شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۰
استادان تاریخ و باستان‌شناسی درباره «بایدها و نبایدهای موزه‌داری» سخن می‌گویند

برنامه‌ها و سلسله فعالیت‌های متعددی در هفته میراث فرهنگی با محوریت شعار سال کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) با عنوان «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» از سوی گروه موزه‌های دفینه برنامه‌ریزی و تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا احسان بختیاری، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی درباره این برنامه‌های توضیح داد: امسال در هفته میراث فرهنگی دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی موزه داری را با عنوان سنجه «بایدها و نبایدهای موزه‌داری در کشور» برگزار می‌کنیم. رویکرد این برنامه همراستا با شعار امسال ایکوم مدنظر قرار داده شده است و با پرداختن به فضای میان رشته‌ای همچون: حفاظت و مرمت، تاریخ هنر، موزه داری، باستان شناسی و جامعه شناسی مخاطب برگزار می شود.

بختیاری بیان کرد: مهمانان این برنامه اساتید به نام و صاحب نظر در این حوزه ها از جمله نمازی رییس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی، امامی استاد تمام دانشگاه هنر اصفهان، وطن دوست رییس اسبق پژوهشکده حفاظت و مرمت، مصطفی ده پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر حیدری جامعه شناس و استاد دانشگاه علم و فرهنگ و آقای کارگر مدیرکل اسبق موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی هستند. از نظرات و تجربیات این اساتید بهره خواهیم گرفت تا بتوانیم گام موثری در امر بایدها و نبایدهای موزه داری با همت گروه موزه‌های دفینه برداریم.

وی افزود: دومین رویداد که از برنامه‌های اصلی و مهم گروه موزه‌های دفینه است رونمایی از دو فصلنامه بنیان هنر در موزه زمان خواهد بود. سومین شماره این دوفصلنامه امسال همزمان با هفته میراث فرهنگی منتشر می‌شود. پاسداشت فرهنگ، هنر و تاریخ کشور از ضرورت‌های ارج نهادن بر تلاش پیشینیان، نسل حاضر و آیندگان است به نحوی که بتوانیم مجموعه‌ای غنی و عظیمی که در اختیار ماست را در معرض دید عموم قرار داده و معرفی کنیم. در کنار آن شیوه‌های مهم و نوین موزه داری، نگهداشت و مرمت آثار، اصالت سنجی و دیگر فعالیت‌های موزه داری از جمله اهداف اصلی گروه موزه‌های دفینه است. طبیعتاً توانایی علمی و پژوهشی موجود منجر به تدوین این دو فصلنامه شده که نتیجه فعالیت‌های علمی و پژوهشی این گروه را در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهد.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی گفت: در هفته میراث فرهنگی پردیس موزه‌ای رامسر یازدهمین جشنواره با عنوان مهرواره بهارنارنج را از ۲۹ اردیبهشت تا چهارم خرداد برگزار می‌کند. این رویداد از دیرباز مورد استقبال همگان از جمله فعالان حوزه گردشگری، محصولات فرهنگی، تولیدکنندگان سوغات محلی، هنرمندان، اساتید، افراد بومی و غیر بومی و مسئولان قرار گرفته است از این رو هرساله در حال برگزاری است.

بختیاری گفت: پردیس موزه‌ای دفینه هم در این هفته کارگاهی با عنوان خط و کتابت همراه با نمایشگاهی از جدیدترین آثار استاد یدالله کابلی را در روز ۳۱ اردیبهشت ماه افتتاح خواهد کرد که این برنامه تا ۱۵ خرداد ماه در این پردیس موزه‌ای ادامه دارد. وجود آثار خطاطی (شکسته نستعلیق) در موزه هنر اسلامی پردیس مذکور هدف برگزاری این نمایشگاه جانبی را فراهم ساخته است. این پردیس موزه‌ای، در روز سوم خرداد نیز میزبان فعالان فضای مجازی و رسانه‌ای خواهد بود. طبیعتاً ارتباط با فعالان این حوزه می‌تواند در معرفی و بهتر شناساندن موزه‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

بختیاری بیان کرد: موزه هنر ایران که یکی از موزه‌های فعال در حوزه برگزاری رویدادهاست در هفته میراث فرهنگی امسال با محوریت شعار سال ایکوم، نمایشگاهی از طرح‌های گرافیکی هنرمندان رشته گرافیک را با عنوان «اموزش، موزه و خلاقیت» در روز دوم خرداد افتتاح می‌کند و مقرر است این نمایشگاه به مدت دو ماه برپا باشد. همچنین نشست‌های تخصصی مرتبط با موضوع هنری بیان شده برگزار خواهد شد.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی گفت: موزه زمان هم دو رویداد برگزار می‌کند. رویداد هنری «درخت زمان» با بهره مندی از تخصص هنرمندان پیکر تراش و مجسمه ساز منتخب برگزار خواهد شد. در این برنامه درختان خشکیده موزه پیکر تراشی شده و فضای بصری موزه را زیباتر خواهند کرد. این برنامه از اول تا پایان خرداد توسط استاد جمشید مرادیان و شاگردان آنها که از اساتید بنام پیکرتراشی هستند، انجام خواهد شد. از آنجا که موزه زمان دارای گچبری های فاخری است، برنامه یک روزه دورهمی هنرمندان گچبر نیز روز ۲۹ اردیبهشت در محل این موزه برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها