 جلسه تعریف شده که اولین جلسه آن با عنوان « زبان فارسی در عراق» به زودی برگزار خواهد شد و  در ادامه نیز درنظر داریم جلسات بیشتری نیز تعریف کنیم.

وی درباره دلیل برگزاری این برنامه‌های جنبی در کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: این موسسه به دلیل داشتن کتابخانه و موزه توامان از پتانسیل‌های ویژه‌ای برخوردار است، به‌طوری‌که در نشست‌های ما وقتی سخنران درباره یک دوره تاریخی یا مبحثی خاص صحبت می‌کند، بدون تردید یک یا چند شی یا اسناد و نسخ خطی درباره آن موضوع اینجا وجود دارد و این موضوع جذابیت‌های بسیاری ایجاد می‌کند.

اشکوری همچنین از انتشار 50 کتاب با محورهای هشت گانه این همایش خبر داد و گفت: ان‌شاءالله در روز برگزاری همایش از 50 کتاب با محورهای «مطالعات ادیان، فلسفه وعرفان»، «مطالعات تاریخی و فرهنگی، اسناد»، «مطالعات ادبی – زبانشناسی»، «مطالعات باستانشناسی»، «مطالعات نسخه ­شناسی و کتابشناسی»، «مطالعات هنری و نمایشی»، «مطالعات معماری – تطبیقی» و همچنین «مطالعات علوم وفنون، پزشکی» رونمایی خواهد شد و که می‌توانم به جرأت بگویم اگر دستاوردهای علمی ما از این همایش فقط همین 50 عنوان کتاب باشد، ما را کفایت می‌کند.

دبیر نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق در پایان گفت: برای این‌که هدف همایش ما و بسیاری از همایش‌های از این دست، شناخت و ارتباط بین پژوهشگران و محققان برای توسعه این عرصه است، رایزنی‌های ما در این زمینه همچنان ادامه دارد. یعنی با این‌که وقت ارسال چکیده مقالات و مقالات تمام شده و  در حال داوری هستیم، اگر کسی پیشنهاد مقاله‌داشته باشد و موضوع آن مقاله بکر باشد،  پذیرای آن خواهیم بود.
 
کد مطلب : ۲۱۵۵۰۴
https://www.ibna.ir/vdce7n8wejh8zni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال