چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۲
«اُمّ علاء» به نمایشگاه کتاب خواهد رسید

کتاب «اُمّ علاء» روایت زندگی اُمُّ‌الشهداء فخرالسادات طباطبایی، بانویی که هفت نفر از اعضای خانواده‌اش را تقدیم اسلام کرد، توسط انتشارات شهید کاظمی به زودی منتشر می‌شود.

‌به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ کتاب «اُمّ علاء»؛ روایت زندگی اُمُّ‌الشهداء فخرالسادات طباطبایی تبریزی اثر سمیه خردمند، روایت زنی است که هفت نفر از اعضای خانواده‌اش به شهادت رسیدند.

پدر و مادر فخرالسادات در جوانی به بهانه تعلیم در حوزه علمیه نجف، از تبریز به نجف اشرف هجرت می‌کنند و همان‌جا ماندگار می‌شوند. فخرالسادات در سن سیزده سالگی با آیت‌الله سید حسن قبانچی که یکی از شاگردان ممتاز پدرش سید محمد جواد طباطبایی تبریزی بود ازدواج می‌کند. آن‌ها در خانه‌ی وقفی کوچکی در جوار حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام زندگی‌شان را با عشق آغاز می‌کنند. خانه‌ای که هر وقت پنجره‌اش را باز می‌کرد؛ چشمانش به گنبد مطهر حرم حضرت علی علیه‌السلام گره می‌خورد و نسیم رأفت جناب ابوتراب وارد خانه و زندگی‌شان می‌شد. حاصل ازدواج آن‌ها می‌شود هجده فرزند، نه پسر و نه دختر. فرندانی که برخی‌هایشان شاگرد کلاس استادی چون آیت‌الله سید محمدباقر صدر می‌شوند و علوم اسلامی را فرا می‌گیرند.

همسرش، چهار پسر، برادر و دامادش در راه اسلام به شهادت می‌رسند و چند سال آخر عمرش را، در حالیکه دست و پای چپش به خاطر یک سال و نیم اسارت در زندان‌های رژیم بعث از کار افتاده بود، راهی ایران و شهر قم می‌شود و سرانجام در جوار بانوی کریمه حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها برای همیشه آرام می‌گیرد.

همیشه در طول عمرش فرزندانش را به پشتیبانی از حضرت امام خمینی (ره) و پیروی از ایشان توصیه می‌کرد. به آن‌ها می‌گفت: اگر همه‌ی شما هم فدای اسلام شوید ناراحت نمی‌شوم؛ بلکه افتخار می‌کنم و بدانید خون فرزندان من رنگین‌تر از خون فرزندان اباعبدالله نیست.

کتاب «اُمّ علاء» نوشته سمیه خردمند؛ به زودی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و در ایام نمایشگاه بین‌اللملی کتاب تهران توزیع می‌گردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها